Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Sözlükte "seminer" ne demek?

1. Bir konu üstünde bilgi alışverişinde bulunmak veya tartışma yapmak amacı ile düzenlenen toplantı.

2. Üniversitelerde ve yüksek okullarda, bir öğretim üyesinin yönetimi altında birtakım konu ve sorunlar üstünde öğrencilerin yapmış oldukları incelemelerle alakalı olarak rapor hazırlama ve tartışma şeklinde sürdürülen küme çalışması.

3. Orta dereceli okullarda öğrencilerin, öğretmenlerin gözetimi altında, özgürce ve isterlerse kişisel olarak çalışmaları için ayrılan özel saatlere verilen ad.

Seminer; bir konuyla ilgili bilgi vermek ve bu bilgiler üstünde tartışmak amacı ile düzenlenen toplantılara verilen isimdir. Bir grubun, bir yetkilinin idaresinde bir sorunu incelemek, araştırmak üzere etkin bir şekilde katılarak yapmış oldukları çalışma, grup çalışması, toplu çalışma biçimidir.

Belirli bir bilim dalındaki gelişmeleri, belli bir bilgi düzeyine sahip kimselere tanıtmak amacı ile düzenlenen ve konunun değişik bölümleri, bu bilim dalında otoritesi ve becerisi kabul gören kişiler tarafından açıklanan toplantılardır.

Yüksek öğretim kurumlarında lisans / lisansüstü öğrenci ve öğreticilerin katılımı ile yapılan konferanslar, bu tanıtımın dışındadır. Bunlar yüksek öğretim kurumlarında, öğretim üyesinin yönetimi altında, öğrencilerin yapmış oldukları araştırmalarla ilgili rapor hazırlama, tartışma şeklinde sürdürülen toplantılardır.

Seminer hazırlamak için, önce konu belirlenir ve bu konu üstünde sunuma yönelik araştırma yapılır ve sunumu yapacak düzeye, bilgi birikimine ve isteğe sahip kişiler belirlenir. Seminer, bir tür sahne sunumudur ve topluluk önünde yapılacağı için sahne, sahne düzeneği ve seyirci yerleri hazırlanır. Semineri verecek kişilerin sahne korkusunun da olmaması gereklidir.

Seminer konusu izleyicilere yeteri kadar açıklamalı ve konuya uygun slayt vb sunu araçları ile destekli olmalıdır. Seminer konuları gerektiğinde basıma da uygun hazırlanmalıdır. Bazı konferanslarde bu basılı yayın izleyicilerin eline verilir. Seminer duyurusu gerekli süre daha önce belirlenir, hazırlıklar tamamlanır ve sonuna kadar düzenli yapılabilmesi için gerekli olan hazırlıklar yapılır.

Seminer Nedir? (ayrıntılı bilgi)

Latincede "tohum ekilen tarla" demektir.

Belirli bir bilim dalındaki gelişmeleri, belli bir bilgi düzeyine sahip kimselere tanıtmak amacı ile düzenlenen ve konunun değişik bölümleri, bu bilim dalında otoritesi ve becerisi kabul gören kişiler tarafından açıklandığı toplantılardır.

Yüksek öğretim kurumlarında lisans / lisansüstü öğrenci ve öğreticilerin katılımı ile yapılan konferanslar, bu tanımın dışındadır. Bunlar yüksek öğretim kurumlarında, öğretim üyesinin yönetimi altında, öğrencilerin yapmış oldukları araştırmalarla ilgili rapor hazırlama, tartışma şeklinde sürdürülen toplantılardır.

Seminer hazırlamak için, önce konu belirlenir ve bu konu üstünde sunuma yönelik araştırma yapılır ve sunumu yapacak düzeye, bilgi birikimine ve isteğe sahip kişiler belirlenir. Seminer, bir tür sahne sunumudur ve topluluk önünde yapılacağı için sahne, sahne düzeneği ve seyirci yerleri hazırlanır. Semineri verecek kişilerin sahne korkusunun da olmaması gereklidir.

Seminer konusu izleyicilere yeteri kadar açıklamalı ve konuya uygun slayt vb sunu araçları ile destekli olmalıdır. Seminer konuları gerektiğinde basıma da uygun hazırlanmalıdır. Bazı konferanslarde bu basılı yayın izleyicilerin eline verilir. Seminer duyurusu için gerekli süre daha önce belirlenir, hazırlıklar tamamlanır ve sonuna kadar düzenli yapılabilmesi için gerekli olan hazırlıklar yapılır.

Seminer başlığı, konferansı dinleyecek kişilere konuyla ilgili fikir verecek şekilde belirlenmelidir. Başlık ne çok kısa ne de ilgiyi dağıtacak kadar uzun olmalıdır. Örneğin "Yüz Tanıma", seminer konusu hakkında yeterli fikir vermeyen genel bir başlıktır. "İnsan Yüzünün Geometrik Özelliklerini Değerlendirerek Yüz Tanıma Konusunda Bir Uygulama" lüzumsuz kelimeler içerdiği için karmaşık bir başlıktır. "Geometrik Özelliklerine Göre Yüz Tanıma" konuyu tanıtmak için yeterli ve anlaşılır bir başlıktır.

Seminerin Anlatımı

Seminerin belirli bir düzen içinde anlatımı uygun olur.

 1. Giriş: Seminerin amacı, kapsamı hakkında kısa bir bilgi verilmelidir. Seminerin içeriği verilerek dinleyicilerin seminer hakkında ön bir bilgiye sahip olmaları sağlanmalıdır.
 2. Hazırlen temeln seminer belirli bir düzen içinde anlatılır. Sorulan sorular, açık ve kısa bir biçimde cevaplandırılır, daha ayrıntılı açıklamayı gerektiren sorular, seminer sonundaki tartışma bölümüne bırakılır.
 3. Sonuç bölümünde konunun gelecekteki yerine, önemine ve var ise uygulamalarına değinilebilir. Teşekkür etmek istenilen kişi ya da kurumlara da bu bölümde yer verilebilir. Seminerin bittiği açık ifadelerle belirtilmelidir.
 4. Seminer sunucu tarafından tartışmaya açılır. İkinci bölümde ilgi gören noktalara açıklık getirip daha ayrıntılı bilgiler verilir. Dinleyicilerden gelen sorular cevaplandırılır. Eğer sunucunun da cevabını bulamadığı sorular var ise; ya da dinleyicilerin bilgilerini almak isteniyorsa onlar da bu bölümde tartışmaya açılabilir.

