Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Matematik Biçimcilik Nedir, Ne Demektir?

Hilbert ve izdaşlarının matematik mantık anlayışı. Göttingen matematik okulunun kuruc1usu Alman matematik ve mantıkçısı David Hilbert (1862-1943), matematiksel mantık alanında matematik biçimcilik adı ile adlandırılan yeni bir anlayış ileri sürmüştür.

Yeni-olgucu yapılı Hilbert ve izdaşları G. Neyman, W. Ackerman, P. Bernays tarafından geliştirilen bu anlayışa göre matematik gerçekler ancak çelişmezlikle tanıtlanabilir, bunun için de biçimsel belitler kurmak gerekir.

Eukleides geometrisini de bu nedenle katı bir belitler sistemi durumuna sokan Hilbert’in bu savı, Aristoteles’in yüzyıllarca önce düşünce içinde yaptığını, matematik içinde hayata geçirmek, eş deyişle Aristoteles’in düşünceyi düşünceyle tanıtlaması gibi matematiği matematikle tanıtlamaktır.

Daha açık bir deyişle, herhangi bir hipotezi belitleştirir ve onun matematiksel çelişmeye düşüp düşmediğini dener. Düşmüyorsa o varsayım gerçektir.

Bu idealist anlayış, her idealist anlayış gibi, gerçeğin doğayla, teorinin pratikle doğrulanması gerektiğini yadsır. Bu, öznenin nesnesine uygunluğunu bir yana bırakıp, öznenin özneye uygunluğuyla tanıtlama demektir. Matematik-ötesi anlayışına da yolaçan Hilbert’in bu savı biçimcilik adı ile da anılır.
-Alinti-
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular