Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Peygamber efendimizin kızı hz zeynep

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP 'in eşi ebul as Bir an önce hazırlan, dedi. Hz. Zeyneb, çobandan sahabelerin haberini bekledi. çoban, buluşma yerini haber verdi. Sonra
Allah Resûlü (a.s.m.) Zeyneb’i çocukları ile getir buyurdu. Hz. Zeyneb Sahabiler beklesinler. geleceğim, diyerek haber gönderdi.Hz. Zeyneb
Kinâne ile Mekke’den ayrıldı.sahabiler Hz. Zeyneb’i Medine’ye götürdüler.sıkıntılı ve sancılı kutlu hicret yolunda canından çok sevdiği babasına kavuştu.*


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Eşi Mekke’de kalan Hz. Zeyneb, yıllarca özlem içinde yaşadı.esir düşen eşi, Hz. Zeyneb tarafından kurtarıldı. Ebû’l-Âs, Çok duygulandı. Efendimiz hakkında yanılmadığını gördü.
hakikati anladı. Kalbi iman nuruyla aydınlandı. Ancak Müslüman olmadı. Efendimize ve hanımına defalarca teşekkür etti:PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP 'in eşi İzin verirseniz Mekke’ye gitmek istiyorum, diyerek Efendimizden izin istedi
Mekke’ye gitti Başından geçenleri anlattı.etrafındaki halka döndü. Yüksek sesle sordu Kureyşliler Bilmenizi isterim ki Müslüman olmaya karar verdim. mallarınızı gasp etmemek için buraya geldim. Mallarınızı dağıttıktan sonra Müslüman olduğumu açıkladım. Şahadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. Muhammed de O’nun kulu ve elçisidir, dedi.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP 'in müslüman oldum açıklanasını
dinleyen müşrikler, öylece baka kaldılar. Devesine binen Ebû’l-Âs,Mekke’den ayrıldı. Eşi ve çocuklarına kavuşma ümidiyle, Medine’ye yola çıktı.Ebû’l-Âs, ailesinin özlemi ile yaşıyordu. bu özlem bitecek ailesine kavuşacaktı. Yol boyunca kavuşmanın hayalini kurdu:Bundan sonra hiç ayrılmayacağız, diye söylendi.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP on eşi müslüman olduktan sonra
Kendisine hayrı olmayan putlardan kurtulduğu için gerçekleri görmediği, hanımını dinlemediği için kendine kızıyordu.çok mutluydu. Yalnızca eşi ve çocuklarına kavuşacak, ona bütün nimetleri veren Rabbine yönelecek, huşu ve huzur içinde ibadet edecekti.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Eşinin Müslüman olacağını hisseden Hz. Zeyneb, Mekke’ye gideceğini duyunca üzüldü. Uykuları kaçtı. Günlerce uyuyamadı. Teheccüd namazından sonra ellerini semaya kaldırdı. Rabbinedua dua yalvardı.Duaları kabul olmuş,eşi geri dönmüştü. Eşinin dönünce dünyalar onun oldu.Mutlaka İslam ile şereflenmek için gelmiştir, diye düşündü. Mescid’i-Nebevî’ye giden Ebû’l-Âs, şehadet getirerek Müslüman oldu

