Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Şehir Yaşamı Ruh Sağlığınıza Zararlı Olabilir

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 3:06

Eqe

Şehir Yaşamı Ruh Sağlığınıza Zararlı OlabilirUlusal Bilimler Akademisi Tutanakları’nda yayınlanan ve Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, doğada yürüyüş yapmanın insanı obsesif negatif ve depresyon ve anksiyete bozukluklarında önemli rol oynayan özeleştiri türü derin düşüncelerden uzaklaştırdığını keşfetti.Şehir hayatının ruh sağlığı üzerinde ciddi yıpratıcı etkileri olabilir. Yapılan araştırmalara göre, kent sakinlerinin kronik stres ve akıl hastalıklarına, özellikle de depresyona muzdarip olma olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor.


Ama yeni bir çalışmaya göre, şehir bunalımının çözümü parkta bir yürüyüş kadar basit olabilir.


Ulusal Bilimler Akademisi Tutanakları’nda yayınlanan ve Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, doğada yürüyüş yapmanın insanı obsesif negatif ve depresyon ve anksiyete bozukluklarında önemli rol oynayan özeleştiri türü derin düşüncelerden uzaklaştırdığını keşfetti.


“Şehirler, depresyon, anksiyete, şizofreni gibi duygu durum bozukluklarına yol açar” diyor Dünya, Enerji ve Çevre Bilimleri Üniversitesi doktora öğrencisi ve araştırma yazarlarından Greg Bratman. “Altında yatan nedenler kuşkusuz karmaşık ve çok yönlü ama bulgularımız doğa deneyimlerinin önemini vurguluyor.”


Yürüyüşe çıkın
Araştırmacılar 38 sağlıklı adam ve kadına bunalım eğilimleriyle ilgili sorular sordu ve bu sırada beyin bölgesi aktivitesini ölçen beyin taramalarına tabi tuttu. Sonra, her bir katılımcıdan yeşil bir alan ya da kentsel bir alanda 90 dakikalık yürüyüşe çıkması istendi.


Doğada yürüyen katılımcılar ruminasyondan uzaklaştığını belirtirken, kentte yürüyen katılımcılar için aynı etki rapor edilmedi. Bulgular doğada vakit geçirmenin stres ve negatif düşüncelerden sakınma sağladığını ve zihinsel refahı arttırdığını gösteriyor.

Mutsuzluk ve şehir
Eğer hızlı tempolu bir şehirde yaşıyorsanız, daha sakin bir yere taşımak ya da kendinizi her kötü hissettiğinizde kampa gitmek zorunda değilsiniz. Şehrin parklarında vakit geçirmek bile kendinizi daha iyi hissetmenize neden olacaktır.


2013 yılında, İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, kent içindeki yeşil alanlarda yürümek, beyinde meditasyon etkisi yapıyor. Şehir plancıları ve politikacılar, boş alanları güzel parklar haline getirerek, şehir sakinlerin ruh sağlığını korumalarına yardımcı olabilirler.

Bugün, dünya nüfusunun yüzde 50’sinden fazlası şehirlerde yaşıyor ve bu rakam gittikçe artıyor. 2050 yılında, dünya nüfusunun yüzde 70’inden fazlasının şehirlerde yaşaması bekleniyor ve bu insanların çoğunun doğa ile hiç ilişkisi olmayacak.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)