Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Lahana ve Faydaları

Delikan

Montaigne’ den bilgece bir görüş:
“Ölüm, beni bahçemde lahana ekerken bulursa, öldüğüme değil de, işimi bitiremediğime yanarım.”

Eski çağlarda, Yunan ve Romalı hekimler lahanayı her derde deva olarak görürlermiş. Hastaya haricen ve dahilen uygularlar, ayrıca vebaya karşı bile lahana kullanırlarmış. Lahana dünyanın en eski sebzelerinden biridir. Eskiler lahana ölmek üzere olan adama can verir derler. Fransız köylüleri bunu bildiklerinden sabah kahvaltılarında lahana çorbası içerler.

Yüzyıllar boyunca yavaş yavaş lahananın özellikleri kesinlikle belirmeye başladı. Eski hekimler hiçbir sebze üzerinde lahana kadar durmamışlar, lahanaya verdikleri önemi hiçbir bitkiye vermemişlerdir. En ünlü hekimler bile bir türlü geçmeyen yaraların üzerine lahana yaprağı koymaktan geri durmamışlar. Kocakarı ilacı denmesine rağmen lahanayla yapılan bir çok uygulama faydalı sonuçlar vermektedir.

Bir yeriniz yanar ya da bir yerinizi böcek filan sokarsa, iyice ezilmiş bir lahana yaprağı hemen yaralanan yere yapıştırılır, hem ağrı diner, hem de yara iyileşmeye başlar. Çatlak, cerahatli yara, dolama, çıban ve patlamamış sivilcelere, kısaca bütün dış yaralara lahana yaprağını tatbik edebilirsiniz.

Lahananın, eti kemiren iltihaplı ve pis kanı dışarı çekici bir özelliği vardır. Yara açılıp iltihap gelmeye başlayınca, lahana lapasını kaldırdığınız zaman yarayı kaynatılmış tuzlu suyla yıkayın ve iltihabın arkası kesilene kadar lahana lapasını uygulaya devam edin.

Günümüzde kullanılan sargılar ortaya çıkmadan önce lahana yaprağı esnekliği nedeniyle sargı gibi de kullanılırmış. İri bir lahana yaprağını iyice kızmış ütüyle ütülediniz mi kadife gibi yumuşacık olur. Bu ütülenmiş lahana yaprağını, ya da kaynar suya batırıp sonra ezdiğiniz lahana lapasını romatizmadan ağrıyan bacaklarınıza koyarsanız ağrının kısa sürede geçtiğini görürsünüz. Bütün ağrıyan uzuvlarınız için sıcak lahana yaprağını kullanabilirsiniz. Yarım baş ağrılarında alnınıza, nefes darlığı, öksürük hallerinde göğsünüze koyabilirsiniz.

Boğaz iltihaplarında yara kapayıcı özelliğinden dolayı, lahana suyuyla yapılacak gargaralar çok yararlıdır. Ses kısılması hallerinde ise lahana suyunu balla karıştırarak içerseniz kısa sürede faydasını görebilirsiniz.

İç hastalıklarında, alkolden kaynaklanan karaciğer sirozunda, her türlü bağırsak hastalıklarında, kansızlık, romatizma ve damla hastalıklarında lahana yemek çok yararlıdır.

Gece uyuyamayan kişiler lahanayı adaçayıyla beraber haşlayıp içerlerse uyku ilacı yerine geçer.

Bu kadar yararı olan bu bitkiyi tam mevsimiyken bol bol tüketelim.
 
Katılım
11 May 2017
Mesajlar
9,662
Tepkime puanı
16,062
Puanları
120
Konum
..
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Bir yeriniz yanar ya da bir yerinizi böcek filan sokarsa, iyice ezilmiş bir lahana yaprağı hemen yaralanan yere yapıştırılır, hem ağrı diner, hem de yara iyileşmeye başlar. Çatlak, cerahatli yara, dolama, çıban ve patlamamış sivilcelere, kısaca bütün dış yaralara lahana yaprağını tatbik edebilirsiniz.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular