Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Sempozyum belli bir konuyu aydınlatmak amacı ile, bilim adamı ve araştırmacıların bir araya geldikleri ve konuşmacıların konunun belirli bölümlerini sundukları, tartışmalı toplantılardır. Bir başka deyişle; ortaya konan konuyla ilgili aynı oturumda, çeşitli kişilerin yapmış oldukları açıklamalı konuşma türüdür.

Bildiri sahiplerine ayrılan zaman bir hayli kısadır. On dakikalık bir sürede 1500-2000 kelime kullanma şansı vardır. Buna göre, hazırlen temelcak bildiri, dört sayfayı geçmemelidir. Cümleler, kolay anlaşılır biçimde düzenlenmelidir. Metni yazmadan önce en temel başlıklar vurgulanmalıdır. Sunulabilecek yansı sayısı da 5-6 dolayında olmalıdır. Ayrıca, bildiri metni, yayımlanmaya uygun şekilde hazırlanmalıdır.

Sempozyumda her konuşma, farklı bir hazırlıktır, fakat birbirini tamamlayıcı söyleşi ve içtenlik havası vardır. Konuşmalardan sonra konuşmacılar, birbirlerine konu ile alakalı sorular sorabilirler. Böylece sempozyumdan "panel"e geçilir. Daha sonra da tartışmalara seyirciler de katılırsa panelden "forum" a geçilmiş olur.

Bildiri metni, şu bölümlerden oluşmalıdır :

(a) Giriş: Araştırılan sorunun tanıtılması ve neden bu konunun ele alındığı, çalışmanın diğer çalışmalar arasındaki yeri. (yarım sayfa)

(b) Deney: Malzeme ve yöntemin tanıtımı. (bir sayfa)

(c) Bulgular: Bildirinin en önemli kısmıdır. Dinleyiciler tarafından beklenen yeni bilgi, belge ve önerilerin açıklanması ve tartışılması.

Bildiri, konferans ile büyük ölçüde bir benzerlik gösterir. Bildiri, evvela bilimsel bir yazı türüdür. Oysa seminerde, bilimsellik yanında popüler bir hava söz konusudur.
Bildiride her şeyden önce aren temeln özellik, bilimsel bir yenilik getirmiş olması ve orijinal bir konuyu ele almış bulunmasıdır. Bunun yanında bildiri, bilinen bir konuya yenilik getirme, değişik görüş ve düşüncelerle yeni tezler ortaya koyma, bu tezleri bilimsel delillerle doğrulama veya bir önceki tezi çürütme gibi fonksiyonları de bünyesinde taşır.

Bu değerlendirmeye göre, bildiriyi kısaca bilimsel bir konu da yenilik getirmek, orijinal bir buluş ortaya koymak amacı ile kaleme alınmış bir yazı türü olarak tanımlamak yerinde olacaktır.

Bildiri de konferans gibi bir dinleyici topluluğu önünde okunur. Ancak bildirinin sunulduğu topluluk, o konu da az çok uzmanlaşmış kişilerden oluşur.

Ayrıca, bildiride de konferans gibi konuşma ve hitap etme yeteneği gözetmek gerekir. Konferansta bazen hazırlen temeln metinden uzaklaşma söz konusu olabilirken bildiride metne bağlı kalma esastır.

Konferansta sözünü ettiğimiz konuşmanın bitiminde yer alan soru ve cevap bölümü, bildiride konu çerçevesinde tartışma olarak farklı bir özellik gösterir. Bildiriler, genelde yayımlen temeln bir yazı türüdür. Bazen yabancı dillerde de yayımlen temelbilir.

Bildiriler hazırlanırken kullanılacak olan dil, uzmanlık dalının gerektirdiği terimler ve ifade yapısıyla de konferanstan büyük ölçüde değişiklik gösterir.

Son olarak, bildiride varılan sonuçlar ve en temel noktalar özetlenerek en temel düşünce bir kez daha vurgulanmalıdır.

Üzerinde çalışılan metin; aralıklarla gözden geçirilmeli ve gerekli düzeltmeler yapılmalı, konuya hakimiyet sağlanmalıdır. Metnin, kartlara aktarılması daha yararlıdır.

(Açıklama-2)

Sempozyum: Genellikle akademik bir konunun, uzmanları tarafından değişik boyutlarıyla ele alındığı seri konuşmalardır. Belli bir konu da çeşitli konuşmacıların katılımı ile düzenlenen bilimsel toplantılara sempozyum denir. Sempozyumda konu, işinde uzman kişilerce farklı yönleriyle ele alınır. Sempozyumlar genelde bilimsel toplantılardır. Bilim, sen temelt, ekonomi, siyaset vb. Gibi bir konu da alanında yetkin kişiler, özel izleyici topluluğuna bildiri sunar.

Sempozyumdan önce düzenleme kurulu oluşturularak konu belirlenir. Başkan ve konuşmacılar saptanır. Başkan, konuyu dinleyicilere sunar, konu ile alakalı gerekli açıklamaları yapar. Konunun kapsamına göre bir ya da birkaç oturumda düzenlenen sempozyum sonunda ortaya konan görüşlerin kısa bir özetini yapar. Sempozyum sonunda bildiriler ve alınan kararlar basılarak kamuoyuna duyurulur.

Sempozyumu açık oturum ve diğer tartışma türlerinden ayıran özellik, sempozyumda özel davetli dinleyicilerin olması ve yapılan tartışmaların, kararların bilimsel değer taşıdığı için basılarak kamuoyuna duyurulmasıdır.

Sempozyumun Özellikleri

Bilimsel ve ciddi bir sohbet havası içinde geçer.
Konuşmacılar konuyu kendi uzmanlık alanları açısından ele alır.
Amaç konuyu tartışmak değil, olumsuz ve olumlu yönleriyle değerlendirerek gerekli çözümleri üretmektir.
Bir başkan tarafından yönetilir.
Konuşmacı sayısı 3 ile 6 arasında değişir.
Konuşmacıların konuşma süreleri 5 ile 20 dakika arasındadır.
Konunun önemine göre birkaç oturumda, ayrı ayrı salonlarda, birkaç gün boyunca sürebilir.


-Alinti-
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular