Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir, Ne Yapar?

  • Konbuyu başlatan BaRoN
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 7:21
Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
3,417
Tepkime puanı
6,736
Puanları
113
Yaş
46
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

e3d6b820681751b06596eca7c73dead49cd25edb.jpg

Dijital dünyanın etkinliğigiderek artmaya devam ediyor. Hal böyle olunca dijital dünyada çeşitli yeni çalışma alanları da birer ihtiyaç haline geliyor. Sosyal medya uzmanılığı, bu alanlar arasında en sık rastladığımız unvanlardan birisi. Peki sosyal medya uzmanı kimdir, ne iş yapar sizler için açıkladık.

İnternetin yaygın olarak kullanılması, internette bulunan mecraların da gittikçe bir pazarlama aracı olarak kullanılmasına sebebiyet veriyor. Şirketler Instagram, Facebook veya Twitter üzerinden markalarının ismini doğru stratejilerle pazarlayarak daha tanınır ve popüler hale gelmeye çalışıyor.
Sosyal medya üzerinden marka pazarlama stratejilerinin doğru belirlenmesi ve uygulanması son derece önemli. Bu yüzden, dijital dünyada bu işi layıkıyla yerine getirebilecek sosyal medya uzmanları bulunmaktır. Peki adını sıklıkla duyduğumuz sosyal medya uzmanı nedir, ne iş yapar? Soruların cevabı yazımızda, keyifli okumalar dileriz.
Sosyal medya uzmanı nedir, kimdir
İş dünyasında sosyal medya uzmanı olarak keskin bir iş tanımı olmadığını söyleyelim. Sosyal medya uzmanları genellikle yönetim ve üretim konusunda tecrübeli, dijital dünyaya ve platformlarına hakim kişiler olarak karşımıza çıkıyor.

Sosyal medya uzmanı, genellikle bir şirketin çeşitli sosyal medya platformları üzerinden ilgi çekici ve yaratıcı dijital içerik oluşturan kişilere deniyor. Sosyal medya uzmanı olabilmek için genellikle bir üniversite ya da bölüm şartı bulunmamaktadır. Gerekli eğitimi alan ve iletişim konusunda kuvvetli herkes, sosyal medya uzmanı olabiliyor.

Sosyal medya uzmanlarının dijital platformlara dair sahip olduğu bilgilerin yanı sıra yazılım, pazarlama ve grafik gibi konulara da hakim olması beklenir. Bütün bu konular çeşitli dijital pazarlama kursları aracılığıyla öğrenilebilir.
Sosyal medya uzmanı ne yapar
8451932f268dd486a2b1626bc7ec614a1fd6cc14.jpg

Sosyal medya uzmanının en büyük amacı, kendi üretmiş olduğu kısa ve öz argümanlarla markalara en iyi tanıtım ortamını sağlamaktır. Bir sosyal medya uzmanının yapması gereken ilk hamle, pazarlama stratejilerini belirlemek olacaktır. Bu stratejileri belirlerken markanın nasıl bir mecrada kimlere hitap edeceği son derece önemli bir unsurdur.

Sosyal medya uzmanı belirlediği pazarlama stratejilerini geliştirerek bunları hayata geçirir. Dijital platformlar, sürekli yenilenen ve revize edilen bir dünyadan ibarettir. Bu yüzden sosyal medya uzmanları sürekli yeniliğe açık ve gelişime ayak uydurabilen insanlardan oluşmalıdır. Bu özellik markanın diğer isimlerle sürekli olarak bir rekabet içerisinde olmasına olanak sağlar.
Sosyal medya uzmanı farklı platformlara farklı stratejiler uygular
6227fc3596c2cfa70ed787d89985caf3c77e0d99.jpg

Sosyal medya uzmanı her bir sosyal medya platformunun nasıl işlediğini iyi bilerek, her platformda ayrı stratejiler uygular. Örnek verecek olursak Twitter için tasarlanan bir reklam içeriği Instagram gibi görsel odaklı sosyal medya platformlarında pek dikkat çekici olmayabilir. Ya da markanın LinkedIn’de ve Facebook’ta hitap ettiği insanlar yaş, cinsiyet ve ilgi alanları olarak farklılık gösterebilir.

Özetleyecek olursak üretilen içerikler, her bir kanal için farklı bir şekilde optimize edilir ve bu sayede müşteriyle daha sağlıklı bir şekilde bağlantı kurulur.
Sosyal medya uzmanının sorumlulukları nelerdir?
fb78046aed3d802b6ce3da2cb1076fb7a1c60cab.jpg

Sosyal medya uzmanının aldığı sorumluluğun başında rakip markaların sosyal medya stratejilerini inceleyip analiz etmek vardır. Daha sonra kendi geliştirdikleri stratejileri daha geniş bir kitleye hitap edecek şekilde biçimlendirmeli ve bütün dijital platformlarla uyumlu hale getirmelidir.

