Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Özdeğin varlık biçimlerinden biri. Özdeğin sayısız varlık biçimlerinden birisi de alandır. Özdek deyiminin felsefesel bir kavram olduğundan habersiz bulunan metafizik ve idealist öğretiler yüzyıllar boyunca doğada bir ilk özdek aramışlardır. Buysa elmayı, armudu, ayvayı bir kenara bırakıp doğada meyve aramaya benzer.

Nasıl elma , armut, ayva vb. Gibi varlık biçimlerinin dışında doğada bizzat meyve diye bir şey yoksa; katı, sıvı gaz, plazma, alan vb. Gibi varlık biçimlerinin dışında doğada bizzat özdek diye bir şey yoktur. Alan özdekseldir. Elle tutulmaz, gözle görülmez ve kulakla işitilmez ama varlığını belli eder. Örneğin bir manyetik alan pusula iğnesini kuvvet çizgileri boyunca yönelterek kendisini gösterir, kaba ama doğru bir deyişle ‘’ben burdayım’’ der.

Çağdaş fizik bugüne dek üç türlü alan saptamıştır: Çekimsel (gravitasyonel), elektriksel (elektromanyetik), ve çekirdeksel (nükleer). Bu üç alana kuvvet alanları denir (dördüncü kuvvet olan zayıf kuvvet (radyoaktivite, çekirdeğin dağılma kuvveti) elektromanyetik kuvvetle birleşip elektrozayıf kuvvet olmuştur. N.). Bu üç alandan elektriksel alan gereği gibi incelenmiş, çözümlenmiş ve insanlığın hizmetine koşulmuştur.

Çekirdeksel alan henüz gereği gibi incelenmemiş olmakla birlikte atom kuvvetli fabrikalarda, nükleer kuvvetli gemilerde, duyarlı araçların göstergelerinde ve kötü urların sağaltımında kullanılacak olan kobalt tabancalarında insanlığın hizmetindedir. Kütlesel çekim alanlarıysa henüz çözümlenmemiş ve hiçbir işe koşulamamıştır (Çünkü, kütleçekim alanı veya parçacığı diye ayrıca bir şey yok, kütleçekim alan veya parçacıkları elektromanyetik alan ve parçacıklarından ibarettir. N.). Kuvvet alanları henüz tüm sırlarını açıklamamışlardır, çünkü onların sırlarını açıklayabilmeleri için gerekli olan özdeksel koşullar henüz hazır değildir.


-Alinti-
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)