Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Olumsuz İç Sesi Susturmak !

Katılım
19 Haz 2019
Mesajlar
2,324
Tepkime puanı
5,452
Puanları
113
Konum
Bursa
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Sizin zihninizde de hiç durmadan konuşan birisi var mı? Yaptığınız şeyin hiç doğru olmadığını söyleyen, üç vakte kadar başınıza kötü bir şey geleceği haberini veren, boş yere kürek çektiğinizi haykıran birisiyle sürekli savaş halinde olabilir misiniz?

olumsuz-ic-sesi-susturmak-icin-yapilmasi-gerekenler-687x400.jpg

İç ses adı verilen o uğultudan nasıl kurtulacağınızı biliyor musunuz? Zihninizde mesken tutmuş o gamlı baykuşu diyorum, onu nasıl susturmanız gerektiğinin farkında mısınız? Evet, pek çok kişi gibi siz de olumsuz iç sesiniz yüzünden sıkıntı yaşıyor olabilir misiniz? Susturmak istemenize rağmen çoğu zaman ona yenik düşüp, beyaz bayrağınızı havaya mı kaldırıyorsunuz? Ya da negatif düşüncelerin adeta vücut bulduğu o iç sesiniz yüzünden sık sık gardınızı düşürüyor musunuz?

Yukarıda sorduğum sorulara evet cevabını veriyorsanız; olumsuz iç sesinizin ikna gücü, kendinize olan inancınızdan daha üstün olduğunu bilmelisiniz. Ve haliyle bu da başarınız önünde büyük bir engel teşkil edeceğinin bilincinde olmalısınız. İşte bu nedenle; olumsuz iç sesinizi susturmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Bunun gayet mümkün olduğunu, aşağıda ele alacağım başlıklar sayesinde anlayabilirsiniz.

Buraya kadar hemfikirsek hemen konuya ana hatlarıyla giriş yapalım:

Olumsuz iç sesinizi, olumlu iç sese çevirerek zihninizdeki o negatif düşüncelerden kurtulabilirsiniz. Daha doğrusu; kendi kendinizle konuşurken kavga etmek yerine sakince tartışmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle iç sesiniz size düşmanca yaklaşmak yerine, gerçekleri göstermeye çalışan bir dost gibi yaklaştığını fark edebilirsiniz. Sizi geriletmek yerine ilerlemenizi sağlayacak iç sesin; gerçekten de kişinin başarı ve başarısızlığında önemli yere sahip olduğunu bilmelisiniz.

İç sesiniz olumlu olduğunda düşünce gücünüzü kontrol edebilirsiniz ve onları istediğiniz şekilde yönetebilirsiniz. Ve inanın bana onun size empoze etmek istediği negatif düşünceleri kabullenmezsiniz ve “hayır yapabilirim” diyerek ona karşı gelebilirsiniz. Böylece olumsuz iç sesiniz her defasında biraz daha cılız çıkmaya başlar. Sonuçta olması gereken olumlu iç sese sahip olursunuz.

İşte olumsuz iç sesi susturmak için yapılması gerekenler:

İç Ses Nedir Öğrenin!

ic-ses-nedir-ogrenin.jpg


İç sesin ne olduğunu öğrenerek işe başlayın. Zira anlamını tam olarak bilmediğiniz bir şeyi yok etmeniz mümkün değil. İşte bu nedenle iç sesinizin sizin üzerini örtmek istediğiniz düşünceleriniz ve saklamaya çalıştığınız korkularınızdan başka bir şey olmadığı gerçeğini görmelisiniz. Yani o sesin tamamen size ait olduğunu ya da sizin davranışlarınızdan kaynaklandığını anlamalısınız.

Kafanızdan Geçenleri Tek Tek Yazın!
kafanizdan-gecenleri-tek-tek-yazin.jpg
“Yapamazsın, ne kadar beceriksizsin, aferin sana yine yaptın yapacağını, bir kere de eline yüzüne bulaştırmadan bir şey başar, zaten hep böyleydin, boşuna uğraşma olmayacak, hayaller aleminde yaşıyorsun…” gibi sözlerle sizi sizden alan olumsuz iç sesinizi susturmak için onu serbest bırakmayı denemelisiniz. İç sesinizi ne kadar görmezden gelirseniz, sesini o kadar çok yükseltmeye çalışacaktır. Fark edilmek için uğraşacaktır. İşte bunun farkına varmalısınız ve iç sesinizi zihninizin en ücra köşelerine kilitlediğiniz mahzenden çıkarmanın bir çözüm yolu olabileceğini anlamalısınız.

Daha açık konuşmam gerekirse; size olumsuz iç sesinizi susturmak için aklınızdan geçenleri tek tek yazmanızı öneriyorum. Böylece onları bir anlamda serbest bırakmış olacaksınız. Aynı zamanda susturamadığınız iç sesinizin size ne söylemek istediğini çok daha net anlayacaksınız. Hiç durmadan konuşan geveze iç sesinizi susturmak için hemen şimdi aşağıda ele alacağım konulara yoğunlaşmanızı istiyorum.

Kötücül İç Sesten Ona Cevap Vererek Kurtulun!
kotucul-ic-sesten-ona-cevap-vererek-kurtulun.jpeg

Diyelim ki iç sesiniz size yapmak istediğiniz işte asla başarılı olamayacağınızı söylüyor. Ona “neden” diye soru sorun. Neden başarılı olmayacakmışsınız? Eksikliğiniz neymiş? Nerede hata yapıyormuşsunuz? O adımı atarsanız başınıza gelebilecek en kötü şey ne olurmuş?

Belki kendinize bile itiraf edemediğiniz korkularınızın farkına varacaksınız, kötücül iç sesinizin neden olumsuz olduğunu anlayarak yapmanız gereken değişiklikleri yapacaksınız. Zihninizin içindeki o negatif sese, sürekli sorular sorarak gerçeklerin farkına varacaksınız. Böylece her iki yönden de kazançlı çıkan siz olacaksınız.

Olumsuz İç Sesinizi Susturmak için Farklı Yöntemler Deneyin!
olumsuz-ic-sesten-kurtulmak-icin-farkli-yontemler-deneyin.jpg
Odak noktanızı değiştirebilirsiniz. Olumsuz iç sesi susturmak için onun size söyledikleriyle uzaktan yakından alakalı olmayan bir işle uğraşmayı deneyebilirsiniz. Aynı şekilde bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmak da iç sesinizi susturmak için size iyi gelecektir. Çıkıp biraz hava almak, etrafınızdaki insanlara bakmak ve onların hayatları hakkında düşünmek de (sıklıkla yaparım, dışarı çıkar ve gördüğüm birinin ne iş yaptığı, nerede yaşadığı, nasıl bir hayatı olduğu üzerine senaryolar yazar, kafamdaki seslerden kurtulurum) sesinizi susturma hususunda size yardım edebilir. Ya da şarkı söylemek! Evet, şarkı söyleyerek de iç sesinizden kurtulabilirsiniz. Gördüğünüz gibi, bu konuda yapılabilecek bir sürü farklı şey var. Sadece onu susturmak için size uygun olan yöntemi bulmalısınız.

Meditasyon Yapın!
meditasyon-yapin.jpg
Pek çok kişi meditasyon yapabilmek için bu konuda detaylı bilgi sahibi olunması gerektiğine inansa da gerçekler hiç de bu şekilde değil! Yani istediğiniz zaman, istediğiniz yerde meditasyon yapmaya başlayabilirsiniz. Hatta hemen şu anda bunun için ilk adımınızı atabilirsiniz. Kötü düşüncelerden arınmak ve ruhunuzu dinlendirmek için basit yöntemlerle ilk meditasyon deneyiminizi yaşayabilirsiniz.

Yapmanız gereken en önemli şeyler, nefesinize dikkat edip, gerçekten odaklanabilmektir. Aynı hareketleri tekrar ettikçe ruhunuzun dinginliğe ulaştığını görecek ve olumsuz iç sesinizden kurtulabileceksiniz.

Negatif Düşüncelerden Kurtulmanın Yolunu Bulun!
negatif-dusuncelerden-kurtulmanin-yolunu-bulun.jpg
Olumsuz iç ses yüzünden problem yaşayanların çoğunun negatif bakış açısına sahip olduğunu biliyoruz. Zaten negatif düşünceleriniz pozitif düşüncelerinizin önüne geçmese susturmaya çalıştığınız bir olumsuz iç sesiniz de olmazdı. İşte bu nedenle; size negatif düşüncelerden kurtulmak için yeni yöntemler denemenizi öneriyorum.

Mesela; işe kullandığınız sözcüklerle başlayabilirsiniz. Olumsuz cümleler yerine olumlu olanları kullanarak, bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Ağzınızdan çıkan kelimelerin zihniniz üzerinde ne kadar etkili olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Örneğin; “hasta değilim” yerine “sağlıklıyım” demek gibi! Ya da “başarısız olmayacağım” demek yerine “başarılı olacağım” demek gibi!

Düşünceleriniz üzerinde hakimiyet kurduğunuzda, olumsuz iç sesinizden de büyük oranda kurtulacaksınız.


 

Absnthe

www.Mevsim.Org
uye
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,891
Tepkime puanı
3,454
Puanları
113
Web sitesi
www.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Paylaşim icin teşekkürler :)
 
Katılım
15 Eyl 2017
Mesajlar
3,695
Tepkime puanı
5,037
Puanları
113
Yaş
34
Konum
Sevgiyle bakan gözler in..
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

İcimde hic susmayan beni yiyenlwe var. İcten konusmak iyi bişey degil herseyin yeri ve zamanı var diyenler denim ve yerini bekliyorum dıştan konusmak İcin @Jade paylasım ve bilgi İcin tskler canım
 
Katılım
14 Ocak 2020
Mesajlar
13
Tepkime puanı
7
Puanları
3
Yaş
35
Konum
ankara
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Forum Kurallarına Uymadığından Dolayı Yasaklanmıştır Forum.Mevsim.Org.
tebrikler
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)