Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Nedensellik Yasası Nedir?

Nedenle etkisi arasındaki bağlantının zorunluluğunu saptayan yasa. Nedenle etkisiz arasındaki bağlantısal zorunluluk belli ilişkilerde ortaya çıkar. Örneğin güneş yaprakları kızartır, talaşları tutuşturur, insan derisini karartır, buzu eritir, balmumunu yumuşatır, çamaşırları kurutur vb. Ama aynı güneş talaşları karartmaz, buzu kızartmaz veya tutuşturmaz, çamaşırları yumuşatmaz vb.

Demek ki sebeple etkisi arasındaki zorunluluk ancak belli ilişkilerde geçerlidir. Nedenle etkisi veya sonucu, hemde, birbirlerini de etkilerler. Bu etkileşim, onların eytişimsel bağımlılıklarının bir ürünüdür. Bu etkileşimde temel olan (belirleyici olan) neden’dir, etki veya sonucun neden üzerindeki etkisiyse ikincildir. Bunu bilmek ve ayırmak oldukça önemlidir.

Örneğin özdek bilinci belirlemiş ve meydana getirmiştir, ama bilinç de özdeği etkilemekle birlikte onu belirleyip meydana getirmiş değildir. (evrendeki toplam enerji-özdek’in dışında bir özdek meydana getirmiş değildir N.)

Temel olanla ikincil olanın her zaman ayırt edilmesi felsefenin baş sorunudur, bu konu da en küçük bir yanılgı tüm düşünce sistemini kökünden değiştirir ve tam tersi sonuçlara götürür. Felsefenin temel sorunu (önceliğin özdekte mi, yoksa bilinçte mi olduğu sorunu) bu bilimsel ayrımın anlaşılmasına bağlıdır.-Alinti-
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular