Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Lavoisier Yasası Nedir, Ne Demektir?

Doğada hiçbir şeyin kaybolmayacağını ve hiçbir şeyin de yaratılamayacağını saptayan yasa. Özdekçiliğin belli başlı savlarından birini tanıtlamış olan 18. Yüzyılın büyük Fransız bilgini Lavoisier, bilimsel alanda devrim yapan bu çok önemli yasayı şu basit deneyle ortaya koymuştur: belli bir miktarda cıvayı, içinde belli metreküp hava bulunan bir cihazda ısıtmıştı.

Isıtılan civa, okside olmaya başlamış ve ağırlığı artmıştı. Cıvayı ve havayı tartan Lavoisier, birinde azalan miktarın öbüründe artmış olduğunu gördü. Deneyi tersinden tekrarladı, eş deyişle cıva oksidi yeniden ısıtarak bir miktar gaz elde etti.

Gazı ve cıvayı tartınca gene birinde eksilenin öbüründe arttığını arttığını saptadı. Bu yalın deneyden çıkan sonuç şuydu: Biri öbürüne dönüşen her iki cismin kütlesinden bir şey kaybolmamıştı. Demek ki doğada bütün doğumlar ve ölümler bir yok olma ve yoktan varolma değil, yalnızca bir biçim değiştirmeden ibaretti.

Bilimsel kimyanın gerçek kurucusu olan Antoine Laurent de Lavoisier (1743-1794), o güne kadar geçerli sayılan flojiston kuramının geçersizliğini göstermiş, kütlenin ve elementlerin korunumu yasasını saptamış, oksitlenme olayını açıklamış, suyun da iki gazdan oluştuğunu keşfetmiş ve bu gazları oksijen ve hidrojen olarak adlandırmış, elması yakarak karbondioksit bileşimlerini açıklamış, ilk kalorimetre ölçümlerini gerçekleştirmiştir.

-Alinti-
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular