Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Leonardo da Vinci'nin 500 Yıl Önce Çizdiği Bir Kalp Parçasının İşlevi Ancak Bugün Keşfedildi

Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
3,417
Tepkime puanı
6,736
Puanları
113
Yaş
45
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Leonardo da Vinci'nin bundan 500 yıl önce çiziminde yer verdiği bir kalp parçasının işlevi, ancak günümüzde tamamiyle açıklanabildi. Trabeculae olarak tanımlanan kas lifi ağı, kalpte oldukça önemli bir işleve sahip.

Kendi çağının ve hatta bizim çağımızın ötesinde düşünceleri, fikirleri ve projeleriyle ünlü Leonardo da Vinci, Nature dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bizi yeniden şaşırtmayı başardı. İlk olarak bundan yaklaşık 500 yıl önce Leonardo da Vinci tarafından tanımlanan kastaki gizemli bir yapı, ancak günümüzde açıklanabildi.
'Trabeculae' olarak tanımlanan kas lifi ağı, kalbimizin iç kısmında yer alıyor. Bu ağın ilk ortaya çıkışıysa Leonardo da Vinci'nin 16. yüzyılda yaptığı çizimlerle olmuştu. İnsan gelişiminin ilk aşamalarında kalp, kalbin iç kısmının geometrik desenini oluşturan trabeculae'leri oluşturuyordu.
Parçanın işlevi ancak bugün açıklanabildi

Kalbimizde bulunan bu kas lifinin insan gelişminin ilk aşamalarında üstlendiği görev günümüzde biliniyordu. Trabeculae, büyüyen kalbin oksijenlenmesine yardımcı oluyordu. Fakat bu yapıya gizemli denmesinin bir nedeni vardı. Trabeculae'nin yetişkinlerin kalbinde üstlendiği görev bugüne kadar bilinmiyordu.

Kalpte bulunan bu yapıyı ilk kez belgeleyen Leonardo da Vinci, bu yapının kalpteki kanı ısıtma görevi üstlendiğini savunuyordu. Günümüzde uluslararası bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından yapılan yeni bir çalışmaysa bu yapının işlevini sonunda ortaya koymayı başardı.

Kalbin 25.000'den fazla MRI taramasını inceleyen bilim insanları, kalp ventriküllerinin pürüzlü yüzeyinin bir kalp atışı sırasında kan akışının verimliliğine yardımcı olduğunu keşfettiler. Bilim insanları, yayınladıkları araştırmada bu açıklamayı golf topu üstündeki hava direncini azaltan çukurlara benzettiler. Araştırmada aynı zamanda insan DNA'sında trabeculae'nin şeklini belirleyen 6 bölge olduğunu keşfettiler.

Ancak elde edilen tek sonuç bu da değildi. Trabeculae'nin şekli, kalbin performansını da etkiliyordu. 50.000 kişiden elde edilen verileri inceleyen bilim insanları, trabeculae'nin şeklinin kalp hastalıkları riskini etkileyebileceği sonucuna vardı. Araştırmaya göre daha fazla trabeculae dalına sahip insanlar, daha az kalp hastalığı riskine sahipti.
 
Katılım
9 May 2019
Mesajlar
831
Tepkime puanı
910
Puanları
93
Yaş
32
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Sadece resimde değil, bir çok alanda başarısı bulunan çok yönlü bir zeka.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)