Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mihriban Türküsünün Hikayesi

Katılım
11 May 2017
Mesajlar
9,662
Tepkime puanı
16,062
Puanları
120
Konum
..
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

 • - "Nedir Mihriban'ın gerçek hikayesi?"

  - "Bazıları 'Gerçek mi?' diyor. 'Gerçek' diyorum. Ama adı 'Mihriban' değil. O gençliğimde yaşanmış bir aşktı. Ama şimdi adını deşifre etmem, ayıp olur. Benim takmış olduğum sembol bir isimdir Mihriban.

  Masa başında yazılmış, hayal bir aşk, bu tadı ve lezzeti vermez. Yaşayacaksın ki, yazacaksın.

  O zamanlar elektrik yoktu. Lamba ışığı altında yazıyordum. Şiire başladığımda lambadaki alev titremeye başladı. 'Lambadaki alev üşüyor' çıktı."

  - "Hangi seneydi?"

  - "1960."

  - "O aşkınıza kavuşamadınız."

  - "Yo, olmadı. Seviyordum. Olmadı. Ayıp olur şimdi, adını söylemem. Törelerimize aykırı. İkinci bir Mihriban şiirim var. Biliyorsunuz. "Unutmak kolay, unutursun Mihriban" diye. O da öyledir. Bunlar hep gerçeğe dayalıdır. Güzel tertemiz bir sevgiydi, tertemiz de bir ayrılma oldu."

  - "Nerede olduğunu biliyor musunuz?"

  - "Bilmiyorum. Zaten benim memleketlim de değildi."

  - "Yaşayıp yaşamadığını biliyor musunuz?"

  - "Onu da bilmiyorum. Sivas'ta bir televizyona çıktım. Telefon bağlantısı var. Bir hanım çıktı, 'Abi, o yaşıyor mu?' dedi. 'Bilmiyorum' dedim. 'Nasıl bilmiyorsun?' dedi. 'Bilmiyorum işte' dedim. 'O bayan, eğer yaşıyor da, bu türküyü dinliyorsa, Allah ona yardım etsin' dedi. Hanımların dayanışması işte! Yaşayıp yaşamadığını bilmiyorum vallahi."

  - "Hala seviyor musunuz?"

  - "Bazen aklıma düşüyor. Ben 'unutursun' diyorum ama, insan hiçbir zaman unutamıyor. O bir mektup üzerine yazılmıştır. Benim gönderdiğim bir mektuptan dolayı bir cevap aldım. 'Unutmak kolay mı?' başlığı mektubun. 'Unutmak kolay mı deme, unutursun Mihriban'ım' diyorum. 'Düzen böyle bu gemide, eskiler yiter yeni de. Beni değil, sen seni de, unutursun Mihriban'ım' dedim. Allah o hallere düşürmesin, insan kendini de unutur."

  - "Mihriban'dan başka aşkınız oldu mu?"

  - "Yok. Mihriban'dan başka aşkım olmadı."

  - "Mihriban nasıl biriydi?"

  - "Valla ne bileyim, sıradan insanlara benzer birisiydi."

  - "Çok mu güzeldi? 'Sarı saçlarına deli gönlümü, bağlamışsın, çözülmüyor Mihriban' diyorsunuz."

  - "Saçı da sarı değildi."

  - "Belki bu şiirin bu kadar beğenilmesinin sebebi, herkesin içinde bir Mihriban'ın olması?"

  - "Gerçek yaşanıp, yazıldığı zaman okuyucu kendini bulur. Bu yüzden diyorum ki ben, herkesin hayatında bir Mihriban var."

  - "Bundan 7-8 sene önce Cebeci'de bir düğün salonunda, sanatçı Mihriban'ı okudu. Karşımızda yaşlı bir çift oturuyor. Sekseninden yukarı ikisi de. Tanıyanlar, 'hocam çok güzel yazmışsınız' falan deyince, ihtiyar teyze, 'Oğlum, bunu sen mi yazdın?' dedi. 'Evet' deyince de, 'Hay diline sağlık, ne kadar güzel' dedi. Yanındaki ihtiyar amcayı gösterdi, 'Evde birisi bu şarkı çalarken bir şey söylesin, üstüne yürür. Öyle dalar gider, dinler dinler, gözlerinden yaş akar, oturur' dedi. 'Bunun derdi ne?' dedim. 'Oğul oğul, herkesin gençliğinde bir Mihriban'ı vardır' dedi. 'Öyle yazmışsın ki, herkes Mihribanı'nı buluyor o türküde' dedi."

  - "Musa Eroğlu da çok güzel bestelemiş."

  - "Beste de güzel olup güfteyle örtüşünce daha bir güzel oluyor."

  - "Bunlar birbirini tamamlayan şeylerdir. Bestelendikten sonra herkes hayret etti. '40 senedir okuyorsunuz' dedim. Ama bestelenince daha güzel oldu."

  - "Bir gün Mihriban'ı göreceğinize inanıyor musunuz?"

  - "Bilmiyorum, görmek de istemiyorum. Değişmiştir şimdi. Ben onun nazarında değiştim, o benim nazarımda değişti. Niye görelim? Öyle kalsın ya. İnsanların gönülde kalması, gözde kalması daha iyidir."

 

Kalbi-Sebila

You can go your own way
bayan
Katılım
17 Kas 2017
Mesajlar
2,165
Tepkime puanı
4,375
Puanları
113
Yaş
32
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Ben ona okusun diye gazetelerde mektup yazardım herkes şiir sanardı

Bugün delice dinledim bu şarkıyı saatlerce
 
Katılım
4 Haz 2017
Mesajlar
10,838
Tepkime puanı
6,153
Puanları
113
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

cok güzel türkü insaların yaşanmışlıkları anıları dile bazen öyle güzel yansıyorki işte en güzel örneklerinden birisi mihriban türküsü
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)