Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sonbaharın ilk Günü Ekinoks Ne Zaman

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:Ekinoks, bir diğer adı olan “gün dönümü” olarak da anılabilmektedir. 23 Eylül, Sonbahar’ın ilk günü olarak kabul edilir ve ekinoks olrak adlandırılır. Güney yarımkürede ise tam tersi olarak 21 Mart’ta sonbahar ekinoksu, 21 Eylül’de ilkbahar ekinoksu yaşanır. Her yıl iki kez yaşanan ekinoks olayını İlkbahar ve sonbahar ekinoksu yılda iki kere yaşanmaktadır.
İnsanoglunun icine kapanmaya basladigi mevsim.. Doğanın çıplak halidir sonbahar. Gunesin yaz tazesi ışıklarının yerini kış kaçkını ışınlara bırakma sürecidir sonbahar. Sonbahar, yaz ile kış mevsimleri arasındaki mevsimdir. doğanın içinde kalan son enerji kırıntılarını alevden bir katmanla üstüne çekip hafif hafif yanlamaya başladığı zamandır. Güz, Hazan ve Bağ bozumu isimleriyle de anılır. Kuzey yarım kürede Eylül, Ekim ve Kasım; güney yarım kürede ise, Mart, Nisan ve Mayıs aylarına denk gelir.Gündüzler kısalır, geceler uzar. Güneş, erken batar. Daha az ısı ve ışık verir. Serin, yağmurlu ve rüzgarlı günlerin sayısı artar. Kış mevsiminin habercisidir. Peki Sonbahar ayları hangileridir… Eylük, Ekim, Kasım olmak üzere 3 tane sonbahar ayı vardır
Ağaçların yaprakları sararmaya ve dökülmeye başlar. İğne yapraklı ağaçlar (Çam, ardıç vb.) yapraklarını dökmezler. Çiçeklerdeki çiçek sayısı azalır. Etraftaki otlar ve çimenler kurur.

Sonbahar Ekinoksu nedir?
23 Eylül Durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre , güneş ışınları öğle vakti Ekvator”a 90°lik açı ile düşer. gölge boyu Ekvator”da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre”ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre”de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Güney Yarım Küre”de ise tam tersi olur. Bu tarih Kuzey Yarım Küre”de Sonbahar, Güney Yarım Küre”de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya”da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası”nda 6 aylık gecenin, Güney Kutup Noktası”nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.

sonbahar_ekinoksu_23092015.jpg.webp

Ekinoks nedir?
Güneş’den gelen ışınlar 21 mart ve 21 eylül tarihlerinde ekvatora dik düşer . Her yerde gece ve gündüzler eşit olur , bu duruma Ekinoks denir.
Kuzey Yarıkürede olan ve yaklaşık olarak 20 Mart İlkbahar Ekinoks’u – 23 Eylül Sonbahar Ekinoks’udur.Güney Yarıkürede olan ve yaklaşık olarak 20 Mart Sonbahar Ekinoks’u – 23 Eylül İlkbahar Ekinoks’udur.
Ekinoks ya da gün tün eşitliği, yılda 2 kez tekrarlanır. Güneş ışınlarının ekvatora dik vurması sonucunda Aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur.
Dünya”nın Güneş etrafında dönmesi ve eksen eğikliğine bağlı olarak dört önemli gün ortaya çıkar. Bu günler aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır.

Ekinoks tarihleri
21 Mart Durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator”a 90° lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator”da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre”ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre”de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre”de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre”de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre”de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya”da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası”nda 6 aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası”nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.

Ekinoks Nedir Ekinoksların Özellikleri Nelerdir
Güneş ışınları 21 mart ve 21 eylül tarihlerinde ekvatora dik düşer . Her yerde gece ve gündüzler eşit olur . Bu duruma ekinoks denir.

Ekinoksların Özellikleri
o Güneş ışınları Ekvator”a dik gelir.
o Güneş ışınları her iki yarımküreye aynı açılarla gelir.
o Dünya”daki durgun sularda gel-git genliği artar.
o 21 Mart tarihinden 23 Eylül tarihine kadar ışınlar Ekvator”un kuzeyindeki noktalara dik geldiğinden Kuzey Yarımküre”de gündüzler, Güney Yarımküre”den daha uzundur. 23 Eylül”den 21 Mart”a kadar ise Güney Yarımküre”deki gündüzler Kuzey Yarımküre”den daha uzundur.
o 21 Mart Kuzey Kutup Noktası”nda, 23 Eylül ise Güney Kutup Noktası”nda 6 aylık gündüzün başlangıç tarihleridir. Güneş, ekinokslarda tam doğudan doğup tam batıdan batar.
o Güneş”ten her iki yarımküreye gelen enerji miktarı eşit olmasına rağmen, sıcaklık birikiminin farklı olması nedeniyle, sıcaklıklar eşit değildir.
o Güneş ışınları kutup noktalarına teğet geçtiğinden, aydınlanma dairesi kutup noktaları üzerinde oluşmuştur. Kutuplarda alacakaranlık yaşanır.
o Tüm Dünya”da gece ve gündüz süreleri eşittir (Ekinoks).
o Aynı meridyen üzerindeki tüm noktalarda Güneş aynı anda doğup, aynı anda batar.
o Her iki yarımkürede bahar mevsimlerinin başlangıcıdır. 21 Mart Kuzey Yarımküre”nin ilkbaharı, Güney Yarımküre”nin sonbaharıdır. 23 Eylül Güney Yarımküre”nin ilkbaharı, Kuzey Yarımküre”nin sonbaharıdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)