Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sıra gıda sektöründe: İlk 500 şirket arasındaki Yörsan’dan konkordato

Katılım
14 Eyl 2018
Mesajlar
2,971
Tepkime puanı
870
Puanları
113
Yaş
42
Konum
istanbuL
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alan yarım asırlık gıda devi Yörsan Gıda konkordato istedi. Bazı alacaklılarsa şirketten ödeme alamadığı için icra takibi başlattı. Yörsan’ın önceki gün Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda, ekonomideki genel sıkıntıların şirketin mali yapısını olumsuz etkilediği belirtildi.
Konuya yakın bir kaynak, zincir marketlere satılan ürünlerin kâr marjındaki düşüş, akaryakıt fiyatındaki artış nedeniyle yükselen lojistik giderleri ve kredi maliyetlerindeki çıkışın, şirketin mali dengesini bozduğunu ileri sürdü.

Şirkete yönelik bazı alacaklılar ise icra takibine geçti. Şirkete süt veren bir şirket 400 bin liralık alacağı nedeniyle Yörsan’a yönelik ihtiyati haciz kararı aldırdı.
İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine de giren Yörsan’ın temeli 1964 yılında Yörükler Gıda Limited Şirketi olarak atıldı. 1984’te Türkiye’nin ilk beyaz peynir fabrikasını kuran şirket dört yıl önce özel sermaye fonu Dubai merkezli Abraaj Group’a satıldı.

Ocak 2018 tarihli ticaret sicil gazetesine göre Yörsan’ın yüzde 96 hissesi Abraaj Grubu’nun kontrolündeki Dairy Fresh Süt Ürünleri Ve Gıda Yatırımları San. Ve Tic. AŞ’ye, kalan hisse ise Yörsan’ın üç kurucu kurucusundan Şerafettin Yörük’e ait.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)