Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Thalassa Hakkında

Thalassa

Xenephone'un meşhur "Onbinlerin Ricati"nde yorgun askerler nihayet Karadeniz'in sularını görünce koşarak "Thalassa! Thalassa!" diye haykırdılar. Bunlar tarihi kelimeler oldu.

1908'de Profesör David'in adamları Antarktika'da Drygalski buz seddini aşmaya uğraşırken Ross Denizini görünce yine "Thalassa!" diye bağırdılar.

Başka durumlarda insanlar "La Mer!", "The Sea" ya da "Deniz!" diye bağırabilirlerdi, fakat bu heceler insanların zihninde nesiller boyunca çakılıp kalabilir miydi?

Mitolojide:

Thalatta, Thalath veya Tethys olarak da bilinen Thalassa Yunan mitolojisinde denizin kişileşmişidir. Ana-babası Aether ve Hemera'dır. Zeus tarafından Aphrodite'in annesi olarak çağrılmıştır. Pontus'un karısı ve dokuz Telchine'in annesidir. Telchine'lerin kolları yerine yüzgeçleri olduğundan onlara "balık çocuklar" denir, ancak başları köpek başı gibidir. Onun bütün deniz yaşamına can verdiğine inanılır. Thalassa adı deniz anlamına gelir. Yunanistanda o özellikle Akdeniz'in kişileştirilmişidir. Thalassa'nın tanrısal nitelikleri yoktur. O bir insandan çok bir eğretilemedir. O sahilleri boş, engin ve yalnız bir denizdir.

Astronomide:

Thalassa Neptün'ün aylarından biridir.

Kaşifi: R. Terrile/Voyager 2

Keşif tarihi: 1989

Neptün'den uzaklığı 50,070 km

Yarıçapı: 40 km

Yörüngesel eksantrikliği: 0.000

Yörüngesel eğimi: 0.21 derece

Yörünge periyodu: 0.311485 gün
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular