Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

SMOOTHIE MI SEBZE/MEYVE SUYU (JUICE) MU?

Eqe

SMOOTHIE MI SEBZE/MEYVE SUYU (JUICE) MU?

79.jpg

Smoothie mi Sebze suyu mu ? Hangisi Daha İyi ?

Sebze/meyve suyu (juice) ile smoothie arasında büyük farklılıklar vardır. Smoothie genel sağlığı destekleme de sebze/meyve suları/juice lere göre çok daha iyidir. Öncelikle bu ikisi arasındaki farklılıkları belirlemek gerekir;
Karıştırmak (blenderden geçirmek ) ile suyunu çıkarmak arasındaki fark nedir?
Smoothieler blenderlerde yapılır.
Blenderdan geçirmek smoothienin içine bütün meyve ve sebzeleri tamamen karıştırma işlemidir. Posa içeceğin içerisinde kalır.
Suyunu sıkmak özel bir sıkma makinesi ile gıdaların sıvı içeriğini çıkarma işlemidir.Posası ise sonra atılır.
Yüksek hızlı bir blender içinde, özlü bir sebze/meyve suyu (juice) yapmak mümkün olsa da, meyve ve sebze suyu sıkacağında smoothie yapmak mümkün değildir.
Smoothie için,blenderden geçirmenin , sebze ve meyvelerin suyuna (juice) GÖRE daha iyi olmasının 7 nedeni var!
1)Smoothieler ana öğün yerine geçebilecek karbonhidrat, protein vitamin mineral ve posayı içerir.
Smoothieler lifi ve besin ögeleri ile bütün bir öğündür, Ancak meyve ve sebze suları (juice) yüksek kalorili ve besleyici içeriği düşük olduğundan, diyetinize uygun miktarlarda ancak ara öğün olarak tercih edilebilir. Çünkü lifi ve lifle birlikte de diğer besin ögeleri çıkarılmıştır. Diyet lifi, sindirim fonksiyonu ve genel sağlık için önemli olduğundan, bu anlamda meyve/sebze suları (juice) faydalı etkileri azalır.


2)Blenderden geçirilen smoothieler sebze ve meyve sularından daha yavaş okside oluyor.
Genellikle sebze ve meyve sularını yaptıktan sonra en kısa sürede içilmesi tavsiye edilir. Bunun nedeni, hazırlanma prosesi nedeni ile suyu çıkarıldığında oksitlenmeye karşı oldukça hassas hale gelir, zaman geçtikçe vitamin/mineral içeriği azalır, tadı daha acı bir hal alır. Araştırmalar da meyve ve sebze sularının, smoothieye göre çok daha hızlı bir oranda okside olduğunu göstermiştir. Smoothieler hızlı okside olmaz ve daha uzun süre içindeki besin ögelerininin büyük bir bölümünü korur.

3) Lif şekerin emilimini yavaşlatır.
Tatlı meyvelerin şeker içeriği çoğu insan için bir sağlık sorunu oluşturmayabilir ancak diyabet, hipoglisemi vb şeker sorunlarını yaşayanlar için kan şekerinin hızlı yükselip düşmesini sağlar. Tatlı meyveler veya nişasta bakımından zengin sebzeler (havuç, pancar) ile yapılan sular temelde konsantre tatlandırıcı olarak düşünülebilir. Smoothieler ,lif ile yüklü olduğu için şekerin emilimi yavaşlatır, kan şekerinin hızlı yükselip düşmesinin önüne geçer.
4) Blenderden geçirmek az zaman alıyor.
Blenderden geçirmek suyunu sıkmaktan daha hızlı. Bölünmüş yarım muz, çeyrek bir elma ve bir avuç dolusu yeşil yapraklı sebzeyi blender sürahisinde sadece 25-30 saniye içinde yapabilirsiniz.
Smoothie hazırlamak sebze/meyve suyu hazırlamaktan daha kolay çünkü; temizleme ve atık da daha az oluyor. Ancak, meyve ve sebze sıkacağını demonte etmek ve her parçanın temizlenmesi gerekir. Smoothie ler daha pratikken , meyve /sebze suları (juice) bir angarya haline gelebilir. Sipariş ile getirteceğiniz meyve/sebze suları (juice) geldiği gün tüketme zorunluluğu ve 500 ml ölçülerde yüksek kalori içerdiğinden hem diyet programınızı zor duruma sokarsınız, hem de yarısı boşa gidebilir.
5) Meyve /sebze suları (juice) spor için gerekli protein/karbonhidrat dengesini sağlamada yetersiz.
Eğer fitnees benim yaşamımın önemli bir parçası , özellikle de koşu diyorsanız tercihiniz smoothie lerden olmalı. Sebze/meyve suları (juice) ise lif ve protein içermediklerinden kan şekerini hızlı bir yükselme sağlar fakat bu çok uzun sürmez ve sporun ortasında kendinizi daha halsiz hissedebilirsiniz. Karbonhidrat yükleme yapılacak bazı özel spor dallarında tercih edilebilir ancan günlük egzersiz ve sporunuz için yeterli bir içecek değildir.
6)Smoothieler tokluk hissi verir.
En sık karşılaştığımız cümleler ‘Smoothieler beni doyuruyor ve bir sonraki öğüne kadar tatmin ediyor. Meyve /sebze suları (juice) bunu yapamıyor. Bunun nedeni; smoothielere protein tozu, süt/yoğurt, avokado, fındık ezmesi, goji berry ve diğer enerji kaynaklarını ve protein kaynaklarını ekleyebilirsiniz. Bu sayede doyurucu bir içecek hazırlamış olursunuz.
7) Smoothieler Sürdürülebilir Bir Diyet Alışkanlığıdır

