Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mısır’da Videoları Uygunsuz Bulunan TikTok Yıldızına 2 Yıl Hapis Cezası Verildi

Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
3,417
Tepkime puanı
6,736
Puanları
113
Yaş
46
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

3c564d688d7f279855f497eb4611496d7ffe40a2.jpg

Sosyal medya denince akla gelen platformların başında gelen TikTok ve Instagram'daki videolarıyla ünlü olan 22 yaşındaki Mısırlı genç kız, videolarının uygunsuz bulunması nedeniyle 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Karar temyiz mahkemesine taşındı.

Birçok farklı akımın kendine yer edindiği ve insanların hızla tanındığı platform TikTok ile insanların anılarını paylaşması için tasarlanan ancak reklamlar ve sponsorlarla ciddi bir ticaret platformu haline gelmiş Instagram, dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bu platformların belirli kuralları olsa da ülkelerin platform kurallarından bağımsız düzenlemeleri olabiliyor.
22 yaşındaki Mısırlı üniversite öğrencisi Mawada, geçtiğimiz ay içerisinde Mısır aile değerlerini ihlal etmekle suçlanmış ve Mawada'nın 2 yıl hapsi istenmişti. TikTok ve Instagram üzerinden popüler şarkılar söyleyen ve şık kıyafetler giyen Mawada, 'uygunsuzluk' ile suçlandı.
Mısır'daki tek vaka Mawada değil
TikTok kızları olarak isimlendirilen ve içerisinde Mawada'nın da yer aldığı 5 kişi, 20 bin dolarlık para cezasının yanı sıra iki senelik hapis cezasına çarptırıldı. Mawada'nın kardeşi Rahma al-Adham, kardeşine verilen cezayı sorgularken "Neden ona ceza verdiler? Diğer aktrisler çok daha müstehcen şekilde giyiniyordu. Mawada bir aktris olmak istiyordu" şeklinde konuştu.

İnsan hakları grubu Amnesty International'ın açıklamalarına göre davacı taraf, Mawada'nın 17 fotoğrafını aleyhine delil olarak kullandı. Mawada, 'uygunsuzluk' konusunda aleyhine delil olarak kullanılan fotoğrafların, geçen sene telefonu çalındığı zaman alındığını belirtti.

Mawada ve diğer 4 mağdur, pazartesi günü kararı temyiz mahkemesine götürdü. Şu an için yeni duruşmanın 14 Eylül'de görülmesi bekleniyor. Mawada'nın kardeşi Rahma, en kötü ihtimalle ablasına verilen cezanın hafifletilmesini istiyor. Mawada'nın kardeşi Rahma'nın konuyla ilgili yaptığı açıklamaysa şu şekilde oldu:

"Mawada gerçekten çok etkilendi. Cezalar son derece gerekçesiz şekilde verildi. Videolarından bazıları gerçekten de sosyal normlara ve geleneklere uymasa dahi hapis bir çözüm değil. Hapishane suçluları doğurur. Yetkililer en azından rehabilitasyonu tercih edebilirdi.
 
Katılım
15 Eyl 2017
Mesajlar
3,693
Tepkime puanı
5,033
Puanları
113
Yaş
33
Konum
Sevgiyle bakan gözler in..
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

En sevmediğim şey tiktok. İnsanlar kendini kaybetmiş saygı kalmamıs büyükleriyle dalga gecip vidyo lar ile gündem olmak İcin onları kücük düsürmek.. Hergün biraz daha insanlığımızı kaybediyor saygımızı yitiriyoruz Türk örf adetlerimize aykırı seyler artık normal ve normallestiriyorlar. Herkez kendine gelsin. Bence bir sirkelenin bizi neler ile oyalıyor neler ile bizi degiştirip örf ve adetlerimizin dısında seyler yapar oluyoruz artık cok normal ben .... diyor adam karım evde erkek arkadaşım amerikada biz bunları izler mi olduk simdi?? Hersey normal ben mi anormalim saygı sevgi sıfır o gider digeri gelir mantıgı.. Allah'ım sonumuzu hayır etsin.
 
Katılım
9 May 2019
Mesajlar
833
Tepkime puanı
911
Puanları
93
Yaş
33
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Ne kadar haklısın arkadaşım..Kötülük, edepsizlik, nereden gelirse gelsin ve hangi şekilde olursa olsun, hepimiz buna karşı çıkmak durumundayız. Utanmazlığın, edepsizliğin, kötülüğün aması, lakini, şayeti, olmamalıdır.Bu tür yaklaşımlar, içinde yaşadığımız toplumsal hayatı çürütür, bir araya gelebilmemize yol açan toplumsal değerleri yok eder. Edepsizliğin normalleştirilmesi hepimizin hayatlarını olumsuz şekilde etkiler.Bu durumda; her ebeveyne, ablaya,abiye, arkadaşa görev düşmektedir.
 
Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)