Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Netflix Dizileri: 20 Efsane Netflix Dizi Tavsiyesi

Absnthe

www.Mevsim.Org
uye
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,891
Tepkime puanı
3,453
Puanları
113
Web sitesi
www.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Ülkemizde son yıllarda yabancı dizi izleme oranları yükselerek artıyor. 15 sene önce sıkı CNBC-e takipçileri izledikleri diziler hakkında sohbet edebilecek insan bulmakta zorlanırken şimdi fanlar bir araya gelip kocaman topluluklar oluşturabiliyorlar. Yükselen yabancı dizi seyretme oranlarının en büyük müsebbiblerinden birisi Netflix tabii ki. Kanalın yapımlarını da üstlendiği diziler “Orijinal Netflix Dizileri” (Netflix Original Series) olarak isimlendiriliyor. Orijinal Netflix yapımları ismi itibarıyla tüm dünyada bir kalite algısı yaratıyor. Tabii insanlara “Netflix dizisiyse iyidir” dedirtebilecek algıyı yaratmak için bir sürü başarılı diziye imza attılar. Netflix’in son dönemlerdeki efsane dizilerini sizler için listeledik.

1. Black Mirror / IMDb: 8.9
black-mirror-netflix-600x384.png

İlk iki sezonu İngiliz Channel 4’te yayınlanan bilimkurgu dizisi Black Mirror, 3. sezondan itibaren yayınlandığı Netflix’in en bomba transferi oldu. Her bölümü birbirinden bağımsız bölümlerden oluşan Black Mirror, film tadında 3’er bölümlük sezonlardan oluşuyor. Bir bilimkurgu antolojisi olarak sunulabilecek dizi, insanlığın en görkemli buluşlarının ve en karanlık içgüdülerinin zıtlaştığı karmaşık ve ileri teknolojiyle dolu bir yakın geleceği konu alıyor. Genellikle edebiyat eserlerinin televizyona uyarlanmasına alışığız ama Black Mirror bu konudaki ezberleri bozarak üzerine kitabı yazılmaya başlanan bir dizi.2. 13 Reason Why / IMDb: 8.6
trailer-13-reasons-why-800x410.jpg.imgw_.1280.1280-780x400-600x308-600x308-600x308.jpeg

Netflix için 2017’nin öne çıkan yapımlarından birisi olan bu gençlik draması, Mart sonunda yayına başladı ve diğer Netflix orijinal dizileri gibi en çok konuşulan yapımlar arasındaki yerini aldı. “Ölmek İçin 13 Sebep” ismiyle yayınlanan bir roman dizisinden uyarlanan 13 Reason Why Dizisi, Selena Gomez’in önerisiyle, ilk gündeme geldiğinde sinema filmi olarak çekilmesi düşünülüyordu. Ancak daha sonra proje diziye dönüşünce; başrolde oynaması düşünülen Selena Gomez de projeye yapımcılardan birisi olarak devam etti. Biz izlemek için çokça neden bulduk. Bir genç kızın bıraktığı notlarda, adım adım intiharına sürüklenmesine neden olanları anlattığı gerilimli dizi kesinlikle göz atılması gerekenlerden.

3. House of Cards / IMDb: 9.0
house-of-cards-promo-600x332.jpg

Francis Underwood (Kevin Spacey), ABD politikasının en tecrübeli ve en hırslı politikacılarından birisidir. Beyaz Saray’ın bütün karanlık sırlarına haiz olan Frank Underwood’a söz verilen Dış İşleri Bakanlığı başka birisine verilince gözünü karartır ve gözünü en tepeye diker. Hakkı yenmiştir ve artık onun da yapacağı her şey mübahtır. Bu yolda en büyük yardımcıları en az kendisi kadar hırslı olan eşi Clara ve patronu için elini kirletmekten hiç çekinmeyen Doug Stamper olacaktır.

4. Ozark / IMDb: 8.5
ozark_102_unit_01970r_cc5-600x400.jpg

Baş karakterimiz olan Marty Byrde, Chicago’da bulunan bir mali danışmanlık şirketinin ortağıdır. Çocukluk ideali matematikçilik olan Byrde, hem rakamlarla ilgili olduğundan hem de kazancından dolayı mali danışman olmayı seçmiştir. Chicago banliyösünde ailesiyle birlikte yüksek kazancına göre oldukça sade bir yaşam sürmektedir. Her bakımdan kusursuz bir aile babası olan Marty, her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesaplar ve her işi muhteşem bir düzen içerisinde devam eder. Peki ya her şey göründüğü kadar muhteşem midir?

Madalyonun öteki yüzüne baktığımızda Marty’nin aslında kazandığı bütün parayı, kara para aklayarak elde ettiğini görürüz. Bir gün işleri ters gider ve ölümle burun buruna gelir. Sonra bir anlaşma yapar ve ailesiyle birlikte Ozark isimli bir kasabaya yerleşmek zorunda kalır.5. The Defenders / IMDb: 7.7
defenders1_size3.jpg

Hikaye daha önceki solo dizilerinden tanıdığımız 4 kahramanın standart şekilde hayatlarını yaşadığı kesitler ile başlıyor. Solo dizilerde zaten Luke Cage ve Jessica Jones gibi bazı karakterlerin yolları kesişmişti. Başlangıçta Danny hariç hiçbirinin aktif bir kavgası yok, Danny ise hala El’in peşinde. Luke Cage hapisten yeni çıkmış, Jessica Jones eski mesleğini yapmak istiyor, Daredevil ise kıyafeti bir daha giymemeye niyetli. Iron Fist’in “El” örgütüyle mücadelesi üzerine başlayan hikaye diğer kahramanların da bu mücadeleye dahil olmasıyla başlıyor…

6. Orange is the New Black / IMDb: 8.3
orange-is-the-new-black-season3-600x400.jpg

Çokça başarılı cezaevi dizisi çekildi. Biz de bayıla bayıla izledik. Ancak hepsi erkek cezaevlerinde ya da cezaevlerinin erkekler bölümünde geçiyordu. Orange is the New Black ise cezaevi maceralarının kadınlar kısmını merak edenler için ideal.

7. Marvel’s Daredevil / IMDb: 8.7
daredevil-group-shot-600x340.jpg

Marvel Netflix işbirliğinde çekilen Jessica Jones, Luke Cage ve Iron Fist gibi dizilerin öncüsü olan Daredevil, türün hayranları tarafından en başarılı uyarlamalardan birisi olarak gösterilmeyi başarmıştır. Matt Murdock çocukken radyoaktif bir kaza geçirir ve görme yeteneğini yitirir. Ama gözleriyle göremese de çevresindeki nesneleri farklı duyu organlarıyla algılayabilmektedir. Gece karanlığında onun karşısında durmak oldukça güçtür, çünkü görmek için ışığa ihtiyaç duymamaktadır. Gündüzleri avukat olarak, geceleri ise bir kahraman olarak kötülerle amansız bir mücadeleye girer.

8. Mindhunter / IMDb: 8.9
5ae5dceb318927d081734281cddb25b64925f1e4-600x338.jpg

1979 yılında başlayan hikayemizde, kariyerli FBI ajanı Bill Tench, ülkenin farklı noktalarındaki polis karakollarını gezerek, oradaki memurlara cinayet vakaları ve suçlu profilleriyle ilgili eğitim vermektedir. Polislere verdiği eğitim sırasında, FBI Davranış Bilimi ekibinde olan genç ajan Holden Ford’un kendisine yardımcı olabileceğini düşündüğü için onu da yanına alır.

Bu iki FBI ajanı, farklı eyaletteki polislere eğitim vermek üzere yollara düşer ve uzmanlıkları alanlarıyla ilgili bu konudaki eğitimleri çok zayıf olan memurlara dersler verirler. İkilinin bu işe başladığı dönemde, psikoloji ilmi henüz suç ve suçlu analizleri üzerine yeterli çalışma yürütmemiş olduğundan yaygın kanı; ağır suçlar işleyenlerin doğuştan böyle yaratılmış olmasıdır. Bu varsayım, eğitim ekibine sonradan katılan genç ajan Holden Ford’a pek yeterli gelmiyor ve boşluk yaratabildiği zamanlarda seri suçlar işleyen mahkumlarla, onları bu suçları işlemeye iten nedenler hakkında konuşmak istiyor.

Daha tecrübeli olan ajan Bill Tench ise seri katillerle, onları bu suçları işleme nedenleri üzerine empati yapma isteğinin hoş karşılanmayacağını düşündüğünden temkinlidir ama Holden’ın fikirleri onu da heyecanlandırır. Gerçekten de FBI’da bu istekleri çok da hoş karşılanmaz, ama onların kariyerlerini bitirmek pahasına peşinden koşmalarını sağlayan coşkuları bürokratik engelleri bir bir aşmalarına yardımcı olur. Ve suç tarihinin en nefret edilen bazı isimleriyle, bu noktaya gelmelerini sağlayan psikolojik nedenleri aydınlatmak üzere röportajlar yapmaya başlarlar.9. Narcos / IMDb: 8.9
narcos-pablo-escobar-brother-netflix-600x401.jpg

Narcos, sadece uyuşturucu kaçakçılığı yaparak dünyanın en zengin ve güçlü adamlarından birisi olabilecek kadar işini büyüten Pablo Escobar`ın hayatını konu alıyor. Medeline Karteli’nin küçük işlerle başlayarak nasıl en tepeye yükseldiğini detaylı şekilde işleyen dizinin merkezinde Pablo Escobar olduğu kadar, onunla mücadele eden Amerikalı ajan Steve Murphy ve ortak çalıştıkları Kolombiya’lı ajan Javier Pena da yer alıyor.

10. Marvel’s Jessica Jones / IMDb: 8.2
jessicajones_s1e03_17-600x337.jpg

Yine Marvel, yine Netflix… Jessica Jones dizisi Dardevilden sonra, Luke Cage, Iron Fist dizilerinden önce başlamıştır. Daha sonra bütün bu farklı dizilerdeki karakterler Defenders dizisinde birleşecekler. Hikayenin merkezinde, kendi dedektiflik bürosunu açmış olan eski bir süper kahraman var. Kendisi gibi özel yeteneklere sahip insanlarla ilgili davalar üzerinde çalışmak öncelikli hedefleri.

11. Luke Cage / IMDb: 7.7
luke-cage-caro-600x247.jpeg

Marvel Evreni Netflix ekranlarında genişlemeye devam ediyor. Netflix’in aynı seriden 3. Marvel dizisi olan Luke Cage, çok güçlü ve neredeyse kurşungeçirmez bir ağabeyimiz olan Cage’in maceralarını anlatıyor. Cezaevinde yapılan bir takım deneyler sonucunda bu güçlere kavuşan Luke Cage, Harlem’de sessiz sedasız bir hayat sürmek isterken bela yine onu buluyor. Harlem’in Kralı rolünde ise, Moonlight filmindeki performansıyla Oscar’a layık görülen Mahershala Ali kelimenin tam anlamıyla döktürüyor.

12. Stranger Things / IMDb: 9.0
eleven-stranger-things-600x366.jpg

1983 yılında Indiana’da, evine dönerken gördüğü bir şeyden çok korkar ve evine koşup odasına kapanır. Bu olaydan sonra bir daha haber alınamayan çocuk için arama çalışmaları başlatılır. Çocuğun ailesi, arkadaşları ve polis 3 farklı koldan arama çalışmaları yaparlar. Araştırmalar derinleştikçe ortaya devlet adına gizli deneyler yapan bir birim ortaya çıkar. Stranger Things, Netflix’in ses getiren dizilerinden birisi.13. Grace and Frankie / IMDb: 8.2
grace-and-frankie-600x338.jpg

Listemizde yer alan dizilerden en ilginç konuya sahip olanlardan birisidir. Grace ve Frankie mutlu evlilikleri olan iki kadındır. Mesleklerinde başarılı olmuş, çocuk yetiştirmiş ve ikisi de başarılı avukatlarla evlenmişlerdir. Hatta ikisinin eşi de boşanma avukatıdır ve aynı ofiste çalışmaktadırlar.