Aynı zamanda aratıcı ve okuyucu harekete geçiren günlük içerikler belirler. Bu içeriklerin içinde yazdıkları metin, resimler veya video gibi farklı kaynaklar bulunur. Bütün bu bileşenleri anlamlı bir içerik haline getiren sosyal medya uzmanları, bunları günlük olarak yayınlar ve potansiyel müşterilerin dikkatini çekmeye çalışır.
Sosyal medya uzmanı "kime nasıl hitap edeceğini" iyi bilmelidir
Sosyal medya uzmanı her bir kesimden insana nasıl hitap edeceğini iyi bilmelidir. Markanın hitap ettiği kesim, içeriklerin üslubunu belirleyen en önemli unsurlardan birisidir. Bu yüzden sosyal medya uzmanı paylaştıkları içeriklerin hangi kesim tarafından ilgi gördüğünü belirleyerek bir sonraki paylaşımlarını düzenlemelidir.

Sosyal medya uzmanı verilerini günlük, haftalık ve aylık olarak analiz ederek içeriklerin ne kadar efektif olduğunu ve hangi unsurların eklenip çıkarılacağını belirler. Analizler, markanın hangi dijital platformda daha başarılı olduğunu belirlemeye yardımcı olur ve böylelikle sosyal medya uzmanı o platforma daha fazla ilgi gösterir.

Sosyal medya uzmanlığı yapmak isteyen kişilerin çalışacağı sektör hakkında ekstra bilgi sahibi olması son derece önemlidir. Süt ürünleri satan bir markayla mücevher takı satan bir markanın uygulaması gereken stratejiler aynı olmayacağından, sosyal medya uzmanının da o sektöre karşı daha yatkın olması beklenir.
Sosyal medya uzmanının sahip olması gereken nitelikler
Sosyal medya uzmanı, dijital dünyada gerçekleşen trendlere son derece hakim olmalıdır. Sosyal medya uzmanı bir grafiker veya pazarlamacı gibi düşünmelidir ve şirket içerisinde zaten bu sektörden insanlarla eş zamanlı olarak çalışır. Bu yüzden uzman, yeni fikirlere açık olmalı ve grup çalışmalarına yatkın olmalıdır.

Sosyal medya uzmanı kültürel ve toplumsal konularda en azından temel bilgilere sahip olmalıdır. Bu özellik, kişinin hangi kesime nasıl hitap etmesi gerektiğini bilmesini sağlar. Konu dijital platform olduğu için sosyal medya uzmanının mutlaka araştırmacı ruha sahip olması gerekir. Sürekli olarak yeni içerik üreteceği için yaratıcı ve hayal gücü geniş bir insan olmalıdır.
Sosyal medya uzmanının yönetim ve analiz yeteneği güçlü olmalıdır
9fe7de591ce94ef14a1d9f9e46595e92290fa3ef.jpg

Sosyal medya uzmanının sahip olması gereken en önemli unsurlardan birisi ölçümleme, raporlama ve analiz yeteneğine sahip olmasıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi içerikler belirli aralıklarla analiz edilmeli ve bir sonraki adım bu verilere göre atılmalıdır.

Uzmanların web sitesi tasarımı ve düzenlenmesi hakkında yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip olması beklenir. Sosyal medya uzmanlarından beklenen en önemli özelliklerden birisi CRO, SEO ve SEM gibi araçlara hakim olmasıdır. Son olarak dijital platformlarda tecrübeli olması gereken sosyal medya uzmanlarından kriz yönetimi konusunda da son derece efektif olmaları beklenir.
Kimler sosyal medya uzmanı olabilir, nasıl sosya medya uzmanı olunur?
Yazımızın başlarında da belirttiğimiz üzere sosyal medya uzmanı olabilmek için mühendislik gibi üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olmak şart değil. Ancak üniversitelerde sosyal medya uzmanı yetiştiren Yeni Medya bölümü mevcut. İletişim fakültesine bağlı olan Yeni Medya bölümleri 4 yıllık eğitim sunuyor ve şu anda sadece vakıf üniversitelerinde bulunsa da zaman geçtikçe daha da yaygınlaşıyor.

Üniversite eğitiminin yanı sıra sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişiler vakıf üniversitelerinin ya da özel şirketlerin düzenlediği sertifikalı kurslardan eğitim alabiliyor. Bu kurslar genellikle sosyal medya danışmanlığı adı altında veriliyor. Bu tarz kurslarda sosyal medya uzmanı olabilmek için gerekli eğitimler görülüyor ve kişilere yukarıda saymış olduğumuz nitelikler kazandırılıyor.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)