Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Marcus Annius Verus Sezar


Marcus Annius Verus Sezar (162 veya 163 - 169), Roma İmparatoru Marcus Aurelius ve İmparatoriçe Annia Galeria Faustina'nın 13 çocuğundan 12.'siydi. Annius, 12 Ekim 166'da kardeşi Commodus ile birlikte imparatorluğun ortak mirasçıları olarak ilan edildi. Annius, 10 Eylül 169'da yedi yaşında kulağının altındaki bir tümörün çıkarıldığı ameliyatın komplikasyonları nedeniyle öldü. Onun ölümü üzerine Commodus tek mirasçı oldu.
Hayatı
Marcus Annius Verus, 162 veya 163 yılının sonlarında, Marcus Aurelius ve Annia Galeria Faustina'nın oğlu olarak doğdu. Babası Marcus Aurelius'un adı olduğu için ona Marcus Annius Verus adı verildi.

12 Ekim 166'da, Romalıların Lucius Verus'un Part Savaşı'ndaki zaferini kutladıkları bir ziyafet sırasında, ağabeyi Commodus ile birlikte, Roma İmparatorluğu'nun ortak mirasçıları olarak sezar oldular. O sırada Annius üç, Commodus beş yaşındaydı. Bu kadar genç yaşta ilk kez böyle açık bir miras beyanı yapılmıştı. Varislerin gittikçe arttığı önemde, görevlerde eğitildiği geleneksel cursus honorum'dan önemli bir sapmayı gösteriyordu. Bu sistemde varisler, veliahtlığa dayalı olarak tahta çıkıyor, imparator olma konusunda dersler alıyorlardı.

Annius, kulağının altında bulunan bir tümörün çıkarılması sonrasındaki komplikasyonlar nedeniyle 10 Eylül 169'da, yedi yaşında öldü. Ölümü, Commodus'u tek varis olarak bıraktı. Babası Marcus Aurelius, devlet işlerine devam ederken beş gün boyunca bu kaybın yasını tuttu. Aurelius, Jüpiter Optimus Maximus'un oyunları devam ettiği için yas tutmasıyla oyunları yarıda kesmemesi gerektiğini savundu. Yas tutmanın eksikliği, muhtemelen duyguların tehlikelerini öğreten Stoacı felsefeden ve sevdiklerinin kaybından duyulan histerik kederi erkekçe ve doğal olmadığını gören Romalıların acımasız kültüründen etkilenmişti. Aurelius, Annius'un onuruna heykeller yapılmasını ve oyunlar sırasında onun altından yapılmış büstünün taşınmasını emretti. Aurelius'un talimatıyla Annius'un adı, 12 rahipten oluşan Salii tarafından söylenen ayin şarkıları Carmen Saliare'de de geçirildi.
Ailesi
Annius Verus, Marcus Aurelius ve Annia Galeria Faustina'nın oğluydu. Annius, doğum sırasına göre Domitia Faustina, Titus Aurelius Antoninus, Titus Aelius Aurelius, Annia Aurelia Galeria Lucilla, Annia Galeria Aurelia Faustina, Titus Aelius Antoninus, isimsiz bir oğul, Annia Aurelia Fadilla, Annia Cornificia Faustina Minor, Titus Aurelius Fulvus Antoninus ve Lucius Aurelius Commodus Antoninus (Commodus)'un küçük kardeşiydi. Annius, Hadrianus ve Vibia Aurelia Sabina'nın ağabeyiydi.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)