Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Molla Kasım...

SuMBuL

Tam güldüğün yerde başlar şiirler... Yang❤️
mod
Katılım
4 Ara 2020
Mesajlar
2,331
Tepkime puanı
4,622
Puanları
113
Konum
...
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

hqdefault.jpg

Anlamı:

Kendi bildiği ve düşündüğü şeyin tek geçek olduğunu savunan, bunun dışındaki yaklaşımlara eleştiriler getiren kişilik.
"Sen de başımıza Molla Kasım kesildin."


Hikayesi:

Bir halk söylencesine göre Yunus üç bin şiir yazmış, bunları bir divan haline getirmiş. Yunus'tan sonra bu divan Molla Kasım adında sofu bir adamın eline geçmiş. Divanı alıp porsuk çayı kenarına giden Molla Kasım şiirleri okumaya başlamış. İlk okuduğu şiiri şeriata aykırı bulduğu için yakmış. İkinci, üçüncü derken tam bin şiiri yakmış. Bin birinci şiiri okuyunca onu da şeriata aykırı bulmuş, ancak yakmaktan usandığı için okuduklarını suya atmaya başlamış. Bir bin şiiri de böyle yok etmiş. Üçüncü bine başlayınca şu beyite rastlar;

"Derviş Yunus bu sözü eğri büğrü söyleme,
Seni sigaya çeken bir Molla Kasım gelir."

Molla Kasım bu beyiti okuyunca Yunus'un keramet sahibi erenlerden olduğunu anlamış, yaptıklarından bin pişman olmuş. İşte şimdi o yakılan bin şiiri gökteki melekler, suya atılan bin şiiri sudaki balıklar, kalan bin şiiri de bizler okumaktayız.

Modern Molla Kasım'lara bakarak, büyük büyük atalarının gösterdiği bu insaf ve pişmanlığa rahmet okumak, müstehap olur sanırız.
 
Tüm sayfalar yüklendi.