Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sınav öncesi bu yanılgıya düşmeyin

  • Konbuyu başlatan Mia
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 2:15

Mia

bayan
Katılım
26 Eyl 2016
Mesajlar
654
Tepkime puanı
15
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Yıl boyunca ders çalışan öğrencileri, sınav tarihi yaklaştıkça büyük bir heyecan sarıyor. Yaşadığı heyecan ve aşırı kaygı nedeniyle kendisini başkaları ile kıyaslamaya başlayan öğrenci, moral bozukluğu nedeniyle sınavda istediği başarıyı elde edemiyor. Uzmanlar, öğrencilere, geleceklerini etkileyen sınavlara hazırlanırken, kendilerini başkaları ile kıyaslama yanılgısına düşmemeleri konusunda uyarıyor.

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, öğrencinin, sınav öncesi kendisini başkaları ile kıyaslamasının moral bozmaktan başka bir işe yaramayacağını söyledi. Öğrencilere ve ailelerine önemli tavsiyelerde bulunan Yaprak Psikiyatrik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi kurucusu Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, "Sınava kadar olan sürede öğrencilerin yapmaları gereken en önemli şey, kendilerini arkadaşları ile kıyaslamamalarıdır. Böyle bir kıyaslama içine girmek yanıltıcı olacaktır. Tanımadıkları binlerce kişi ile girecekleri sınavda kendilerini kıyaslayabilecekleri tek kişi yine kendileridir. Önemli olan kendilerini ileriye götürmeleridir. Çünkü başkaları ile kıyaslamak, moral bozmaktan başka işe yaramaz" dedi.

"YARIM BİLGİ, BİLGİSİZLİKTEN KÖTÜDÜR"

Ailelerin de bu konuya özen göstermesi gerektiğinin altını çizen Yurdakul, şöyle devam etti:

"Aileler de çocuklarını başkaları ile kıyaslamamalı ve onların moralini bozacak söz ve tutumlardan uzak durmalı. Bugünden sonra moral bozmanın kimseye faydası olmadığı gibi başarıyı da arttırmayacaktır. 'Arkadaşım bu konuları bitirmiş, ben ondan geri kaldım' ya da "'Şu konularımı yetiştiremedim, arkadaşlarım benden ileride' gibi düşüncelerle panik ve telaş yapıp programı bozarak çalışmak başarıyı düşürecektir. Çünkü bu telaşla tam öğrenmeden sadece konuları yetiştirmek için acele edecekler, bu da bilgileri yarım yamalak öğrenmelerine yol açacaktır. Yarım bilgi bilgisizlikten kötüdür. O yüzden de tam olarak öğrenmeden panik ve telaşla çalışmak yerine, çalıştıkları yerleri tam öğrenmeleri sınavda çok daha verimli sonuç almalarını sağlayacaktır."

"PANİK VE TELAŞA GEREK YOK"

Öğrencinin, sınavda yarışacağı tek kişinin yine kendisi olacağını belirten Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, "Yapabildiklerinin en iyisini yapmaları, kendilerini kimse ile kıyaslamadan son ana kadar sistemli şekilde çalışmaları onları daha çok başarıya ulaştıracaktır. Bunu yapmaz, kendilerini başkaları ile kıyaslarlarsa o zaman hem motivasyonlarını kaybedecek hem de paniğe kapılıp, sınavda başarısız olacaklardır. Bunu yaşamamalarını dilerim" ifadelerini kullandı.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular Forum Tarih
Zinet Öğretmenler Odası 0 335

Benzer konular