Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soul Müziğin Babası Ray Charles (The Man of Soul)

Katılım
14 Eyl 2018
Mesajlar
2,971
Tepkime puanı
870
Puanları
113
Yaş
42
Konum
istanbuL
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

23 eylül 1930 georgia doğumlu. hayatı şaşırtıcı başarılarla dolu. 5 yaşındayken florida'da evlerinin yakınlarında bir cafede piyano çalmaya başladı. Altı yaşında iken glaucoma hastalığı nedeniyle görme yetisi azalmaya başladı ve yedi yaşındayken tamamen kör oldu. St. Augustine'deki eyalet körler okuluna devam etti. 10 yaşındayken babasını kaybetti. 15 yaşındayken annesini de kanserden kaybedince okulu bırakıp profesyonel olarak çalışmaya başladı.

1940ların sonlarında Nat King Cole üslubunda çalan bir caz ve blues piyanisti olarak tanınmasına rağmen, Ahmet Ertegun'un onun için yazdığı "mess around" adlı bir boogie woogie klasiğiyle kendi tarzını yaratmaya başladı. 1952 ve 1953'te üst üste iki plak çıkardı. 1953 yılında Guitar Slim'in "The Things That I Used to Do" şarkısına yaptığı düzenlemeyle plağı 1 milyonun üzerinde sattı. 1954 yılında müzik dünyası için devrim sayılabilecek bir harekette bulundu ve blues ile dinsel müzik olan gospel'i aynı şarkıda birleştirdi. Muhafazakar kesimlerden aldığı tepkilere rağmen buna çok güzel ve kararlı devam etti ve kendi hayran kesmini oluşturdu. Bu tarzda yaptığı ilk şarkılar ve plaklar olan "I Got A Woman", "Hallelujah I Love Her So", "What'd I Say" milyonlar sattı ve uzun bir süre satış listelerinde hit oldular.

Ray Charles'ın ritmik piyano çalışı ve orkestra düzenlemeleri funky tarzı cazı yeniden canlandırdı. Bunun dışında birçok farklı tarzda plaklar yaptı. "Georgia On My Mind" ve "Hit The Road Jack" adlı çok satan plaklarıyla pop müzik alanına da el attı. Georgia On My Mind geçte olsa değeri anlanan bir şarkıdır. Plak 1960 yapımı olsa da 1979'da Georgia Music Hall of Fame'e seçildi. aynı yıl Ray Charles'ın "Georgia On My Mind'' şarkısı, Georgia eyaletinin resmi şarkısı kabul edildi.

1949 yılından 1963'e kadar 15 albüm yapan sanatçı, 1964 yılında "Ballad in Blue'' filmi ile de yıldızlaştı. Ardından "The Cincinnati Kid" (1965; Kumarbazlar Kralı), "The Blues Brothers" (1980, Cazcı Kardeşler) gibi filmlerde rol aldı ve aynı zamanda bu filmlerin müziklerini yaptı.

1962'de Tangerine, 1973'te Crossover adlı kendine ait plak şirketlerini kurdu.
David Ritz ile birlikte yazdığı "Brother Ray, Ray Charles' Own Story" (Ray Kardeş, Ray Charles'ın Ağzından Kendi Öyküsü) adlı otobiyografisi 1978'de yayınlandı. Bu otobiyografi bu sene oscar kazanan ray adlı filmin uyarlanmasında kullanılmıştır aynı zamanda.


Ray charles'ı İstanbul'da izlemek yalnız 1987 yılında 15. uluslararası İstanbul festivalinde mümkün olmuştu. Bu festival boyunca Ray Charles üç konser verdi.

Ray charles, 14 şubat 2004'te 8 grammy kazanarak 72 yaşında bir efsane olduğunu kanıtladı. Kendi gibi bir Türk tarafından keşfedilen Norah Jones ile yaptığı düet yıllarca konuşulacak kadar başarılıydı.

Charles, müzik kariyeri boyunca 12 Grammy ödülü aldı. 23 Mayıs 2003'te Los Angeles'taki konseri, kariyerinin 10 bininci konseri olarak kayıtlara geçti.
Charles karaciğer hastalığından kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle öldü.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular