Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mürekkep yalamak...

SuMBuL

Tam güldüğün yerde başlar şiirler... Yang❤️
bayan
Katılım
4 Ara 2020
Mesajlar
2,317
Tepkime puanı
4,592
Puanları
113
Konum
...
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

unnamed.jpg

Anlamı:

Okuyup yazmak, tahsil görmek. Öğrenim görmek, cahillikten kurtulmak, aydınlanmak demektir.

Hikâyesi:

Okumak, yazmak gerçekleri anlamak; iyiyi kötüyü, güzeli çirkini, birbirinden ayırmak, olgunlaşmak demektir. İnsan bilmediğinin cahilidir. Dinimiz bize beşikten mezara kadar okumamızı ilim tahsil etmemizi emreder. Bilim adam olmak yetmez; gönül adamı da olmak, iç güzellikleri zenginleştirmek gerekir.

Tahsille elde edilen bilgi, insanın maddi manevi ihtiyaçlarını karşılayıp hayatını kolaylaştırarak onu daha da mutlu etmelidir.

Tahsilli insan Allah’a yaklaşmış, gurur ve kibirden uzaklaşmış ve olgunlaşmış biri olmalıdır.

Yazı yazmakta kullanılan mürekkep boyası eskiden bezir isinden yapılırdı. Bu mürekkeple yazılan yazıdaki hatalı yazıyı düzeltmek için eskiden kitabı elle yazanlar serçe parmağının ucunu dilleriyle ıslatarak hatalı harf, kelime ve cümle üzerine sürerlermiş. Yazı ustası, serçe parmağına bulaşan mürekkebi ister istemez diline bulaştırır, böylece mürekkebi yalamış olurmuş. Islanan mürekkep bezir isinden yapıldığı için suda çabuk dağılıverirmiş.

Çokça mürekkep yalamış,

Ancak kendine iş bulmuş.

Diplomalı cahil olmuş,

Ah diplomalı cahiller.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Benzer konular Forum Tarih
SuMBuL Deyimler ve Atasözleri 2 68

Benzer konular