Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Şakacı Bir Kişi Olmanın Faydaları

Muzik

dondurma-yiyen-insanlar.jpg


Hâlâ şakacı, neşeli, afacan ve rahat insanların uygunsuz olduğunun düşünüldüğü birkaç ortam olabilir. Bununla birlikte, şakacı kişilikler, hayatlarının her alanında zorlu durumları yönetme konusunda yeteneklidirler, ancak bunu denediklerinde başkaları tarafından ciddiye alınmama riskiyle karşı karşıyadırlar.
Bu oyunculuğun en çekici kişilik özelliklerinden biri olduğunu biliyor muydunuz?
k%C4%B1rsalda-balonlarla-eglenen-kadin.jpg

Şakacı bir insan olmanın avantajları
Uzun bir boyunca şakacılık üzerine araştırmalar çocuklara odaklandı. Fakat son birkaç yıl içinde psikologlar ve araştırmacılar, yetişkin yaşamında şakacılığın önemini ve etkisini değerlendirmeyi amaçlayan yeni bir çalışma alanı açtılar.

Bununla birlikte, çocuklarda oynaklık üzerine yapılan araştırmalarla karşılaştırıldığında, hala yetişkinler konusunda fazla bir şey yapılmamıştır. Ayrıca, yetişkin şakacılığı üzerine yapılan herhangi bir araştırma, yetişkinlerde birçok ilgili kişilik özelliklerini yakalayamayan çocuk modelleri kullanmıştır.
Son zamanlardaki çalışmalar, iyi gözlem becerilerine, yeni bir perspektiften bakma becerisine ve sıkıcı aktiviteleri daha ilginç hale getirme becerisine sahip yetişkinlerde şakacılık ile ilişkilidir. Şakacı insanlar, durumları yeniden yorumlayarak daha eğlenceli veya daha az stresli hale getirebilirler.
Almanya’daki Martin Luther Üniversitesinden Halle-Wittenberg’den bir psikolog ekibi, yetişkinlerde şakacılığı araştırdı. Büyük Beş kişilik özelliklerinden herhangi biriyle çakışabileceğini keşfettiler: dışadönüklük, yumuşak huyluluk, vicdanlılık, açıklık ve nevrotiklik.

dudaklarinda-kalem-tutan-sakaci-kadin.jpg

Çalışmaya göre şakacılık, bu beş küresel özellik ile ortak olan bazı şeyleri olarak bağımsız bir kişilik özelliğidir. Fakat şakacılık, kişilik özelliklerinin hiçbirinin yerini almaz. Çalışma aynı zamanda, şakacı insanların başkaları tarafından bu şekilde görüldüğünü ve birçok günlük durumda şakacı davrandıklarını göstermiştir.
Psikologlar, şakacı insanların özgün bakış açılarına sahip olduklarını, karmaşık problemlere çözüm aradıklarında bakış açılarını kolaylıkla değiştirebildiklerini açıklıyor. Bu onların alışılmadık ve yeni çözümler bulmasını sağlar.
Paylaş
Şakacılık çekicidir
Şakacı insanlar şakalar, kelime oyunu, doğaçlama ve zorluklardan hoşlanırlar. Ayrıca çoğu zamandan daha çeşitli durumlara katılırlar ve başkalarının zevk alacağı ortamlar yaratmada iyi olurlar.
Bunların hepsi onları çekici kılar. Bunlar diğer insanlarda da aradıkları özelliklerdir. Aslında, araştırma araştırmacılarına göre, şakacılık erkeklere ve kadınlara biraz farklı bir mesaj göndermektedir.
Şakacılık kadınlara, bir erkeğin saldırgan olmadığını söyler. Erkeklere ise, kadının çok fazla enerjiye sahip olduğunu gösterir. Araştırmaya göre, kadınlar mizah anlayışı olan erkeklerle daha çok ilgilenirken, erkekler ise daha heyecanlı bir kişilikteki kadınları arıyorlar.
sarilan-cift.jpg

Bu nedenle araştırmacılar bir partner arayışında şakacılığın önemli bir faktör olduğuna inanmaktadır. Verileri yorumlarken her zaman ihtiyatlı olmalıyız ancak, şakacı insanlar daha çekici potansiyel partnerler olarak algılanıyorlar. Bu şakacılık ilişki büyüdükçe büyüyor.
İyi bir şakacılık dozu ilişkideki memnuniyeti artırabilir ve bu da onu faydalı bir özellik haline getirebilir. Heyecanı koruyan ve güveni pekiştiren, samimi anları daha da tatmin edici kılan, karşılıklı refah kaynağıdır.
Alıntıdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)