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP eşinin müslüman olduğu
Haberi Hz. Zeyneb’e ulaştı.yirmi yıldır büyük bir ümitle bekleyen Hz. Zeyneb’in dili tutuldu. hıçkıra hıçkıra ağladı.Ebû’l-Âs’ın Müslüman oluşu Allah Resûlü (a.s.m.) ve sahabileri çok sevindirdi. Damadını tebrik eden Allah Resûlü (a.s.m.), kızı Zeyneb ile damadının nikâh akdini yenileyerek onları yeniden evlendirdi.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Damadı ebul as ın İslam’la şereflenmesine sevinen Efendimiz:
Kızımı Ebû’l-Âs a nikâhladım. O, beni tasdik etti. sözleri yerine getirdi, buyurarak sevincini dile getirdi. Takdir etti Nikâhı yenilenen Ebû’l-Âs eşinin yanına gitti.Hz. Zeyneb ağlıyordu.mutluluk gözyaşlarıydı.hızla yerinden kalktı. Eşine sarılarak gözyaşlarıyla hasret giderdi. Rabbine şükrederek gözyaşları döktü.O gün hasret giderdiler.namaz kıldılar. ellerini semaya kaldırarak göz yaşları içinde dua ettiler.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Medine’ye hicretinde Habbâr’ın okuyla çocuğunu kaybeden Hz. Zeyneb in acısı hiç bir zaman geçmedi. Aldığı darbe yıllarca onu rahatsız etti. ölüm sebebi ağrılar, Mekke Fethinden sonra artmaya başladı. Oğlunun vefatı acılarını tetikledi. Yıllardır süren hastalık şiddetlendi.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP 'in ağrıları arttı başladı. yatağa düştü acılar içinde kıvrandı Kızının hastalığına üzülen Efendimiz, Derdine çare bulanadı.otuz bir yaşında gençliğinin baharında Hz. Zeyneb, acılara direnemedi. Dünyaya veda ederek Rabb’ine kavuştu.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Kızının vefatı Allah Resûlü’nü (a.s.m.) çok üzüldü Torunu Ali gibi, annesi içinde gözyaşı döktü. Cenazesinden ayrılmadı.Ümmü Atıyye ve Ümmü Eymen, cenazeyle yakından ilgilendiler. Efendimizin eşleri Hz. Ümmü Seleme ve Hz. Sevde binti Zem’a yardım etti. Birlikte yıkayıp kefenlediler.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Ümmü Atiyye anlatıyor:
“Hz. Zeyneb vefat edince Allah Resûlü (a.s.m.) kızının yanına geldi. Onu yıkayacağımız zaman
Onu daha fazla yıkayın! Önce su ve sidir ile yıkayın. Son olarak kâfur benzeri misk gibi kokularla yıkayın! Yıkamayı bitirdiğinizde bana haber verin, buyurdu.Allah Resûlü’nün (a.s.m.) kızı yıkadıktan sonra saçlarını örük yaptık.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Ümmü Atiyye anlatıyor:
Efendimizin kızını Yıkamayı bitirince Allah Resûlü’ne (a.s.m.) haber verdik. Kızının naşının yanına gelen Allah Resûlü (a.s.m.) giydiği izarlardan verdi. Bunu tenine değecek şekilde vücuduna sarın, buyurdu Hz. Zeyneb kefenlenirken evinin kapıda duran Efendimiz, kefenleyenlere Sağdan ve abdest organlarından kefenleyin gibi talimatlarla yönlendirdi.”


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Ümmü Atiyye anlatıyor:
Hz. Zeyneb, yıkanıp kefenlenince musallaya götürüldü. Allah Resûlü (a.s.m.) kızının cenaze namazını kıldırdı sahâbe ile tabutunu taşıyarak Bakî Kabristanına yürüdü. Mezarı kazılmıştı.Allah Resûlü (a.s.m.) gözyaşları içinde kızının kabrine indi. mübarek elleri ile kabre koydu üzerine toprak attı.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Ümmü Atiyye anlatıyor:efendimiz kızı hz zeynepin Kabirinden çıkınca dua ederek şöyle buyurdu Zeyneb’i ve onun zayıf düşen vücudunu hatırladım. Allah’a dua ederek kızımın üzüntülerini gidermesini ve kabrini genişletmesini istedim. Allah duamı kabul buyurarak kabir hayatını ona kolaylaştırdı.”dedi

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Genç yaşta dünyaya veda eden Hz. Zeyneb, hicretin sekizinci, miladi altı yüz otuzuncu yılında vefat ettiğinde otuz yaşındaydı
İnanları hüzne boğan Hz. Zeyneb’den geriye Allah Resûlü’nün (s.a.v.) sürekli kollayıp gözettiği, hediyelerle sevindirdiği, Hz. Fâtıma’ya emanet edilen Hz. Ümâme kaldı.
Allah ondan razı olsun.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Hz. Zeynep Peygamber Efendimiz ile Hz. Hatice’nin ilk kızı, Hz. Fâtıma’nın ablasıdır. Peygamberimize vahiy gelmeden on yıl önce, miladi 600 yılında Mekke’de doğdu.Arap Yarımadasında yaşayanlar kız çocukları doğduğunda yüzleri asılır, kimselere görünmezdi. Peygamber Efendimiz Ben bir kız babasıyım! buyurarak gurur duydu kendisine kız çocuğu lütfettiği için Rabbine şükretti.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Zeyneb’in aileye girmesiyle egendimiz ve annelerimizin mutlulukları arttı. Zeynep doğduğunda Efendimiz yirmi otuz, Hz. Hatice kırk beş yaşlarındaydı. Peygamber kızı Zeynep, dünyanın en bahtiyar çocuklarından biri olacaktı.
Hz. Hatice kızını yedi gün emzirdi.sonra Arap âdetlerine uyarak sütanne aramaya başladı. Efendimizin halası Hz. Safiyyenin cariyesi Selmâ Hanıma verdiler.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Hz. Zeyneb dokuz yaşında iken babasının hareketlerinde değişiklik oldu. sosyal ilişkileri çok kesiliverdi.Efendimiz, insanlardan uzaklaştı. şehir dışına çıkmaya Hirâ Mağarasına gitmeye başladı.
neşeli ve hayat dolu efendimiz artık son derece düşünceli, kaygılı ve tedirgindi. endişe ediyor, korkuyor gibiydi. Olağan üstü şeyler duyup gören Efendimiz, eve rengi kaçmış, bitkin bir şekilde geliyordu.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP efendimizin ilgi, sevgisine alışmış çocukları, onu göremeyince özlüyorlardı.kendileriyle ilgilenilmemesine üzülüyorlardı Babasındaki değişikliğin sebebini Hz. Zeyneb, annesine soruyor, neler olduğunu anlamaya çalışıyordu.olağan üstü bir durum vardı. anladığı gün Babası ile ilgilendi rahatlatmaya çalıştı. Üzmemek için hassasiyet gösterdi.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Efendimize vahiy geldiğinde on yaşındaydı. Babasının Hira Mağarasına gidişine şahit olan Hz. Zeyneb, babasının titreyerek eve geldiğini gördü. Rengi bembeyazdı. Sıkıntıdan alnından terler boşalıyordu.— Beni örtün! Beni örtün, buyurdu.Telaşlanan annesi, babasının üzerini örttü.Babasını görünce korktu.İlk vahyin en yakın şahiti olan Hz. Zeyneb, vahiy atmosferine girmişti. yaşanan manevi havay tenefüs etti eşsiz bir bilince ulaştı.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Fetretü’l-Vahiy döneminde Efendimizin sıkıntılarına özlemine, korku ve endişelerine şahit oldu Babası için üzüldü, korkup gözyaşı döktü.
Babasının manevî acılarına kahroluyordu.endişe ve acılar gözünün önünden gitmiyordu. Babasına bir şey olacak diye korkuyor, üzerinden atamıyordu. Duygularını annesiyle paylaşıyordu.içinde kopan fırtınaları belli etmesede başaramıyordu.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Hz. Fâtıma, ablasına yaklaştı.
Niye bu kadar çok üzülüyorsun? peygamber kızı olmak sevindirmiyor mu?Hz. Zeyneb kardeşinin başını okşadı Elbette sevindirir ey Fâtıma! Bu hangi genç hanımı sevindirmez, ona şeref kazandırmaz ki? Hem bundan öte bir şeref mi var?

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP kardeşi hz fatmaya benim endişem kendimle değil, babamla ilgili. Dayımız Varakanın anneme söylediklerine endişeleniyorum.O babamızın yalanlanacağını, işkenceye uğrayacağını ve memleketinden çıkarılacağını söylemiş. Bütün bunlar aklıma geldikçe üzülmekten kendimi alamıyorum, dedi.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP ISLAM’LA ŞEREFLENIYOR
vahiyden sonra Allah Resûlü (a.s.m) insanları İslam’a davet etti İnsanlara dinini terket demek zor Lakin emir Allah’tandı.Efendimiz ilk olarak, eşi Hz. Hatice ile konuştu. ayetleri okuyarak, İslam’a davet etti. Hasretle bu anı bekleyen Hz. Hatice şehadet getirerek Müslüman oldu. Efendimiz daha sonra Hz. Ebû Bekir, Hz. Ali ve Zeyd b. Hârise gibi çok güvendiği kişileri davet etti.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP ISLAM’LA ŞEREFLENIYOR
İslam Davetinde de Hz. Hatice, güvendiği hanımları İslam’a davet etti.ilk olarak kızlarından başladı.yaşları küçüktür, anlamazlar demeyip dört kızını karşısına aldı. babalarının peygamber olduğunu söyledi. Putlara tapınmanın kötü olduğunu anlattı. kızlarını İslam’a davet etti. Annelerini dinleyen kızlar, hep birlikte şehadet getirerek Müslüman oldular.Hz. Âişe
Allah celle alâ, peygamberine Nübüvveti lütfedince ilk olarak Hz. Hatice ve kızları iman etti, diyecektir


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP ISLAM’LA ŞEREFLENIYOR peygamber kızları İslam ile şereflenince kalplerini huzur kapladı.İslam hakkında bilgi aldılar ayetleri ezberlediler.kızların yanlarına gelen Hz. Hatice, onlara abdesti öğretti. Sırayla abdest aldılar sonra hz hatice kızlarına nasıl namaz kılacaklarını öğretti. Namaz kılmak için Allah’ın huzruna çıktılar o güne kadar tatmadıkları eşsiz bir duyguyu tattılar. Kalpleri huzurla doldu.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Eşsiz bir*sabra*sahipti vakur ve metanetli bir hanımdı. Mekke’de yapılan baskı ve zulme sabretti eşinin İslam ile şereflenmesine, eşi ile babasının karşı saflarda savaşmasına yıllarca sabretti.Cesur, fedakâr, hizmet ehli bir hanımdı.*

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Allah Resûlü (s.a.v.) İslam’ı anlatırken, insanları hakka ve hakikate davet ederken hakaretlere saldırılara maruz kalıyordu. Hz. Zeyneb, hanım olmasına aldırmadan babasını adım adım takip ederek korumaya ve yardım etmeye çalışıyordu.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Muhammed b. Hasan naklediyor:
Allah Resûlü (s.a.v.) insanları Allah’a imana davet ediyordu. insanlar onu rahat tersliyordu Allah Resûlü (s.a.v.) yalnız kalınca bir hanım ağlayarak yanına geldi. Allah Resûlü (s.a.v.) hanımın elinden su içti. abdest aldı. Sonra başını kaldırarak ona baktı ve Kızım! Gözyaşlarını sil! Sakın onların babana galip geleceğinden ve babanı zillete düşüreceklerinden korkma! dedi.
Oradaki insanlara Bu kim? diye sorduk. Onlar:
Bu onun kızı Zeyneb’dir, dediler.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Hz. Zeynep ahlakıyla halkın dikkatini çekti. sevilip sayıldı.Hz. Hatice’nin kız kardeşi Hâle binti Huveylid Hz. Zeyneb’i takdir eder, övgü dolu sözlerle anardı.oğlu Ebû’l-Âs’ın dikkatini çekti. annesinin anlattığı gibi edep haya timsali bir kız olduğunu gördü. Hal ve hareketleri, ahlakı mükemmel olduğu için Onu çok beğendi. İyi bir eş olacağını düşündü.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP hz haticenin kardeşi hale ve oğlu Hz. Zeyneb’i gelin istiyor, ancak cesaret edemiyorlardı. Cesaretini toplayan Hâle Hanım,aklından geçenleri oğluna açtı. Annesini sevinçle karşılayan Ebû’l-Âs, Hz. Zeyneb’i beğendiğini söyledi.Hâle Hanım, kardeşi ile görüştü. Yeğenini seven Hz. Hatice,ebul asın yaşantısını ve ahlakını beğeniyordu.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Hz. Hatice ile aynı soydan gelen Ebû’l-Âs, Mekke’nin köklü ailelerindendi. Mekke’nin zenginlerindendi Hz. Hatice, ebul as ve hz zeynebin evliliğe sıcak baktı Kardeşinin tavrından memnun kalan Hâle Hanım,oğluna Durumu anlattı.
Âs, teyzesi hz haticeye Hz. Zeyneb’in çok iyi bir genç kız olduğunu, kendisini beğendiğini söyledi. Zeyneb’le evlenmek istediğini bildirdi. Tebessüm eden Hz. Hatice yalnızca Hayırlısı olsun, demekle yetindi.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP kız kardeşinin yanına giden Hâle Hanım, hz haticeye açık konuştu. Hz. Zeyneb ile oğlu Ebû’l-Âs’ın evlenmelerini istedi hz Efendimiz ile konuştu Allah Resûlü (s.a.v.) kızına talip olan bahtiyar kişiyi tanıyordu. Dostu ve arkadaşıydı ailece samimiydiler. Ebû’l-Âs’ın iyi bir insandı Efendimiz, kızı için uygundu Lakin hz zeynep küçüktü efendimiz Hanımı hz hatice ile istişare etti.kızının yaşına rağmen evliliğin uygun olduğuna karar verdiler


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Efendimizin onayını alan Hz. Hatice, kızı Zeyneb’e Ebû’l-Âs’ın bir eş olduğunu söyledi. Kızı evliliğe razı olunca Ebû’l-Âs’ı eve davet etti.
Babası olmayan Ebû’l-Âs annesiyle Efendimizin evine gitti.kızları Zeyneb’e talip olduğunu söyledi Konuklarıyla yakından ilgilenen Efendimiz, evlenme teklifine “evet”dedi.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP le evlenmek isteyen Ebû’l-Âs efendimizin cevabına çok sevindi.müstakbel eşine karşı büyük bir sevgi duymaya başladı. Annesine düğün hazırlıklarına başlayalım, dedi.Hâle Hanım, oğlunun sevgi dolu bakışlarını görünce memnun oldu.kardeşi Hz. Haticeye açtı evliliği bekletmeden yapalım, dedi. Efendimizle konuşan Hz. Hatice,ilk çocuğunu evlendirmenin heyecanından dolayı çok mutluydu.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP in düğün hazırlıklarına başlandı. Efendimiz Her şeyin yerli yerinde olmasını, düğünde aksaklık olmamasını istiyordu hazırlıklar bitidi.Hz. Hatice, düğüne davetiyeler gönderdi
Erkek tarafında deve satın alan Ebû’l-Âs düğünden hemen önce kestirip hazırladı. Gelen misafirlerle düğün yemeği ikram etti. Cariyeler def çalarak şarkı söylediler. Hz. Hatice, kızı hz zeynepe düğün hediyesi olarak gerdanlık taktı.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Allah Resûlü’nün (a.s.m) yakınlarını gizlice İslam’a davet ettiğinde babasının evinde olan Hz. Zeyneb, ilk iman edenlerdendi evlendiğinde on iki on üç yaşlarındaydı. O dönemde Dünya’da insanlar çok erken yaşlarda evlenirdi. Sıcak iklimden Arap Yarımadası’nda kızlar çabuk gençlik çağına girerlerdi. Kendilerine iyi biri talip olduğunda, beklemeden evlenir veya evlendirilirlerdi.
O günkü hayat şartları, yaşam biçimiinsanları erken evliliğe teşvik ederdi. Yaşam şeklinden erken evlilik sorun olmaz,ailede sorun çıkmazdı.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP döneminde insanların yardımlaşmaya dayalı hayatları olduğu için erken evlilikler son derece normal karşılanırdı.Günümüz insanının hayata bakışı, beklentisi, yaşam şartları,şehir hayatı göz önünde bulundurulmadan o günle bu günü değerlendirmek iyanılgılara sebep olur. O günkü şartları görmeden insanları suçlamak kolaycılık olur. Her coğrafyanın yaşam şartları her asrın yaşam şartları farklıdır.

Yüz yıl önce ülkemizde on beş yaşında bir kızın evlenmesi son derece normal sayılırdı. Yüz yıl sonra şartlar değişti. On beş yaşındaki evlilikler yadırganır oldu.bu tür evliliklerin Büyük şehirlerde mastır ve doktora yapma hedefi olan bir kız için düşünülmesi dahi abes konuma geldi.
değerlendirme yapılırken zaman, mekân şartlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Yoksa ciddi bir hata yapılarak birileri son derece haksız biçimde yargılanarak suçlanır.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Hz. Zeyneb evlendikten sonra eşi ve çevresi ile çok güzel bir iletişim kurdu. Eşine sevgisi büyüyerek tüm insanları,kuşattı. Bu sevgi dolu ilişkileri, hayatı boyunca aynı güzellikte devam etti.Peygamberimizin Davetini durdurmak isteyen müşrikler, her türlü kötülüğü yaptılar. Efendimizin kızlarını nişanlılarından ayırdılar

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Hz. Zeyneb, dehşete düştü. Kardeşlerinin inançlarından dolayı boşanması onu yıktı.ayakta duramaz hale geldi. Gözyaşlarıyla babasının evine koştu.kardeşlerine destek oldu ve teselli etti
aklı eşi Ebû’l-Âs’daydı.müşriklerin onunla konuşmalarından korkuyordu. Efendimizi durdurmak için yapmayacakları yoktu. Ebû’l-Âs ile konuşup boşanmasını isterlerse? Düşüncesi onu üzüntüden iki büklüm ediyordu. Onu ayrılmaya dayanamayacak kadar çok seviyordu.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP hz zeynep ebul as da beni seviyor. Baskıyla benden ayrılmaz, diye söylendi.Kaygı ve endişe içinde evine gitti.korkularında haklı çıktı. Kardeşlerinin boşanmasında ön ayak olanlar, Ebû’l-Âs’ı buldular.:Muhammed düzenimizi bozdu putlarımıza neler söyledi Buna son vermek lazım. Onun kızını boşa! ne istersen yapmaya hazırız. Seni Kureyşlilerden istediğin kızla evlendiririz, dediler.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP müşrikler Ebû’l-Âs’ın sevgisini hesaba katmamışlardı. O Efendimizi de sevgili eşini de çok seviyordu.Efendimizi üzmeye,çok sevdiği eşinden ayrılmaya niyeti yoktu. müşriklerin yaptıkları teklifi Vallahi,yapamam. Eşimden ayrılmam. Kureyşlilerden kimin kızı olursa olsun, eşimle değişmem, diye haykırdı. Tekliflerini kesin bir dille reddetti.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Hz. Zeyneb, Kureyşlilerin yuvasına uzanmalarına, çok üzüldü. Eşinin cevabına sevinse de yeni tekliflerle razı etmeyeceklerinden emin değildi. Eşine teşekkür eden Hz. Zeynebin
korktuğu olmadı. Ebû’l-Âs’ı tanıyan Kureyşliler, dönek olmadığını biliyorlardı. Kızıp Müslüman olur diye ona böyle bir daha eşinden boşanmasını teklif etmediler

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Günler Müşriklerden teklif gelmedi Hz. Zeyneb’in eşine sevgisi büyüdü.kalbinde ukde kaldı. Eşi ebul as İslam ile şereflenmedikçe evlilikleri tehlikede olacak, istenmeyen sıkıntılarla baş başa kalacaklar Müşriklerin baskısından kurtulamayacaklardı. Hz zeynep Yıllarca bu endişe içinde yaşadı


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Zaman akıp gidiyordu. Efendimiz ve ailesi yollarına devam ettiler.sıkıntıların Biri bitiyor diğeri başlıyordu. İslama karşı kin ve nefretle dolu müşrikler, Allah’ın nurunu söndürmek istiyorlardı. saldırıyor, Müslümanlara göz açtırmıyordu. Mücadele her gün büyüyerek devam ediyordu. davet halkaları genişledikçe, müşriklerin zulümleri artıyordu.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Saldırıları eşsiz bir sabırla göğüsleyen Müslümanlar,sebat ediyor, büyük bir gayretle, mücadele veriyor, sivil direnişleri ile tarih yazıyorlardı.*Son derece akıllı hareket ediyor, duygularına mağlup olmadan, tüm çağlarda yeryüzüne örnek olacak bir mücadele sergiliyorlardı.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Hz. Zeyneb mücadelenin tam ortasındaydı. önde ve sahada oldu.kadın olması, eşinin İslam’dan uzak durması, davasına engel olmadı. Eşi ile ilişkilerini dengede tuttu. Ailevi sorumluluklarını ihmal etmeden, eşine sevgisini azaltmadan evlililiğini devam ettirdi. babasının sorunlarıyla ilgilendi. ayetleri öğrendi.İslam davetine omuz vermeye gayret etti.
Mücadelesine yalnızca Mekke değil, Mekkeli olmayanlarda şahitti.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Cahiliye döneminde ticaret ve umre için Mekke’ye gitmiştim.Mekkelileri etrafına toplayan Allah Resûlü (a.s.m.)İslam’ı anlattıyordu. Çevresindekilere Lâ ilâhe illallah deyin kurtulun, buyuruyordu. rahatsız olan Kureyşliler,kızıyor, tepki gösteriyorlardı. Kimi mübarek yüzlerine tükürüyor, kimi yerden aldığı toprağı üzerine saçıyor, kimi küfrediyordu.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP efendimize müşriklerin Sesleri yükseliyor, kabalaşıyorlardı hiç kimse yapılanlara müdahale edemiyordu.Efendimizin (a.s.m.) üstü başı ve yüzü gözü toz toprak içinde kalmıştı.genç bir hanım Koşar adımlarla Allah Resûlü’nün (a.s.m.) yanına gitti. Efendimizin Ağlaya ağlaya yüzünü yıkamaya başladı. Hanımın ağladığını gören Allah Resûlü (a.s.m.) onu döndü Üzülme kızım! Onlar babana ne galip gelebilir, ne de zillete düşürebilirler, buyurarak teselli etti.hz Muhammed’in yüzünü silen genç kız peygamber kızı Zeyneb’dir, O çok cesur, gayretli hizmet ehli bir hanımdır,

