Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Liyakat Nedir, Ne Demektir?

“Liyakat” ve “layık” sözcükleri, günlük konuşmada sık kullanılacak olan terimlerdendir.

Liyakati kısaca, bir görevi başarı ile yapabilme gücü, yeterliliği ve ehliyeti olarak tanımlamak mümkündür. Layık kelimesi ise nitelikleri, eylem ve davranışları ile bir şeyi elde etmeye hak kazanma manasına gelir. İnsan kaynakları idaresinde liyakat (yeterlik) kavramı, “dar” ve “geniş” anlamda olmak üzere iki şekilde kullanılır.

Dar anlamda liyakat, kamu görevlerine en kabiliyetli ve uygun elemanların seçilmesidir. Buradaki “yetenek”, hem bilgi, görgü ve kültürü hem de kabiliyeti kapsamaktadır. Bu ilkenin gerçekleşmesinin en ideal aracı da müracaat nitelikleri uygun olan herkezin girebileceği “açık yarışma sınavları”dır.

Geniş anlamda liyakat, kamu görevlerine girişin ve hizmet içinde yükselişin “işe uygunluk” veya “performans” ölçütüne bağlandığı, uygulanmakta olan ücret ve diğer çalışma şartlarının hizmetin etkinliğine ve sürekliliğine katkıda bulunduğu bir personel sistemidir. Bu anlamda liyakat, yalnız işe girişte değil, insan kaynakları yönetimi sürecinin diğer aşamalarında da önem kazanmaktadır. Yani, hizmet içerisindeki ilerleme ve yükselmeler direk olarak doğruya yetenek ve başarı derecesi ile ilişkilendirilmektedir (Eryılmaz, 2018:334).

Kaynak: T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3448, AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 2296
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular