Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

sözlü kompozisyon

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:55

Eqe

Sözlü Kompozisyon Yazılı kompozisyondan farklı olarak,sözlü kompozisyonda değişik olan unsur;jest,mimik,tonlamadir .Yazili Kompozisyondaki gibi,sözlü kompozisyonda da giriş,gelişme ve sonuş bölümleri olmak zorundadır.Sözlü kompozisyonda can alıcı noktalar 1.Konuşmayı kimlere yapacağı,2.Konunun tesbiti 3.Konuşma plânının çıkarılması ve konunun hazırlanmasıdır.Ana başlıkları birer cümle ile ayrıntılayalım.
'1'.Konuşmayı kimlere yapacağı:Eğer konuşma metnini hazırlarken,konuşmanın kime veya kimlere yapılacağı tespit edilememişse konuşmanın etkisi azalacaktır.Televizyonda yapılacak bir konuşma ile radyoda yapılacak bir konuşmanın etkisi bir olmayacaktır.Bir miting alanında yapılan konuşma ile bir panelde yapılan konuşma bir olmayacağı gibi.Onun için önce konuşma metnini hazırlamaan önce konuşmayı kime-kimlere hittap edeceğimizi bilmemiz gerekir.
'2'.Konunun tesbiti:Konunun tespiti ile konuşmanın kimlere yapılacağı bazen yer değiştirse de konu tespit edilirken dikkat edilecek etken,konuya hakim olmaktır.Alanımız edebiyatsa atom fiziği ile ilgili bir konuşma hazırlamak ne kadar etkili olacaksa,ilgi ve bilgi alanımızın dışındaki bir konuyla ilgili bir sunum hazırlamakta o kadar etkili olacaktır.
'3'.Konuşma plânının çıkarılması ve konunun hazırlanması.Konunun dinleyicileri sıkmayacak şekilde,konu etrafında geçmesi çok önemlidir.Konuyu yazılı metin olarak hazırlasak bile,bu metni dinleyicilere veya izleyicilere sunarken kullanacağım en önemli organımız dil olduğu kadar bedenimizdir de.Konuyu anlatırken tonlamaya,beden diline dikkat edilmezse hazırladığımız konuşma ne kadar etkili olursa olsun,sunumu etkili yapamadığımız için etkisiz kalacaktır.
Sözlü kompozisyon örneklerini en çok siyasi,dini ve miting alanlarında görmek mümkündür.Gündelik yaşantımızda da kullandığımız bu kompozisyon türü hazırlıklı ve hazırlıksız olarak kendi arasında ikiye ayrılsada ikinde de ortak nokta yukarıda sayılan üç maddedir.

 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular