Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Telefon Bağımlılığı Nasıl Engellenir ?

Gün boyu en çok ne var yanınızda? Tuvalete bile birlikte gittiğiniz, uyurken dahi yanı başınızda olan, uzak kaldığınızda aklınızın hep onda olduğu bir şey… Evet, cep telefonları; akıllı telefonlar. Telefonlarımıza gelen yeni özelliklerle günde kaç saat hangi uygulamayı kullandığımızı görebiliyoruz artık. Yaptığım küçük bir anket sonrası saatlerin çift hanelere çıkabildiği korkutucu sonuçlarla karşılaştım. Gelin, sağlıklı teknoloji ilişkisi nasıl olur, telefon bağımlılığı nasıl engellenir, onlara bakalım!

4675


Gözünüzü açar açmaz eliniz telefonunuzu arıyor mu? Hayatım sanki onun içinde onu bir yerde unutursam ya da kaybedersem ben de kaybolacakmışım gibi hissediyorum diye içinizden geçiriyor musunuz? Cevaplar evetse telefona teslim olmuş bir hayata merhabayı çoktan demişsiniz… Peki bu ilişkiyi sağlıklı bir ilişkiye döndürebilmek için neler yapılabilir ?

  • Telefonunuzda geçirdiğiniz süreyi öğrenin!
Alışkanlıklarımızın ne kadar zaman aldığını ölçümleme ihtiyacı hissetmeyiz, çünkü hayatımızın bir parçası halinde, doğal akışta yapılan şeylermiş gibi gelirler. Ancak alışkanlıklarımızla geçen süreleri hesapladığımızda günümüzün büyük bir kısmını işlevsizce geçirdiğimizi fark edebiliriz.
  • Telefona neden bu kadar ihtiyaç duyduğunuzu kendinize sorun!
Telefon sizin için ihtiyaç mı, oyalanma, bir şeylerden kaçma aracı mı, gerçek hayatta olmayıp orada olan şeylerde sizi mutlu eden neler var? Tüm bunların yanıtları size telefona götüren etkenleri netleştirecektir.
  • Telefonunuzun hayatınızı nasıl etkilediğini kontrol edin!
Telefonunuza gelen bir bildirim modunuzu tamamen etkiliyor, sizi bulunduğunuz ortamdan çekip kendi içine alabiliyor ya da gelmeyen bir bildirim saatlerce size telefon başına kitleyebiliyor mu? En çok hangi durumlarda ve kimlere yönelik olarak bunları yaşıyor olduğunuzu not etmek akıllı telefonunuzun size yanınızdaki gerçek bir insandan daha çok etkileyebildiğini görmenizi sağlayacak.

4676

  • Eliniz telefona uzandığında kendinize sorun!
Neden telefonu kullanmak istiyorum? Gerçekten gerekli mi? Kullanmazsam nasıl hissederim?
  • Telefonunuzdaki tüm uygulamalar belki de gerekli değildir!
Her uygulama yeni bir bildirim sesini beraberinde getiriyor, her bir bildirim de telefonu eline almayı… Bazı uygulamaları tamamen bazılarını da geçici bir sure için telefonunuzda bulundurmuyor olmak telefonda geçireceğiniz zamanı yönetmenizi kolaylaşacaktır.
  • Telefonunuzu kendinizden uzaklaştırmayı deneyin!
Öncelikle kendinizden uzakta ve ters biçimde yanınızda bulundurmakla başlayabilirsiniz. Kitap okurken, film- dizi izlerken, sohbet ederken, çalışırken size engel olmasına izin vermeyin. Kendiniz için yaptığınız bu iyiliği yakın çevrenizle de paylaşarak birlikte geçirdiğiniz kaliteli vakti artırabilirsiniz.
  • Son adım olarak telefonsuz olarak geçirebileceğiniz maksimum zamanı deneyimleyebilirsiniz!
Bunu yaparken yakın çevrenizi bilgilendirmeyi unutmayın. Tüm bu telefonsuz geçirdiğiniz zaman diliminde deneyimlediklerinizi hatırlayabilmek için not alabilirsiniz. Belki bu sure ilk denediğinizde çok uzun olmayacak ama denemeye devam ettikçe artacaktır.

Bağımlılıktan ya da aşırı bağlılıktan kurtulmanın yolu sizi kendine mahkum eden şeyi sınırlamaktan geçiyor. Akıllı telefonların zaman hırsızı olduğu günümüzde kendinize ayırdığınız zamanı artırmak için çabalamaya var mısınız?​
 

Absnthe

www.Mevsim.Org
uye
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,891
Tepkime puanı
3,454
Puanları
113
Web sitesi
www.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Bu Telefonlar Hayatimiza hükmediyor : ) Bütün Güzel Şeyleri elimizden Aldi daha ne olsun...

Ama cok Şeyde Katti... + - Hepsi.. mevcut :)
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular