Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sosyal gruplar hakkında can sıkıcı şeyler

EUPHRAT

https://forum.mevsim.org/
yonetici
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,160
Tepkime puanı
2,952
Puanları
113
Konum
izmir
Web sitesi
forum.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

7069


Son zamanlarda bir WhatsApp tartışmasında rastladığım bu tuhaf kısaltma. Bu grubun bir üyesi “TMI” demeye devam etti. Ne olduğunu anlamadım, o yüzden internete baktım.

Görünüşe göre “TMI” “çok fazla bilgi” anlamına geliyor. Birisi kişisel alışkanlıkları, açık veya grafik fotoğraflar, doğrulanmamış haberler ve hatta işlevsel olmayan kişisel ilişkiler ve tıbbi koşullar gibi, olması gereken şeyler hakkında hoş olmayan bilgileri paylaştığında komik bir hoşnutsuzluk ifadesidir.

Birisi nahoş bir bilgi paylaştığında, aşırı paylaşımcı kişiye durmasını söylemenin tek kibar yolu, ünlem işareti olan “TMI” demektir. “TMI” ifadesi, diğer birçok Internet ifadesi gibi, çevrimiçi konuşma kültürünün bir parçasıdır.

Fakat bekleyin, ortalama Malezyalılar buna bayılıyor. Ölümcül kazalara karışmış grafik fotoğraflarını ve vücut videolarını severler ya da nefret ekebilecek ve ülkeyi sosyal huzursuzluğa ayırabilecek doğrulanmamış haberleri okumayı severler. Malezyalılar, bu politikacıya ya da işlevsiz bir ilişki içinde olan kadın sanatçılığa olanlarla ilgili en son dedikoduları yakalamak için istekliydiler.

Cihazlarımızı sıkıştıran ve kişisel alanlarımızı istila eden çevrimiçi tartışma gruplarında ortaya çıkan bazı genel sorunları listelememe izin verin.

Öncelikle, bir tartışmaya katılmamızı isteyen ve aynı çıkarlara sahip olabileceğimizi düşünen bir kişi tarafından başlatılan bir gruba davet-cum-dahil etme var. Dini düşüncelerden paylaşım gruplarından, yerleşik derneklere ve mezunlara, siyasetten aynı hastalıktan muzdarip insanlara kadar sayısız grup var.

Gerçekten olmak istemediğiniz veya ilgi duymadığınız bir gruba eklendiğinizde sızar. Arkadaşım, bir ilkokul WhatsApp grubuna eklendiğinde, bir arkadaşınızı inançsızlıkla salladı. “ Alaahai ,” diye bağırdı. “Bu 50 yıl önceydi!”
Gruptaki erkekler ve kadınlar eski okul fotoğraflarını ve mevcut fotoğraflarını paylaştı.
“Bahse girerim, sokakta birbirlerine rastlarlarsa herkes yüzleri tanıyamaz” dedi.
Bunun yanı sıra, 20 tartışma grubuna katılan, eşinden şüphesini artıran, aynı anda birkaç kadınla takıldığını düşünen bir insan tanıyorum.

İkinci grup, geçerli Kuran ayetleri ve Hadis ile iddialarını kanıtlamadan düşüncelerini yazdıran ustaz, ustaz jadi-jadian'lı (niteliksiz din öğretmenleri) oluşur.

Bazen, iki grup üyesi, yazılanların üzerine kayıtsız kaldığında, İslami hukuk konusunda, tartışma, orantısız bir şekilde havaya uçurulabilmesi için başkalarının yorumlarıyla da sular altında kalacaktır. Ardından, belirli ustazların video kayıtları ve yazıları argümanlarını kanıtlamak için eklenecekti. İşin garibi, akıllı telefonlarını boşta bırakırken, kahve içerken ve televizyon izlerken koltuklarda oturup en azından bütün gece kelimelerin savaşı olabilir. Sonunda onlardan biri grubu öfkeyle bırakacaktı.

O zaman doğrulanmamış haberleri paylaşma alışkanlığı var. Bir halkın ölümüyle ilgili sık sık haberlerle karşılaşıyoruz, adamın kendisi hayatta ve tekme çekerken, yüzü birkaç saat boyunca ilgi odağı haline geldiğinde, bazı mamak duraklarında roti canai yerken! Bir akraba, adamın fotoğrafını yükleyerek, gülümseyerek ve bir başparmak göstererek hasar kontrolü yapmak zorundaydı.

Ardından, ülkenin bazı kesimlerindeki ırkçı çatışmalarla ilgili doğrulanmamış haberler var; bu da tartışmada ırkçı hakaretler ve yanlışlıklar doğuruyor. Bunun üzerinde durmak istemiyorum, ama sosyal medyadaki insansız insanlar insanlara ve topluma zarar verebilir.

Herhangi bir toplumda, sıkıntı zamanlarında, kaosa neden olabilecek haberleri kontrol edip tekrar kontrol etmenin bir gereği olduğuna inanıyorum. İslam'da, Yüce bize emrettiği için syariya göre haberleri doğrulamak gerekiyor. “Ey inanan! Eğer bir faasiq (yalancı veya kötü kişi) size herhangi bir haber gelirse, doğrulayın, cehalet halindeki insanlara zarar vermelisiniz ve sonrasında yaptıklarınız için pişman olursunuz. ”(El-Hujuraat 49: 6)

Daha sonra libido hakkında tavsiyelerde bulunan ve “vasıfsız doktorlar” olarak adlandırdığım bir grup var. Erkekler genellikle bu konuda çok fazla görev alır. Gönderen ubat Kuat çift büyülü etkileri batırılmış bayan parmakları sıvıyı içme (libido güçlendiriciler), hem diyabet mücadele ve semen miktarını ve kalınlığını artırmak için - muhtemelen hepsini duydum. Merak uğruna sorabilirsem, erkekler daha kalın spermlerden nasıl yararlanabilir? Tongkat Ali ya da Gambir Sarawak'ın ya da gülünç derecede aşağılayıcı Buah Kote Mamak'ın erkeklere tekrar tekrar etkilerini okuyordunuz. Bu yüzden kadınların bu libido artırıcı afrodizyakları takıntı haline getirmiş gibi görünen erkekleri şaşkına çeviriyorlar.

Son olarak, sabahın erken saatlerinde iyi dileklilerden gelen bu küçük tahrişlerimiz var. Assalamualaikum veya skorlarla gelen “Günaydın” ın tipik dileklerinden memnun değiliz, ayrıca mesajlarla çiçeklerin ve güneşlerin fotoğraflarını çekiyoruz. İronik olarak, gün sonunda yüzlerce gelen bu mesajları silen donmuş parmaklara ya da “metin pençesi” ne acı çekti. Günaydın için çok fazla!

Bir dahaki sefere, arkadaşlarınıza tartışma gruplarındaki kibarca ilgisiz ilanları göndermeyi bırakmalarını söylemek istiyorsanız, “TMI” yazın. Ayrıca, saçma sapan grubun istila ettiği bir süre boyunca konuşmayı susturabilir veya gruptan ayrılabilirsiniz. Fakat bu arkadaşlarınızı nedenini merak ediyor ve nedenini bilmek için ısrar edeceklerdi.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)