Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Malebrancheçılık Nedir, Ne Demektir?


Malebranchecilik-678x381.jpg


Malebrancheçılık, Nicolas de Malebranche‘ın ve izleyicilerinin ileri sürdükleri teorilerin tümüdür. Malebranche felsefesini, 17. Yüzyılın sonunda ve 18. Yüzyıl boyunca, İngiltere’den gelen ampirist akımlara karşı savunanlar, kibarlar âlemine bağlı kimselerin beraberinde, filozofun belli başlı çömezleriydi.

Oratoire tarikatına bağlı P. Thomassin (Dogmes Theologiques [ilahiyat Dogmaları]), aynı tarikattan P. Bernard Lamy (Entretiens sur les Sciences [Bilimler Üstüne Görüşmeler], 1709), P. Roche (Traite de la Nature de L’Âme et de L’origine de Ses Connaissances, contre le Systeme de Locke et de Ses Partisans [Locke ve Taraftarlarının Sistemine Karşı, Ruhun Tabiatının ve Bilgilerinin Kaynağı Üstüne inceleme] 1715), Lelevel (La Vraie et la Fausse Metaphysique [Gerçek ve Sahte Metafizik], 1694). Fede (Meditations Metaphysiques sur L’origine de L’Âme [Ruhun Menşei Üstüne Metafizik Düşünceler], 1684), Lefort de Moriniere (De la Science qui est en Dieu [Tanrıdaki Bilim Üstüne], 1718), François Lamy (De la Connaissance de Soi [Kendini Bilme Üstüne], 1701), cizvit P. Andre (Vie de Malebranche [Malebranche’ın Hayatı]; Essai sur le Beau [Güzel Üstüne Deneme]; Discours [Konuşmalar]) v.B., İngiltere’de J. Norris, İtalya’da M. Doria, A. Fardella ve kardinal G. Gerdil de Malebranche’çılığı benimsemişlerdi.

-Alinti-
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular