Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Polidaktili Nedir?

Katılım
17 Eyl 2018
Mesajlar
660
Tepkime puanı
834
Puanları
93
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Polidaktili ya da “ ” nedir? Polidaktili ile ilgili olarak genel bilgilerin kısaca verildiği sayfamız.
Parmak oluşum bozukluğu ya da polidaktili, başka açılardan normal olan bireylerde ya da daha yaygın etkili bir kalıtsal bozukluğun belirtilerinden biri olarak el ve ayak parmaklarında ortaya çıkan biçim bozukluklarının ortak adına verilen isimdir.Parmak sayısının normalin üstünde olduğu polidaktilide fazla parmak çoğunlukla normalden küçüktür ve elin ya da ayağın dış kenarında yer alır, cerrahi girişimle çıkartılabilir. Polidaktili, Ellis-van Crevald sendromu ve Dı trizomisi (trizomi 13) gibi kalıtsal sendromlarda görülebilir. Birçok kalıtsal bozuklukta sık görülen sindaktilide parmaklar birbiriyle kaynaşmış ya da perdelidir; bu biçim bozukluğu da ameliyatla düzeltilebilir. Parmakların anormal ölçüde kısa olması brakidaktili olarak adlandırılır; el ve ayaktaki parmak kemikleri ya da el ve ayak tarak kemiklerinin az gelişmesi ya da yokluğundan kaynaklanabilir.

Araknodaktili (Yunanca arakhnaios: “örümcek”, daktylos: “parmak”) olarak bilinen aşın derecede uzun ve ince parmaklar Marfan sendromunda görülür. Kimi zaman da, özellikle ayaklarda ortadaki parmaklar gelişmediği ve öbürleri yanlarda iki kütle halinde kaynaştığında ıstakoz kıskacına benzer bir görünüm ortaya çıkar.

 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular