Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Nasıl Dengeli Beslenmeliyiz ?

Katılım
9 Eyl 2018
Mesajlar
1,257
Tepkime puanı
1,751
Puanları
113
Yaş
30
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Nasıl dengeli beslenmeliyiz uzmanlar uyarıyor!
Ne zaman, hangi miktarda, nasıl beslenilmeli? Öğünlerimi nasıl planlamalıyım? Nutrigenetik Uzmanı Diyetisyen Şule Arslan açıklamalarda bulundu.
4839


Hava sıcaklıklarının gün geçtikçe arttığı bu aylarda nasıl beslenmemiz gerektiğini ve nelere dikkat edeceklerimizi haber merkezinden Beyza Nur Sel , sizler için araştırdı.
Birçok vatandaşın aklında soru işareti oluşturan beslenme alışkanlığında nelere dikkat edilmeli. Kimi vatandaşlar yaz aylarında nasıl beslenmesi gerektiğini çok önemsemiyor ama uzmanlar uyarıyor.
Hava sıcaklıklarının günden güne arttığı bu aylarda günlük meyve tüketilmesi gerektiğini söyleyen diyetisyen Ali Can şeker hastalığının beslenme ile düzeltilebileceğini söyledi.
Diyet yapmanın aç kalmamak olduğunu söyleyen can diyetin tok kalmak olduğunu belirtti.
Can, şunları kaydetti: “Sağlıklı beslenme insanın yaşam tarzına göre nasıl beslenmesi gerektiğini öğrenmektir.
Yaz aylarında vücudun su tüketimine çok fazla ihtiyacı olduğu için özellikle karpuz, kiraz gibi yaz meyvelerinin çok daha sık tüketilmesi gerekir. Et tüketimi ve aşırı yağ tüketimi vücudu rahatsız edeceğinden dolayı yaz aylarında mevsim meyvelerini ve sebzelerini tüketmeye dikkat etmemiz gerekiyor.
Bazı hastalıklar var. Bu hastalıklar sıcak havalarda daha çok etkilerini gösteriyor. Şeker ve tansiyon bunlardan bir tanesi. Şeker aslında beslenme ile düzelebilecek bir rahatsızlık. Şeker hastalığının önüne dengeli beslenme ile geçilebilir. Tansiyon da keza aynı şekilde. İnsanların genel olarak beslenme şekli yaş, boy, cinsiyet, kilo, vücuttaki yağ oranı, beslenme düzenine göre değişebilmektedir.
Diyet dediğimiz zaman, halk arasında aç kalma, hiçbir şey yememe gibi bilinmektedir. Diyet bu tarz şeyler değildir. Diyet; insanın yaşam şekline göre en doğru beslenme tarzıdır. Yani diyet aç kalmak değildir, tam tersine tok kalmaktır. Çünkü aç kalan bir insanı kontrol edemezsiniz. Aç kalan bir insan beslenme konusunda kendisini kontrol edemez. İnsanlar kilo kaybına çok takılıyorlar. Kilo kaybı aslında çok kolay bir şeydir. Sadece bunun doğru yöntemini bilmediği için insanlar son zamanlarda diyetisyenlere ihtiyaç artmıştır. Bizim de amacımız insanlara yaşam şekline göre doğru beslenmeyi öğreterek ileride bunun sürdürülebilir olmasını sağlamaktır.”​
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)