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Hz. Zeyneb’in*Ali*ve*Ümâme*adında iki çocuğu oldu. Üç kez hamile kaldı. Hicret sırasında zalimler tarafından deveden düşürüldü çocuğunu kaybetti.Hicretin sekizinci yılına kadar yaşayan Ali, Mekke’nin Fethi’nden sonra vefat etti. Annesinin ölümüyle öksüz kalan Ümâme, hicretin kırkıncı yılına kadar yaşadı.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Müslümanlar hicret ettiği halde zulüm bitmedi. Müşrikler .Bedir’de yenilgiye uğradılar. Liderleri öldürüldü, esir edildi. Mekkeliler Müslümanlara ateş püskürüyordu.Hz. Zeyneb, hazırlandı.hareketlilik zeki bir hanım olan Hind in gözünden kaçmadı.Babası, amcası ve kardeşini Bedir savaşında kaybeden Hind, Müslümanlara kin ve nefret doluydu. Kalbi intikam ateşi ile yanıyordu. Sabırsızlıkla intikam saatinin gelmesini bekliyordu.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Hz. Zeyneb yaşananları şöyle anlatır:
“Hicret ederek babama kavuşmak için hazırlanıyordum. Yolda Hind ile karşılaştım. Hicret
edeceğimden şüphelenmiş yanıma yaklaştı:
ağzımdan laf almaya çalıştı. Ey amcakızı! Yolculuk sırasında babana götürmek istediğin varsa söyle. temin eder, getiririm. Kendini ustaca gizledi nerdeyse sözlerine inanıp içimi dökecek, yardım isteyecektim.Hicret için hazırlandığımı söylemekten vazgeçtim.yolculuk hazırlığım yok, diyerek inkâr ettim.”

