Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Mekanikçi Devim Nedir, Ne Demektir?

Yer değiştirme devimi. Sayısız devim biçimlerinden yalnızca biri ve en yalınıdır. Devimin varlık biçimleri, yer değiştirmeden insan düşüncesine kadar sayısız çeşitliliktedir ve ısı, ışık, nebülözler, güneş sistemi, radtasyonlar, elektromanyetik alanlar, nükleer alanlar vb. Kapsar.

Evrende ne kadar varlık var ise o kadar da devim vardır, bütün bunlar daha da pek çok devim biçimlerine dönüşeceklerdir. Ne var ki her devim şekli, devimin en basit şekli olan bir ‘yer değiştirme devimi’yle bağıntılıdır.

Devim şekli ne kadar basitse bu yer değişimi o kadar büyük, devim şekli ne kadar yüksekse bu yer değişimi o kadar küçüktür. Mekanik devim, bu nedenle temel devimdir ve bilimsel düşünceyi büyük aşamalara ulaştırmıştır.

Ama diğer bir yandan devimi yalnızca mekanik devim olarak görmek, doğayı metafizik bir bakışla görmek demektir. çünkü (bu bakışa göre N.) yeri değişenin kendisi değişmez, veya yalnızca yer değişikliğini görmek onun kendi içsel değişikliğini görmemek demektir. Buysa ‘devim’ adı altında ‘durgunluk’u, ‘bilimsellik’ adı altında ‘bilimdışı’lığı ileri sürmek olur.-Alinti-
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular