Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Manyetik Alan Nedir, Ne Demektir?


Çekme ve tutma alanı. Özdeksel evrenin açıklanışında manyetik alan’ın bulunuşu insan kafasının çözümlediği en büyük başarılardan birisidir. Einstein’a gelinceye kadar bir arada bulunan her şeyin, söz gelimi bir molekülde bulunan atomların veya gezegenler topluluğu içerisindeki yıldızların, hangi güçle ve nasıl bir arada tutuldukları ve dağılmadıkları bilinmiyor ve bu olgunun Newton’un açıklayışıyla cisimlerin sahip bulundukları esrarengiz bir çekim gücü’yle gerçekleştiği sanılıyordu. Gerçekte bu bir elektrik olayıydı.

Einstein, Faraday’ın deneylerinden de faydalanarak, her elektrik akımının çevresinde bir mıknatıs alanı bulunduğunu ve bu mıknatısın da belli koşullar altında elektrik meydana getirdiğini, yani bu ikisinin birbirinden farklı nicelikler değil birbirine dönüşebilen nicelikler (eş deyişle aynı nicelik) olduğunu gösterdi. Evrendeki her şey elektrikle yüklü atomlardan oluşmuştir. Demek ki bütün bağlayıcılar elektromanyetik soydandır.

Bir mıknatısın üstüne bir tabaka kağıt konulup bu kağıdın üstüne de demir tozları dökülmekle manyetik alan herkes tarafından kolaylıkla görülebilir. Bu alan elektrikten doğmuştur ve bu alanda bulunan her şey, demir tozları gibi, topluca ve dağılmadan bir arada bulunmaktadır.

Özdeklerden oluşmuş evren de kocaman bir elektrik ve dolayısı ile mıknatıs alanıdır. Bu kocaman alanın yapısı büyük fizikçi Albert Einstein’ın denklemleriyle meydana konmuştur. Daha açık bir deyişle artık, neden ve nasıl olduğu bilinmeyen bir uzaktan çekim değil, neden olduğu ve nasıl olması gerekli olduğu daha önce bilinen bir fizik olayı söz konusudur. Bütün hareket biçimleri, büyük hızlar ve küçük hızlar, bu alanın yoğunluğundaki değişikliklerden meydana gelmektedir.-Alinti-
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular