Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Namaz Nasıl Kılınır?

Katılım
17 Eyl 2018
Mesajlar
661
Tepkime puanı
835
Puanları
93
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Namaz nasıl kılınır? Namazın farzları nelerdir? Namaz ne zaman ve nasıl kılınır? Namaz hakkında temel bilgilerin yer aldığı sayfamız.
Namaz Nasıl Kılınır?
Namaz; Müslümanlığın beş şartından biridir. Günde beş vakit namaz kılınır. Bunlardan başka, Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere, iki bayram namazı, bir de cuma namazı vardır. Namaz vakitleri ezanla bildirilir. Namaz kılmadan önce abdest almak şarttır.
Namaz.jpg


Beş vakit namaz ve bu namazların rekat sayıları şöyledir:

1 — Sabah namazı: 4 rekat (2 sünnet. 2 farz);

2 — Öğle namazı:. 10 rekat (4 sünnet, 4 farz, 2 son sünnet);

3 — İkindi namazı: 8 rekat (4 sünnet, 4 farz);

4 — Akşam namazı: 5 rekat (3 farz, 2 sünnet);

5 — Yatsı namazı: 13 rekat (4 sünnet, 4 farz, 2 son sünnet, 3 vitir).

Cuma namazı ve bayram namazı ikişer rekattır.


Namaz Nasıl Kılınır
Namaz kılarken Kıble’ye yönelinir. Cuma ve bayram namazı dışındaki namazlar tek olarak da, cemaatle de kılınabilir. Cuma ve bayram namazlarını ise cemaatle kılmak şarttır.
Niyet — Namaza dururken önce hangi namaz ve namazın hangi bölümü kılmıyorsa ona niyet edilir, sonra eller kulakların ucuna kadar kalkar, bu sırada «Allahu ekber» denir. Erkekler parmakları açık olduğu halde baş parmaklarını kulaklarının memesine değdirirler. Kadınlar parmakları kapalı olduğu halde ellerini kulağın önüne getirirler.
Rekat — Namaza durduktan sonra, bir defa secde edip tekrar doğruluncaya kadar olan namaz süresine bir «rekat» denir. Bir rekat namaz şu şekilde kılınır:

Yukarıda anlattığımız şekilde namaza durduktan sonra el bağlanır. Erkekler göbek üstünde, kadınlar da göğüs üstünde el bağlarlar. El bağlanırken sağ el sol elin üstüne konur, sağ el baş parmak üstte, öteki dört parmak altta olmak üzere sol elin bileğini tutar.
Rükû — Bundan sonra Fatiha ve bir «zamm-ı sûre» okunur, «Allahu ekber» diyerek, öne doğru eğilip eller dizlere konur. Buna «rükû» denir. Rükûda üç defa «Subhane Rabbiyel Azim» (Allah’ın şanı münezzehtir) dedikten sonra «Semi Allahu li men hamide» (Allah, kendisine hamdedenlerin duasını işitir) denerek doğrulunur.

Secde — Doğrulur doğrulmaz: «Rabbena lek-el hamd» (Ey Allah, bütün hamd sana yaraşır) diyerek diz çökülür, alın yere, iki el de başın iki yanına konur. Buna «secde» denir. Secde halindeyken üç defa: «Sübhane Rabbiyel ala» (Yücelerden yüce olan Allah’ın şanı münezzehtir) denir, yeniden «Allahu ekber» denerek kalkılır.
İkinci rekattan sonra ayağa kalkılmaz, diz çökerek oturulur. Otururken «Ettahiyyatü» okunur. Kılınacak namaz iki rekatsa o zaman «Ettahiyyatü» ile beraber «Allahümme salli» okunur, selam verilir. Dört rekatlı
farz veya sünnetler kılmıyorsa o zaman «Ettahiyyatü» okunduktan sonra selam vermeden kalkılır, el bağlanarak üçüncü rekata başlanır, ancak dördüncü rekatın sonunda selam verilir.

Selam — Selam başı iyice sağa ve sola çevirerek verilir, sağa ve sola bakarken «Esselamu aleyküm ve rahmetullah» denir.
Selamla beraber dört rekat namaz bitmiş olur. Bundan sonra namazın geri kalanını kılmak için yeniden namazın hangi kısmı kılınacaksa o kısmı kılmaya niyet edilir ve namaza durulur.
Dua — Son defa selam verdikten sonra dua edilir, namaz biter.

Namazın Şartları
Namaz kılarken abdest almak suretiyle yıkanmış olmak nasıl şartsa, elbiselerin temiz, düzgün olması da şarttır. Kirli çamaşır ve elbiselerle namaz kılınmaz. Kirli elbiselerle camiye gidilmez. Camiye giderken ayrıca yenecek şeylere de dikkat etmek, soğan, sarımsak gibi ağız kokutan şeyleri yememek gerekir.
Namaz kılmak için ayakkabı çıkarmak şart değildir. Temiz olmak şartıyla ayakkabıyla namaz kılınabilir. Kadınların namaz kılarken saçlarını örtecek şekilde bir başörtüsü kullanmaları, çoraplı olmaları şarttır, erkekler için başı örtmek şartı yoktur.
Cemaatle namaz kılınırken erkekler önde, kadınlar arkada durur. Kadınlar da erkekler gibi diledikleri zaman camiye gidebilirler. Ancak, cuma ve bayram namazları yalnız erkeklere mahsustur, kadınlar kılamaz.

Namazda bulunan bir kimsenin en büyük inanışla kendini Allah’a vermesi gerekir. Gülme, konuşma, başka yere bakma namazı bozar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular Forum Tarih
Seth İslamiyet 0 258
LeyL İslamiyet 0 516

Benzer konular