Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Nebiyyi Zişanın Bir Başka Cömertliği

• Konbuyu başlatan Han
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:35
NEBÎYYÎ ZiŞANIN BÎR BAŞKA CÖMERTLİĞİ

O nun ikramı, O”nun cömertliği, O’nun güzel ahlâkı anlatmakla bitmez ki… O tamâmiyle cömertlik deniziydi. Onun denizine dalıp da inci almadan giden olmamıştır…

Nasıl mı?
Şöyle:

Bir gün bir kadın dokuduğu bürdeyi koltuğunun altına sıkıştırıp Peygamberler İmamının yüksek huzuruna geldi:

— Ey Âlemin Efendisi, dedi, bunu kendi elimle size giydirmek için dokumuştum, kabul buyurunuz!…

Gerçekten güzel bir emek eseri olan kumaşı Nebiler Serrverinin önüne koydu… Allahın Sevgilisi o kumaşı aldı, çünkü ona ihtiyâcı vardı…

Saâdethanelerine gidip onu i”zâr olarak giydi, az sonra tekrar sahabUeıinin yanma döndü…
Sahabîlerden biri gözlerini o kumaşa dikti:

— Ey Allahın Resulü, dedi, ne güzel kumaş, onu bana verseniz ya!… ‘

O şeker huylu Peygamber yanağına tombul bir gülücük kondurup dediler ki:
— Olur, sana vereyim!…

Bir müddet oturduktan sonra evine döndü, o kumaşı dürüp isteyen zâta gönderdi…

Sahabîler bu hâle üzüldüler ve o zâta dediler ki:
_Ey iş bilmez kişi, iyi yapmadın!. Nebiyyi Zîşan buna ihtiyacı olduğundan giymişti… Hem sen onun kendisinden bir şey isteyenleri boş çevirmediğini de bildiğin halde o kumaşı istedin…

O sahabinin gönlünde ise bir başka sevdâ dalgalanıyordu. Kendisini muâhaze edenlere dönüp de dedi ki:

— Sizin bir şeyden haberiniz yok!… Ben onu giymek için değil, kendime kefen yapmak için istedim ve murâdı-ma erdim!… (*)

Gerçekten mezkûr kumaş o zâtın kefeni olmuştur… Ve Nebiler Sultanının ne kadar cömert olduğu bir kere daha gözler önünde pınldamıştır…

Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)