Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Maddesizcilik (İmmateryalizm, Özdeksizcilik) Nedir, Ne Demektir?

Alm. Immaterialismus, Fr. Immaterialisme, İng. Immaterialism, es. T. Gayr-i maddiye. Özdeğin kendisine özgü bir gerçekliği olmadığını kabul etmiş olan öğreti. Evrenin temelinin ve genelde gerçekliğin özünün cisimsel olmadığını öne süren öğreti. Ruhun cisimsel olmadığını öne süren öğreti.

Özdeksizcilik teriminin yaratıcısı olan Berkeley, bu sözcüğü kendi felsefesi için kullanmıştır. Onun idealizm anlayışına immetaryalizm denir. Materyalizmin tam zıddı olup âlemin kendiliğinden hiçbir gerçekliği olmadığını, binaenaleyh maddenin de dış âlemin de nesnelerin ve her çeşit madde türevlerinin de tasavvurlarımız ve fikirlerimiz dışında mevcut olmadıklarını ileri sürer.

Ona göre ancak ruh vardır. Maddenin varlığı “İdrak edilmiş” olmaktan ibarettir, bizim idraklerimizin nedeni de Tanrı’nın iradesi olup dıştan, başka diğer bir sebep değildir. Bu bakımdan maddeye ayrıca bir varlık yüklenemez.-Alinti-
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)