Peki her şey Grace ve Frankie’nin sandığı kadar kusursuz mudur? Bir gün eşleriyle birlikte bir yemeğe çıkarlar ve eşleri onlara hayatlarını alt üst edecek olan şeyi söyler. İki adam birbirlerine aşık olduklarını, hatta bu ilişkinin 20 yıldır sürdüğünü ve artık sadece birbirleriyle birlikte olmak için kendilerinden boşanmak istediklerini onlara anlatırlar ve olaylar gelişir…

14. F is for Family / IMDb: 7.8
fforfamily-600x401.jpg

Netflix’in bir diğer animasyon dizisi olan F is for Family, 70’lerde geçen ve tıpkı The Simpsons gibi merkezinde aile olan bir animasyon. Klasik Amerikan ailesini temsilen; 3 çocuklu ve bahçelerinde köpeği olan bu aile belirli bir yaşın üzerindekilere nostaljik anlar yaşatırken 70’leri hiç bilmeyen genç kuşağa ise dönemi tanıtıyor.

15. The OA / IMDb: 7.9
the-oa-netflix-caro1-600x250.jpg

7 yıldır kayıp olan bir kadın, yüksek bir köprüden atlar ve hastaneye yatırılmasıyla tekrar ebeveynleri tarafından bulunur. 7 yıl önce gizemli bir şekilde kaybolmasının ardından çok fazla değişmiş şekilde geri dönen genç kadının kör olan gözleri artık görebilmektedir. İsminin OA olduğunu söyleyen kadın aynı zamanda nedeni belli olmayan yara izleri taşımaktadır.

16. Unbreakable Kimmy Schmidt / IMDb: 7.9
unbreakable-kimmy-schmidt-trailer-season-2-1-600x369.jpg

Unbreakable Kimmy Schmidt dizisi, tarikat gerçeğine çok da uzak olmayan bizler için samimi gelebilecek konuya sahip olan, komedi dram tarzında bir dizidir. Bağlı olduğu tarikattan kaçarak hayatı yeniden keşfetmeye çalışan bir kadının öyküsünü anlatan dizinin başrolünde Ellie Kemper yer alıyor.17. BoJack Horseman / IMDb: 8.4
bojack-horseman-feature-600x332.jpg

Netflix animasyon sevenleri de boş geçecek değildi elbette. Hikayemiz 90’larda star olan, ancak son dönemde yıldızı çoktan sönmüş olan bir at’ın hikayesi. Evet, bir at. Eski şöhretini yitirdiği için bunalım halinde olan, her şeyden şikayet eden ve bu süreci arkadaşı Todd ve eskiş sevgilisi Prenses Caroline (ki caroline de bir kedidir)birlikte atlatmaya çalışan Horseman’ın öyküsü komedi ve dram unsurlarını bir arada taşıyor.

18. Master of None / IMDb: 8.2
MoN1-600x373.jpg

Hayatını New York’ta sürdüren Dev isimli, Hint kökenli bir gencin çevresinde şekillenen olayların anlatıldığı bir yapımdır. Her bölümde farklı bir temayı işleyen komedi dizisinin hem senaristliğini hem de başrolünü Aziz Ansari üstleniyor.

19. Bloodline / IMDb: 8.2
bloodline-episode-12-600x373.jpg

Ada kasabasında ailece konaklama tesisi işleten Rayburn’ler, hem konukları hem de ada sakinleri tarafından oldukça sevilen kişilerdir. Ailenin “istenmeyen adamı” Danny yıllar sonra geri dönünce neden pek de istenmeyen kişi olduğunu hatırlatan işler yapar. “Size her şeyi anlatacağım; bizler kötü insanlar değiliz ama kötü bir şey yaptık.” sloganıyla başlayan dizi gerilimin üst düzeyde olduğu aile temalı bir drama.

20. Sense8 / IMDb: 8.3
sense8-kiss-600x338.jpg

Matrix ve V For Vendetta gibi efsane filmlerden tanıdığımız Wachowski Kardeşler’i bu sefer bir tv projesinde izleme şansı buluyoruz. Sense8 dizisi Netflix’in orjinal dizileri arasındaki ilk bilim kurgudur. Farklı ülkelerden, farklı şehirlerden 8 kişinin arasında, bir kadının ölümü dolayısıyla zihinsel bir bağ oluşuyor. Bu duygusal ve zihinsel bağın ne olduğunu anlamaya çalışırken kendilerini tehlikeli bir serüvenin içerisinde bulurlar. 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)