Semineri Sunarken Dikkat Edilecek Hususlar

 • Mutlaka kağıttan okumamaya çalışınız.
 • Başlangıç ve sonlarda ilgi çekiniz. Eğer mizahi öğeler var ise bu bölümlerde kullanmayınız. Seminerinizin bilimsel değerini kaybetmemesine önem veriniz.
 • Seminere başlarken konferansın hazırlanma amacını ve kapsadığı konuları bir karışıklığa sebep olmayacak şekilde belirtiniz.
 • Anlatılan konuya hâkimiyet son derece önemlidir.
 • Yalnızca anlatacağınız kadar metni ezberleyerek verilen konferansın hiçbir anlamı olmadığını unutmayınız. Konu hakkında mümkün olduğunca ayrıntılı bir bilgiye sahip olup bunun özetini anlatınız. Böylece dinleyicilerin daha fazla bilgi istemeleri durumuna hazırlıklı olursunuz.
 • Seminerinizde akıcı bir dil kullanmaya özen gösteriniz. Anlamları bilinmeyen kelimeler ve ifadeler kullanmaktan kaçınınız. Eğer kullanmanız gerekiyorsa bu kelimelerin anlamlarını sözle belirtmeniz konferansınizin bölünmesine sebep olabileceği için anlamlarını yazı tahtasında daha öncesinden yapacağınız hazırlıkla veriniz.
 • Seminerinizde sunduğunuz fikirleri gerçeklerle desteklemeye itina gösteriniz.
 • Bir fikirden diğerine geçerken kopukluk olmamasına özen gösteriniz.
 • Semineri anlatırken belirli bir düzene riayet etmelisiniz. Konuyu dağıtmamaya özen gösteriniz. Eğer dinleyicilerden konferansı sunarken konuyu dağıtacak ya da uzun cevap isteyen sorular gelirse; bunları çok kısa bir biçimde cevaplayınız ve seminer sonunda ayrıntılı olarak konuşabileceğinizi nazik bir dille söyleyiniz.
 • Semineri anlatırken dinleyicilerin tepkilerine dikkat ediniz. Eğer dinleyicinin çoğunluğunda sıkıntı belirtileri görüyorsanız o noktaya fazla değinmişsiniz ya da kimsenin dikkatini çekmiyor demektir. Böyle bir durumda o bölümü kısaca geçiniz.
 • Semineri sunarken tepegözün üzerine kapen temelrak değil perdede göstererek konuşunuz.
 • Dinleyicilerinde okuma-yazma bildiğini göz ardı ederek seminer metnini perdeden okumayınız. Perdeye aktarılan bilgilerin mümkün olduğunca kısa ve net olmasına dikkat ediniz.
 • Perdede verilen bilgileri en arka sıradan dahi güzel bir biçimde görülecek biçimde hazırlayınız. El yazısı ile yazılmış ve özensizce hazırlanmış saydam kullanmayınız.
 • Saydamları daha önce sıralarsanız konferansta saydam arayarak konferansınizi bölmek mecburiyetinde kalmazsınız.
 • Duruşunuzu iyi ayarlayınız. Perdeyi kapatacak şekilde durmayın, sallanmayın, süklüm büklüm durmayınız. Kendinize güvenin, doğal davranın, heyecanınız var ise yenmeye çalışın ve dinleyiciye belli etmeyiniz.
 • Dinleyicilerle göz iletişiminde bulununuz. Gözlerinizi kaçırmanız sizin kendinize güvensizliğinizin ve konuyla ilgili bilgisizliğinizin göstergesi olarak algılen temelbilir.
 • Size sorulan her soruyu dikkatle dinleyin. Cevaplayacak bilgiye sahipseniz cevaplayın eğer bilmiyorsanız diğer dinleyicilerle tartışmaya açınız.
 • Seminer hazırlarken yararlandığınız kaynaklar var ise bunları belirtiniz.
 • Seminer hazırlıklarını son en temel bırakmayınız. Sunmadan önce bir-iki deneme yapın ve seminer süresini ayarlayınız.

Seminerde Dinleyicilerin Uyması Tavsiye Edilen Hususlar

 • Seminere dikkatinizi vererek dinleyiniz.
 • Semineri sunan kişiye saygı gösterin ve onu rahatsız edecek türdeki davranışlardan kaçınınız. Gürültü yaparak ya da hareketlerinizle seminer sahibinin ve diğer dinleyicilerin dikkatini dağıtmayınız.
 • Seminer anlatılırken sabit fikirlerinizden uzaklaşarak sadece size sunulanı tarafsız bir biçimde almaya çalışınız. Eğer daha önceki bilgilerinizle çelişen noktalar var ise bunları seminer sonunda nazik bir biçimde belirtiniz.
 • Semineri bölmemeye özen gösteriniz ve sorularınızı mümkün olduğunca seminer sonuna bırakınız. Eğer seminer anında sormanız gerektiğine inanıyorsanız sunucu kısa bir cevapla geçecektir. Böyle bir durumda defalarca bu noktaya değinerek sunucuyu zor durumda bırakmayınız.
 • Soru sorarken kendinizi ispatlamaya çalışır hareket ve sözlerden kaçınınız.
 • Seminer süresince sunucudan izin istemeden fikir beyan etmeyiniz.


-Alinti-
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular