Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Nesnel Gerçek Nedir, Ne Demektir?

Nesnel gerçek deyimi gerçek deyimi ile anlamdaştır, nesnenin kendini dile getirir, eş deyişle bilme konusu olan her şey’dir ve tek sözle dışımızdaki dünya’dır. Bu anlamda özdek deyimi ile de anlamdaştır, çünkü insan zihninin dışında varolan her şey özdektir.

Her üç deyim de (nesnel gerçek-gerçek-özdek) insan bilincinden bağımsız olarak insanın dışında var bulunan bütün şeyleri dile getirir. Dokunduğumuz bir ağaç, bir taş olduğu gibi, özdeğin fonksiyonları olan devim, zaman, uzay, doğa kanunları, sosyo-ekonomik kanunlar vb. Da nesnel gerçek-gerçek-özdektir. Çünkü bütün bunlar insan bilincinin dışında var’dırlar.

Bütün bunlar insan bilincinde yansımakla nesnel hakikat olurlar. Evren bir nesnel gerçek olarak vardır, insan bilinciyse bu nesnel gerçeğin yansısıdır. Nesnel gerçek-gerçek-özdek kavramları evrenin bütün fonksiyonları, biçimleri, görünüşleri ve belirtileriyle beraber tümünü dile getirir.

Nesnel gerçek’in insanın dışındaki varlığı İngiliz düşünürü Berkeley’e gelinceye kadar yadsınmamıştı. Nesnel gerçek deyimini düşünen özneden bağımsız olarak var olan anlamında ilkin yanlış varsayımlar içinde de olsa Kant kullanmıştır.

Gerçek, insan zihninden bağımsız olarak var bulunanı, hakikat, gerçeğin insan zihnindeki yansısını dilegetirir. Hakikat de gerçek gibi nesneldir, öznel olamaz, çünkü hakiki bilgilerimiz nesnel gerçeklikten yansıyan ve onlara uygun düşen bilgilerdir.


-Alinti-
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular