Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mark Knopfler

Katılım
14 Eyl 2018
Mesajlar
2,971
Tepkime puanı
870
Puanları
113
Yaş
42
Konum
istanbuL
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Mark Knopfler (d. 12 Ağustos 1949; Glasgow), swing ve blues müziğin en önemli temsilcilerinden biridir. Kardeşi Dave Knopfler ile birlikte kurduğu Dire Straits adlı grup ile tanınmıştır. 1977 yılında yayımladıkları Sultans of Swing ile Mark Knopfler özgün ve etkileyici gitar tekniğini öne çıkarmıştı.

Dire Straits ile yaptığı albümlerde, Rock'n roll, Swing, Folk, Country ve Blues tarzlarından öğeler taşıyan şarkılara ve bazen birebir bu tarzlarda şarkılara imza atmıştır. Dire Straits'in şarkılarının çoğu Mark Knopfler'a aittir. Dire Straits ününün doruğuna Brothers in Arms (1985) ile ulaşmış, bu albümden Walk of Life ve Money for Nothing oldukça geniş bir hayran kitlesine ulaşmıştır. Zamanla şarkı tekniği bu tarzların neredeyse hepsini taşıyan bir biçime bürünmüştür. Solo albümleri döneminde Kelt müziği öğelerini ve yaylı enstrümanları da müziğine katarak sadece Rock'n Roll enstrümanlarından ibaret bir müziğin ötesine geçmiştir.

Mark Knopfler, 1993 yılında Dire Straits'in son stüdyo albümü olan Calling Elvis ve 1997 tarihli konser albümü On The Night ardından Dire Straits grup olarak dağılmış, Knopfler kendi adıyla ve çoğu Straits elemanıyla solo albüm ve konser çalışmalarına devam etmiş, film müzikleri yapmıştır.

Knopfler, parmak stili olarak bilinen kendisinin geliştirdiği özgün gitar çalış tekniği ile tanınmaktadır. Elektro gitar, akustik gitar, klasik gitar ve resonator gitarlar ile yazdığı en ünlü sayılabilecek şarkıları Sultans of Swing, Romeo and Juliet, Private Investigations, Walk of Life, Brothers in Arms, Calling Elvis, Why Aye Man? ve son albümünen Privateering olarak sayılabilir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular Forum Tarih
Markus Muzik&Grupları 0 196

Benzer konular