Smoothieler bir öğün olabilir. İsterseniz hayatınızın geri kalanında her gün kahvaltı ya da öğle yemeği smoothie ile değiştirilebilir.Ancak sebze/meyve suları (juice) daha çok açlık ve diyette hissetiriyor. Smoothielerin yoğun yapısı sayesinde normal bir yemek gibi sindirilirken meyve /sebze suları için bu durum geçerli değildir.

IMG_20150912_145312.jpg

Neden çiğnemek varken blenderdan geçirip smoothie yapmalıyım? Smoothie iyi mi kötü mü?
Sebze yemeği, yeşil yapraklı sebzeler ve salatayı yeterli tüketmediğinizi düşünüyor musunuz? En son ne zaman sağlıklı bir sebze yemeğini öğle öğünü olarak tükettiğinizi hatırlayın? Sizinde diyet yaparken bahaneleriniz bunlar mı peki? Yoğun çalışma temposu, metropol yaşantısı, yemek hazırlamayı bilmemek, mutfakta zaman geçirmeyi sevmemek.. Ve belki de hiç meyve yemeden günleriniz geçiyor..
Bu durum insanları daha pratik ama sağlıklı daha lezzetli ama diyet tarifler üretmeye zorluyor. Etrafınızda yeşil smoothie tüketen pek çok insan ile karşılaşmış ve bunun da bir diyet trendi olduğunu zayıflatan içecekler olarak tüketildiğini düşünmüş olabilirsiniz. Smoothie lere sadece zayıflatıcı mucize bir içecek gözü ile bakmayın. Pek çok sorunlu yüksek kalorili tarifte var; önemli olan size uygun ve doğru besinler ile kombine edilmiş tarifleri beslenmenize katmak ve beslenme alışkanlığı olarak sürdürebilmektir.
Peki mutlaka smoothie içmek zorunda mısınız? Tabiki buna hayır diyoruz. Bunu mutfağınıza kattığınız sağlıklı bir tarif ve yoğun günlerin kurtarıcısı olarak düşünün, kahvaltı yapmamak yerine basit bir içecek ile kahvaltı öğününüzü atlamamış oluyor, öğlen bir fastfood, makarna siparişi yerine karın doyurucu bir smoothie tarifi ile diyetinizi bozmanın önüne geçiyorsunuz, toplantı da seyahatte sabahtan yada geceden hazırladığınız bu içecek kurtarıcınız oluyor.
Sağlıklı bir smoothie nedir?
ÖRNEK-1
•1 su bardağı ıspanak, taze
•1/4 su bardağı su
•1/4 su bardağı portakal suyu
•3/4 su bardağı çilek
•1/2 su bardağı yaban mersini
•1 adet muz

Bu karışım 278 kalori içerir. Bu 'yeşil' bir smoothie gibi gözükse de içerdiği kalorinin sadece yaklaşık % 6’sı ıspanaktan gelmektedir. Geri kalanın tamamı meyvelerden olmak üzere 32 gram şeker içermektedir. Smoothiedeki toplam kalorinin % 59’u şekerden gelir.
Şimdi bu sıvı formdaki içeceği tüketildiğinde daha az tatmin olup, tam olarak doygun olmamaktan ve içeriğindeki katı besinleri normal olarak tüketmeyerek smoothie olarak içildiğinde gün boyunca kalori alımının daha çok olmasından endişe edilmektedir. Ayrıca katı gıdalar yerine bu sıvıların önemli ölçüde kan şekeri dalgalanmalarına ve ani bir şekilde kan şekeri düşüklüğüne neden olmaktadır. Bu nedenle öncelikle daha az meyve, daha çok sebze ve mutlaka protein içeren bir smoothie ana öğün yerine geçebilir!

ÖRNEK-2
100 ml portakal suyu
2-3 dilim taze zencefil
150 ml badem sütü
2 dilim ananas
10 adet çiğ badem
1-2 adet yeşil biber
1 porsiyon ( 250 ml): 270 kalori
Kalsiyum, antioksidanlar ve C vitamininden zengindir ve protein içerir.bu nedenle sağlıklı bir smoothie tarifidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular