Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Muharrem Ayında Hangi İbadetler Yapılır ?

Muzik

muharrem-ayinda-hangi-dualar-edilir-ibadetler-234671.jpg


Müslüman alemi için en kutsal aylardan biri olan 'Muharrem' başladı. Peki, Muharrem ayında hangi ibaretler yapılır? 12 günlük tutulan matem orucu nedir? sizler için araştırdık. İşte cevabı...
Eylül ayının gelmesiyle birlikte merak edilen konulardan biri Muharrem ayının ne zaman başlayacağıdır. İslam aleminde önemli bir yere sahip olan Muharrem ayını internet üzerinde sorgulayanlar için detaylı bir araştırma yaptık. İşe Muharrem ayı ne zaman başlıyor ve Muharrem ayında hangi ibadetler yapılır? İşte detaylar...
Muharrem ayının onuncu gününe "aşura" günü denir. Hazret-i İsa'nın doğumu ile birlikte ölümden kurtularak diri olacak göğe çıkarılmasına Aşure günü olarak bilinir. 2018'in Muharrem ayı başlangıcı 11 Eylül Salı günü, Aşure günü ise 20 Eylül Perşembe gününe denk geliyor.

MUHARREM AYI ORUCU NEDİR?

Muharrem ayı orucu olarak da bilinen oruç, Kerbela olaylarında şehitlerin çektikleri zorluklar için tutulur. Muharrem ayının dokuzuncu, onuncu ve on birinci tutulan oruçlar daha faziletlidir. Ancak diğer günlerde de oruç tutulmasında herhangi bir sakınca yoktur. Hz. Muhammed (s.a.v.), Aşure orucunu da tavsiye etmiş, kezâ Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarında üç gün oruç tutulmasını öğütlemiştir.

MUHARREM AYINDA ÖNEMLİ OLAN TARİHLER ŞU ŞEKİLDE;
1 Muharrem 2018: 11 Eylül 2018 Salı
10 Muharrem 2018: 20 Eylül 2018 Perşembe
Hicri yılbaşı 2018: 11 Eylül 2018 Salı
Aşure Günü 2018: 20 Eylül 2018

PEKİ, MUHARREM AYINDA HANGİ İBADETLER YAPILMASI GEREKİR?
- Kur'an-ı Kerim'de "Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur." buyrulmuştur. Bu yüzden Muharrem ayında oruç tutmak çok faziletlidir.
- Muharrem ayının birinci gününde akşam ve yatsı arasında yani zilhicce’nin son gününü, Muharrem’in birinci gününe bağlayan gecesi 2 rekat namaz kılınır.
- Muharrem ayının ilk gecesinde ise tesbih namazı kılınır ve bu namazda “Ya Rabbi, bu yeni senede beni mağfireti ilahine, rızai ilahine ve hidayeti ilahine mazhar eyle. Yeni açılan amel defterimi rızai ilahine muvafık amel ile doldurmayı bana nasip eyle. Beni gadabı ilahine duçar olacak amellerden muhafaza buyur.” diyerek dua edilir.
- Muharrem ayının birinci gününde 1000 kere İhlas suresi okunduğunda kişinin kul hakları af olacağı Kur'an-ı Kerim'de yazılmıştır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)