Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Optik Fizik

  • Konbuyu başlatan Mia
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 2:11

Mia

bayan
Katılım
26 Eyl 2016
Mesajlar
654
Tepkime puanı
15
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Optik Fizik

Optik Fizik;Işığın girişimi kırınımı polarizasyonu ve saçılımı gibi olayları DALGA TEORİSİ ile açıklar.


1. Girişim
Aynı kaynaktan köken alan ışık kaynakları iki yarıktan bir ekrana yansıtılır ise aydınlık ve karanlık ortam oluşur. Işık dalgalarının birbirinin üzerine bindiği bölgelerde ışık yoğunluğu fazla —yapıcı girişim - birbirlerini yok ettiği bölgelerde ışık amplitüdünün sıfır olması - soluk (karanlık) girişim — olacaktır. Bu yöntem yansımaların önlenmesine örneğin gözlük camlarındaki filtrelerin çözümüdür.

2. Kırınım
Işık doğru yolla yayılmaktadır. Dar bir aralıktan geçirildiğinde aralığın kenarına çarpan kısmı yolundan saparak yeni doğrultusuna yayılır. Bu olaya KIRINIM adı verilmektedir.

3. Işığın Polarizasyonu
Polarize ışık yayılma çizgisi boyunca tek düzlemde titreşim gösteren ışık demetidir. Bu da polarize olmayan ışığın yansımasından ve açısının dik olmasından oluşur (polarize güneş gözlükleri -dik ışınları geçirir yatay ışınları emer).

4. Işığın Saçınımı
Toz tanecikleri bulunan ortamda ışık bu taneciklere çarparak başka yönlere yansır. Tanecikler ışık dalga boyundan büyük ise saçılıma uğrar ve beyaz renk ortaya çıkar. Hava molekülleri gibi ışığın dalga boyundan küçük ortamlarda ışığın saçılımı dalga boyunun 4. kuvvetiyle ters orantılıdır. Örneğin mavi rengin dalga boyu kırmızının yarısı olduğu için mavi ışık havada kırmızıya göre 16 kez daha fazla saçılıma uğrar gökyüzünün mavi görülmesi buna bağlıdır.

Gözde ise kollajen fibrillerden yapılmış kornea ve fıbriller yapılı göz merceği gibi homojen yapılarda birbirine paralel ve sıkı yerleşim düzeni gösterirler ve aralarındaki boşluk ışığın dalga boyuna göre çok daha kısadır. Dolayısıyla kornea ve göz merceğinde saçılım olmaması nedeniyle SAYDAM görünürler. Sklera fibrilleri korneanınkine göre daha kalın olması aralarının ışık dalga boyundan büyük olması nedeniyle saçılma fazla olduğundan doku KESİF görülür.

KAMAŞMA olayı ise: Parlak ışığın görme noktasındaki görüntünün kontrastını azaltması ve ayrıntının silinmesidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)