Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tomurcuklanma ile üreme (Eşeysiz Üreme Çeşitleri)

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:21

Eqe

[FONT=&quot]Eşeysiz üreme çeşitleri arasında yer alan tomurcuklanma ile üreme, ana canlının hücresi üzerinde tomurcuk olarak nitelendirilen küçük bir çıkıntının büyüyerek küçük bireyler oluşturmasıdır.
Tomurcuklanma ile üreme sonucu oluşan bireyler bağımsız olarak da yaşamlarını sürdürebilirler, koloniler halinde de yaşamlarını sürdürebilirler.
tomurcuklanma.jpg

Tomurcuklan ile üreme yapan canlılar bira mayaları, süngürler, bazı sölenterler (hidra, mercanlar gibi) ve ciğer otu gibi bazı bitkilerdir.
bira-mayas%C4%B1nda-tomurcuklanma.jpg

Tomurcuklanma ile üreme yapan canlılar arasında yer alan sölenterlerden hidranın tomurcuklanması sonucu oluşan yeni bireyler ana bireye bağlı olarak da yaşamı sürdürebilir, zemine tutunarak yaşayabilirler. Biyoloji’de bu tür yaşam şekillerine polip denilmektedir. Polipler koloni oluşturabilirler.
hidra-tomurcuklanma.jpg

Poliplerden eşeysiz üreme yaparak çoğalıp ayrılan ve bağımsız yaşam sürdürenlere ise medüz denilmektedir. Medüzlere en güzel örnek deniz analarıdır. Medüzlerde tomurcuklanma özelliği yoktur.
Eşeysiz Üreme Çeşitleri
1- Bölünerek Çoğalma
2- Sporla Üreme
3- Tomurcuklanma ile Üreme
4- Vejatatif Üreme
a. Çelikle üreme
b. Yumruyla üreme
c. Sürünücü gövde ile üreme
5- Rejenerasyon ile Üreme (yenilenme
[/FONT]
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)