Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Oryantasyon Haftası Okulda Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Konbuyu başlatan Zinet
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:39
Katılım
26 Ara 2016
Mesajlar
1,067
Tepkime puanı
2,264
Puanları
113
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Okul öncesi öğrencileri yeni girdikleri ortama kısa sürede uyum sağlamaları açısından 5-6 Eylül tarihlerinde uyum eğitimi için okulda hazır bulunacak.
Screenshot_20190904_010003_com.android.chrome.jpg

Okulun ilk zamanları, çocuk için olduğu kadar ebeveynler için de zorlu geçebilen bir süreç. Ancak önceden hazırlıklı olunduğunda bu zamanı rahat bir şekilde geçirmek de mümkün.
Screenshot_20190903_081718_com.pinterest.jpg

Tüm gününü evde geçirmeye alışmış bir çocuk için bir anda uzun saatler boyunca okulda olmak kolay değildir.

Bu sebeple oryantasyon haftasının ilk gün 1 saat, ikinci gün 1,5 saat gibi, çocuk okula alıştıkça artan bir düzende planlanmasında fayda var. Kimi çocuklar için 1 hafta yeterli bir oryantasyon süresi olsa da kimi çocukların daha uzun zamana ihtiyacı olabilir.

Oryantasyon haftası boyunca
mümkünse çocuğa sabit bir kişi eşlik etmelidir. Çocuğu okula bir gün anne, bir gün baba, bir gün teyze götürürse, çocuğun oryantasyon süreci verimli geçmez. Elbette zaman içinde çocuğu okula farklı kişiler götürebilir, fakat oryantasyon süreci mümkün olduğunca sabit bir düzen kurulmalıdır. Örneğin eğer çocuk sabahları babasından ayrılmakta zorlanıyorsa, tam olarak alışmadan babasıyla okula gitmesi işleri zorlaştırabilir. Bunun dışında bu süreçte okula gitmeyi olabildiğince sabah saatlerine planlamak çocuğun alışabilmesini kolaylaştıracaktır. Eğer oryantasyon süreci okula öğleden sonra saatlerde giderse, oryantasyon süreci iyi geçse bile normal sabah rutinine geçtiğinde tekrar sorun yaşaması muhtemeldir.

- Bu yaşlardaki çocuk ebeveynlerinin gelip onu okuldan alacakları anı hayal edemeyebilir ve geri gelmeyeceklerini düşünerek telaşa düşebilir. Bu durum kavuşma anını deneyimledikçe yavaş yavaş ortadan kalkar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)