Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Spekulatif-Felsefe-678x381.jpg


Spekülatif Felsefe Nedir?

Spekülatif felsefe, nesnel gerçekliğe başvurmaksızın zihinsel kurgularla yapılan ve sürdürülen felsefeye verilen addır. Spekülatif felsefe, pratikle ilgilenmeksizin yalnızca bilme ve açıklama amacı besleyen düşünceyi söyleyen kurgudan yola çıkmaktadır. Spekülatif felsefe insan düşüncesinin bilme ve açıklama için kılgıdan bağımsız olarak işleyebileceği iddia etmektedir.

Felsefe, çağının bilimlerinden daha hızlı gelişmesi ve çağının bilimleriyle doğrulanma imkânından yoksun bulunması yüzünden, yüzyıllar boyunca spekülatif kalmıştır. Metafiziğin doğuşu da bu yüzdendir. Örneğin ilk materyalist düşüncelerin karşıt idealist düşünceleri gerektirmesi bu imkânsızlığın sonucudur. Nitekim, doğa bilimlerinin gelişmeye başlaması ve bilimlere karşı genel ilginin günden güne güçlenmesi metafiziği ve idealizmi çöküşe doğru itmiştir.

Çağımız felsefesi bütünüyle bilimselleşmiş bulunur. Felsefe, bilginin yolunu aramak ve onu elde etmek demek olduğuna göre, somut ve bilimsel sezgiden soyut düşünceye ve bundan da yeniden somut pratiğe geçilerek gerçekleştirilmektedir. Nesnel gerçeğin bilgisi ama bu diyalektik yöntemle elde etmek mümkündür.

Kurgul felsefe, deney ve gözlemlere başvurmadan yapılmaya çalışılan salt düşünsel felsefedir. Metafizik ve onun çeşitli idealist biçimleri tamamen kurgul felsefelerdir. Özellikle Alman idealizmi anlayışının ünlü üçlüsü Fichte, Schelling ve Hegel’in felsefeleri de Spekülatif felsefe adı ile anılmaktadır.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım
 

SuMBuL

Tam güldüğün yerde başlar şiirler... Yang❤️
mod
Katılım
4 Ara 2020
Mesajlar
2,331
Tepkime puanı
4,622
Puanları
113
Konum
...
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

hay o insanların kafalarındaki kurgular yaaa :D
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular Forum Tarih
Han Felsefe 1 221
Han Felsefe 1 90
Han Felsefe 1 234
Han Felsefe 0 65

Benzer konular