Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sabır Acıdır Fakat Meyvesi Tatlıdır

Muzik

Birçoğumuz sabırlı olmanın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Fakat sabırlı olmayı istemek ile gerçekten sabırlı olmak arasında büyük bir fark vardır. Günümüzün dünyası huzur ve sakinliğe katkıda bulunan bir dünya değil.

Sabırlı olmak ulu bir erdemdir. Hayattaki en önemli şeyler zaman alır. Değerli her şey eylem anları ile bekleme anlarının birleşimini içerir. Sıkı çalışmanın zamanı vardır ve başarı kazanmanın da bir zamanı vardır.
“Sabır acıdır, fakat meyvesi tatlıdır.”- Aristoteles
Sabır geliştirmek ne kolaydır ne de imkansızdır. Burada alışkanlıklar büyük bir rol oynar. Aceleyle tepki vermeye alışkınsınız. Ne yeterince bekliyor ne de durmanız gerektiğinde duruyorsunuz. Sabır geliştirmenize yardımcı olacak yeni alışkanlıklar öğrenmek gerçekten önemlidir. İşte bugün üzerinde çalışmaya başlayabileceğiniz beş alışkanlık.

1. Asla yargılamayın
Sabır geliştirmek ile insanları yargılamanın ne alakası var? Aslında, dürüst olmak gerekirse çok alakası var. Bazen diğer insanları sorgularken çok fazla enerji tüketiriz. Yaptıkları bütün kötü şeyleri, yapabilecekleri veya yapmaları gereken şeyleri düşünürüz. Bu yaptığımız şey dünyanın geri kalanıyla aramızda içsel bir gerginlik oluşturur.

azarlanan-i%C5%9F-adam%C4%B1.jpgBaşkalarını yargılamak demek düşmanca bir tavır içine girmek demektir. Düşmanlık çoğu zaman sabırsızlığı tetikleyen bir toleranssızlık olarak ortaya çıkar. Öte yandan başkalarını oldukları gibi kabul etmeyi öğrenirsek iç dengemizi muhafaza etmemiz kolaylaşır. Kendi iç dengemizi korumak sabır geliştirmemizi de kolaylaştırır.

2. Çatışmadan uzak durun
Düşünürseniz aslında birçok çatışma gereksizdir. Hepimizin bir ölçüde taşıdığı ızdırap ve acıdan doğar ve çoğu zaman çıkmaz bir sokaktır. Çatışma uyumsuzluğun bir ifadesidir ve bu çoğu zaman size kendinizi çok daha kötü hissettirir.

Çatışma özünde kötü değildir. Tam tersine, bazı şeyleri farklı bir bakış açısıyla görmenize yardımcı olduğu için zenginleştirici olabilir. Ayrıca yaptığınız hataları görmenize de yardımcı olabilir. Önemli olan çatışmayı nasıl yöneteceğinizi bilmenizdir. Artarak sabit bir gerginlik durumuna ulaşmasından nasıl kaçınacağınızı öğrenmelisiniz.

3. Başkalarının size neler verebileceğini fark edin
Sabır geliştirmek istiyorsanız başkalarının size sunduklarına değer vermeyi öğrenmelisiniz. Her gün birçok insan sizin için bir şeyler yapar ve size farklı yönlerden yardım eder. Bu insanların hiçbiri mükemmel değildir fakat siz de değilsiniz. Günün sonunda, hayatınızı zenginleştirerek onu çok daha güzel hale getirirler.

kalp-tutan-kad%C4%B1n.jpgBaşkalarının verdiklerini göz ardı ettiğinizde onların ufak başarısızlıklarına çok fazla önem verirsiniz. Ancak başkalarını kabul edip onlara değer vererek sabır geliştirebilirsiniz. Başkalarının sizin için yaptıklarını fark ederseniz kendinizi daha cömert ve huzurlu bir noktaya getirirsiniz. Sadece kendinizle değil başkalarıyla da.

4. Yavaşlayın
Çağımızdaki en kötü şeylerden biri hıza karşı olan takıntımızdır. Yavaşlığın düşmanı haline geldik. Hayatta en değerli şeylerin zaman aldığı gerçeğini unuttuk. Bazen iyi bir fikir ile kötü bir fikrin veya aksiyonun arasındaki fark sadece bir an beklemektir.

Kendinizin ustasısınız. Hayatınızın mimarı sizsiniz. Her şeyi çabucak yapmak istiyorsanız yapılarınız sağlam ve güvenli olmayacaktır. İnşa edeceğiniz temel kırılgan ve zayıf olacaktır. Bunun yerine, acele ettiğinizi fark ettiğinizde biraz yavaşlayın.

5. Nefes almak, sabırlı olmak için temel bir eylem
Nefes almak, sağlıklı bir zihin ve duygulara sahip olmanın birçok sırrını içerir. Oksijen beyniniz için en önemli besinlerden biridir. Bu nedenle, nefes ile ilgili olan her şeyin iç yaşamınızla ilgisi vardır.

g%C3%B6zleri-kapal%C4%B1-kad%C4%B1n.jpegİdeal olarak günde 3 kere vakit ayırarak nefes almak çok sağlıklı bir alışkanlıktır. Sadece fiziksel bedeniniz için önemli değildir, aynı zamanda sabır geliştirmenize de yardımcı olur. En iyi yolu gözlerinizi kapatıp hiçbir şey düşünmemeye çalışmaktır. Bedeninize girip çıkan havaya odaklanın, yaşam enerjinize odaklanın.

Sabır geliştirmek için sabırlı olmanız gerekir. Bu bir gecede yapabileceğiniz bir şey değildir. Zaman ve çaba gerektirir fakat buna değer. Sizi sonsuza dek değiştiren ve hayatınızı zenginleştiren bir başarıdır. Haydi deneyin!
 

Absnthe

www.Mevsim.Org
uye
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,891
Tepkime puanı
3,454
Puanları
113
Web sitesi
www.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Sabir Kurtuluşun Anahtaridir.. :)
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular Forum Tarih
Ahmet Arşiv Bölümü 0 243
Mia Arşiv Bölümü 0 259

Benzer konular