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Hz. Zeyneb hicret hazırlıklarını tamamladı. Ebû’l-Âs kardeşi kinaneye
Sabaha kbize gel! Zeyneb’i Mekke’den çıkarıp Medine’ye babasına götür, dedi. Devenin üzerine bir hevdeç*yapıldı. Hz. Zeyneb kızı Ümâme’yi kucağına alarak hevdecin içine girdi. Gecenin karanlığından istifade ederek Mekke’den ayrılacaklardı.Gecikmişlerdi. etraf aydınlanmıştı.
Hicret planını çevreden gizlemek imkansızdı. bir kaç kişinin hicretten haberi oldu. Bedir’de yakınlarını kaybeden Habbâr öfkeliydi. Haberi alır almaz çevresindekilere bildirdi.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Hz. Zeyneb’i gözleyen Hindin kutlu yolculuk hicretten haberi olmuştu insanları uyandırdı. İntikam çığırtkanlığıyla insanları kışkırttı. Kureyşlilerden Habbâr Ben takibe çıkıyorum. İsteyen gelsin, diye bağırdı.Abdulkays’ın grubu
Seninle geliyoruz, diye bağırdılar.Atlarını dört nala süren zalimler, Zî Tuva da kutlu yolculara ulaştılar. Gözünü hırs bürüyen Habbâr mızrağını var gücüyle Hz. Zeyneb’e fırlattı.mızrak Hz. Zeyneb’in devesine isabet etti. deve düştü. hamile olan Hz. Zeyneb, Acı içinde kıvranmaya başladı.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Kâinatın Efendisi’nin kızı, yıllarca baba hasreti çekmiş, inancından dolayı sıkıntılara katlanmış, yıllarca evine hapsedilmişti. Sonra vatanını ailesini terk etmek durumunda kalmış Bütün bunlar yetmiyormuş gibi onu yurdundan çıkaranların attığı ok yüzünden canından oluyor, çocuğunu düşürüyordu.Kanaması başlayan Hz. Zeyneb, korku içinde kenara çekilip acısı baş ederken çamüşriklere kızan Kinâne, hemen sadağından*ok çıkarak müşriklere çevirdi.
Yaklaşmayın! Yaklaşanı hemen şuracıkta öldürürüm, diye bağırdı.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Kinâne’nin ciddiyetini gören müşriklet korkup geri çekildiler.Mekke reisi Ebû Süfyân Kinâne’ye Okunu üzerimize çevirme Konuşup anlaşalım, Ebû Süfyâna güvenen Kinâne okunu indirdi. Ebû Süfyân herkese meydan okurcasına Mekke’den çıkmaya kalkışmışsın. Bedir’de başımıza gelenleri bilmiyor musun? gitmenize izin verirlerse bütün Mekkelilerin artık zayıf düştüğü, düşünürlür. kimsenin Zeyneb ile meselesi yok. Onun Mekke’den ayrılması kimseyi rahatsız etmez.
Şimdi Zeyneb’i alıp evine geri götür. Dedi


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP ebu süfyan zeynep yaralanmış
yolculuk edemez.iyileşsin, etraf sakinleşsin, bir gece babasına götürürsün. Ebû Süfyâna güvenen Kinâne
redface.gif
kunu indirdi.Hz. Zeyneb’i acı içinde Ebû Süfyân’ın yardımıyla Mekke’ye geri götürdü.
kan kaybeden Hz. Zeyneb, baygın haldeydi.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Yolda hind ile karşılaştı En sevgilinin goncasını yaralı görünce hind sevindi. Kinini kusmak için yanına sokuldu.Bütün bunla babanın yüzünden Hz. Zeyneb bütün gücünü topladı:
Babamın yaptıklarında ne varmış? Onun yaptıkları babanın da eşinin de yaptıklarından iyidir, cevabını verdi. Burnundan soluyan Hind kaçarcasına oradan uzaklaştı.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP hz zeynebin halini gören akraba ve komşu hanımlar, başına koştular. kanamasını durdurdular. Hz. Zeyneb’in dinlenmeye ihtiyacı vardı. Halini gören hanımlar, rahat etmesi için ellerinden geleni yaptı Hz. Zeyneb’in başına gelenleri duyan peygamberimiz, çok üzüldü. Evlatlığı Zeyd e
Mekke’ye git! Zeyneb’i getir. yüzüğümü al! ikna etmek için Zeyneb’e ver Zeynep’e haber gönder. yanına gelmesini sağla! buraya getir, buyurdu.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Kısa sürede hazırlanan Zeyd muhacirlerle yola çıktı. Uzun bir yolculuktan sonra Mekke’ye ulaştı Yacec mevkiinde Hz. Zeyneb’e nasıl ulaşacaklarını araştırdı koyun çobanına yaklaşıp:
Bu koyunlar kimin? diye sordu
Zeyneb binti Muhammed’in çobanıyım, dedi. sahabiler Hz. Zeyneb’le irtibat kurmamız için bize yardımcı olabilir misin? diye sordu. Çoban:
-Elbette! İstediğinizi yaparım, dedi.


PEYGAMBER EFENDİMİZİN CEFAKAR KIZI HZ. ZEYNEP Çoban zeydin yüzüğünü Hz. Zeyneb’e gönderdi. çoban sahabilerin mesajını iletti. Hz. Zeyneb, çobana Onlar neredeler? diye sordu. Çoban Yacec mevkiindeler, dedi. Hz. Zeyneb:
eşi ile konuşup babasının hicret için sahabileri gönderdiğini anlattı. Ebû’l-Âs Efendimize verdiği sözü hatırlayınca Bir an önce hazırlan, dedi. Hızlıca hazırlanan Hz. Zeyneb, çobandan gelecek haberi bekledi.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)