Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Modern Sanat Şakası

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,415
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Scotland’ta bir grup öğrenci, insanların nasıl davranacağını görmek için, modern sanat galarisine bir meyve bırakır. Dört gün sonra geri döndüklerinde meyvenin sergi alanında nadide bir eser gibi sergilendiğini görürler.

1594972298833.png


Robert Gordon Üniversitesi’nde, bilgi teknolojileri bölümünde öğrenci olan Ruairi Gray ve arkadaşı Lloyd Jack, üniversitelerinin Sir Ian Wood Binasındaki “Yeniden Bak” adlı sergiye, sanat eseri sanılmasını umarak, süpermarketten 1 £’a satın aldıkları ananası bırakırlar. Dört gün sonra geri geldiklerinde, ananasın sergi alanında özel bir kutuda sergilenmekte olduğunu görürler.


22 yaşındaki Gray, MailOnline’a verdiği röportajda, sergi alanında boş bir stand gördüğünü ve çantasındaki ananası buraya yerleştirirse, insanları, süpermarketten alınan bir meyvenin sanat eseri olduğuna inandırıp inandıramayacağını merak ettiğini bildirmiştir. Öğrenciler, sergi alanına döndüklerinde, ananasın koruma altına alınarak, cam kaplı özel bir standa yerleştirildiğini görürler.


Gray, Süperviörünün ananası gördüğünde, gözlerine inanamadığı için sanat danışmanına bunun gerçek olup olmadığını sormuş. Festival teşhir alanlarını organize eden kültür asistanı Natalie Kerr, ananası standa kendisinin koymadığını, ananasa alerjisi olduğu için bunu istese de yapamayacağını bildirmiştir. 10 dakika kadar ayrılmıştım, geri döndüğümde ananası cam standa yerleştirilmiş olarak gördüğünü bildirerek kendisini savunmuştur.


Bu açıklamalardan sonra olay daha da gizemli bir hal almıştır. Zira cam stand oldukça ağır olup, ananasın standa yerleştirilemebilmesi için en az 2-3 kişiye ihtiyaç vardır. Olayın sorumluluğunu kimse üstlenmezken, komisyon, ananasın sergide kalmasına karar vermiştir. Çünkü onlara göre ananas, komisyonun neşeli ruhunu temsil etmektedir.


Yaşanan bu olay, geçen yıl San FranciscoModern Sanat Müzesi’nde yapılan bir şakayı akıllara getirdi.Yere bırakılan bir gözlük de sanat eseri muamelesi görmüştü.


TJ Khayatan, sanat galarisinde sergilenen bazı çalışmalardan etkilenmedi ve insanların sergilenen eserlerden etkilenmeleri ve onlar hakkında yorum yapmalarına neden olanın o eserin kendi sanatsal özelliklerinden mi, yoksa sanat galerisinde sergileniyor olmasından mı kaynaklandığını anlamak için, yere bir gözlük bırakarak oradan uzaklaştı. Kısa bir süre sonra gözlüğün etrafında insanlar toplanmaya ve gözlüğü incelemeye başladılar. Hatta bazı ziyaretçilerin gözlüğün fotoğrafını çektiği görüldü.

Khayatan, sıkı bir sanat savunucusu olmasına rağmen, benzer bir denemeyi daha önce beyzbol sopası ve çöp kutusu ile de yapmıştır. Modern sanatın bazen böyle şakalar yapabileceğini ancak sanatın yaratıcılığın dışa vurumu olduğunu düşündüğünü bildirmiştir. Khayatan “Bazıları şaka olarak yorumlayabilir, bazıları manevi anlamlar bulabilir, ancak nihayetinde modern sanat, açık fikirli insanlar ve yaratıcı zihinler için bir zevktir.” demiştir.
Kaynaklar:

 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)