Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sperm Oluşumu (Spermatogenez)

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:25

Eqe

Hayvanlarda gerçekleşen gamet oluşumuna gametogenz denilmektedir. Hayvanlar alemide gametogenez spermatogenz ve oogenet olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Spermatogeneze sperm oluşumu, oogeneze ise yumurta oluşumu denilmektedir. Biz sizlere bu yazımızda sperm oluşumunu yani spermatogenezi anlatacağız.
SPERM OLUŞUMU (SPERMATOGENEZ)

Erkeklerin eşey bezlerinde bulunan erkek üreme hücreleri yani spermlerin mayoz bölünmeye uğraması sonucu sperm hücreleri oluşmasına spermatogenez yani sperm oluşumu denilmektedir
.
sperm-olu%C5%9Fumu-spermatogenez.jpg  • Spermler, seminifer tüpçük olarak adlandırılan yapıların içerisinde buluan 2n kromozomlu spermatogonium sperm ana hücresinden meydana gelen bir yapıdır.
  • Seminifer tüpçüklerde yer alan spermatogoniumlar gelişip büyüyerek mayoz bölünme için hazır hale gelirler. Mayoz bölünme için yapılan bu hazırlıkların sonucunda birincil spermatosit olarak adlandırılan yapılar oluşmaktadır.
  • Diploit yani 2n kromozomlu olan bu birincil spermatositler mayozun birinci aşmasını tamamlamasının ardından, n krozomlu olan ikincil spermatositler oluşmaktadır.
  • İkincil spermatositlerin mayoz 1 ile meydana gelmesinden sonra mayoz 2 evrelerinden geçer ve n kromozoma sahip 4 adet spermatit adı verilen hücreleri meydana getirir. Meydana gelen bu spermatitler daha sonra farklılaşarak sperm hücrelerini oluştururlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular Forum Tarih
Biyoloji 0 391

Benzer konular