Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Seçimlerin Ardından Sonu Gelmeyen Zamlar..

Katılım
9 Eyl 2018
Mesajlar
1,257
Tepkime puanı
1,751
Puanları
113
Yaş
30
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

5401Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin tamamlanmasının akabinde benzinden, motorine, çaydan, şekere kadar pek çok ürüne zam yapıldı. Seçimi takip eden günlerde yapılan zamlara, enerji şirketlerinin artan maliyetleri gerekçe gösterilerek elektrik bedeli de eklendi. İşte seçimden sonra zamlanan ürünler;

Çaya yüzde 15 zam

cay_1.jpg


Seçimlerden sonra, ilk zamlanan ürünlerden biri çay oldu. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR), işçi ve işletme maliyetlerini gerekçe göstererek kuru çaya, 25 Haziran’dan itibaren geçerli olacak şekilde yüzde 15 oranında zam yaptı yaptığını duyurdu.


Şekere yüzde 16 zam

seker_1.jpg


Çay fiyatının ardından bir zam da şekere geldi. Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ yaptığı açıklamada, şeker fiyatını yüzde 16 oranında artırdığını belirtti. Yeni zamla birlikte, kristal şekerin fabrika satışı bedeli kilogram başına KDV’siz olarak 3.57 TL’ye yükseldi.

Motorine 22 kuruş zam

motorin_1.jpg


Seçimin ardından ilk zam alan ürün motorin oldu. Motorin fiyatlarında 23 kuruşluk bir artış yaşandı. Bu oranın 22 kuruşu pompa fiyatlarına yansıdı. 1 kuruşun ise, vergiden karşılanacağı duyuruldu. Motorin fiyatlarındaki 23 kuruşluk artışın 22 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 1 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.
Benzine 27 kuruş zam

benzin_1.jpg


Benzinde bir süredir beklenen zamma ilişkin açıklama Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan geldi. Buna göre benzinin litre fiyatında 27 kuruşluk artış olacağı belirtildi. Bu zam sonrasında ise, benzinin tüm Türkiye’de litre fiyatı 7 liranın üzerine çıktı.


Elektriğe yüzde 14.98 zam
elektirk_1.jpg


Elektrik fiyatlarına ise geçtiğimiz günlerde zam yapıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan yapılan açıklamada; kamu ve özel sektör kuruluşlarının maliyet artışlarından dolayı zam kararı alındığı belirtildi. Konut, sanayi ve işyerlerindeki elektrik bedeli yüzde 14.98 oranında arttı.
Doğalgaz fiyatları da arttı

dogalgaz_.jpg


Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), konut ve sanayide haziran fiyatlarını değiştirmezken, santralle satılan doğalgaz fiyatlarını ise 1 Temmuz itibariyle yüzde 6.5 oranında artırdı. Böylece bin metreküp gazın fiyatı bin 500 TL’den bin 650 TL’ye çıktı.
Kamu alacakları gecikme faizi yüzde 2’den 2.5’e yükseldi

kmu-zam.jpg


Kamu alacakları için her ay yüzde 2 oranında uygulanan oranın artışına ilişkin karar 1 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni faiz oranı, her ay için yüzde 2.5 olarak belirlendi.
Emekli ve memur maaşlarının zam oranı ise bugün belli oldu

emeklii.jpg


Türkiye İstatistik Kurumu’nun Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından, emekli memur maaşlarına yapılacak olan zam oranları da belirlendi. Temmuz ayında vatandaşa yansıyacak olan zam oranlarıyla, memur ve emekli memur maaşları yüzde 6
SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları da yüzde 5.01 artacak. Buna göre en düşük emekli memur aylığı 2 bin 522 lira olacak.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular