Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kuşlar Yollarını Nasıl Bulur

Katılım
17 Eyl 2018
Mesajlar
660
Tepkime puanı
834
Puanları
93
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Kuşlar neden kaybolmazlar? Göçmen göç ederken yollarını nasıl bulurlar, nasıl bir sistem kullanırlar?

?
Dünyadaki kuş türlerinin yaklaşık% 40’ının düzenli olarak göç ettiğini biliyor muydunuz? Bu bilginin ilginçliğinin yanı sıra, ın bu göçler sırasında gezinmek için kullandıkları farklı araçlar daha da ilginç!

Dünyadaki kuş türlerinin yaklaşık% 40’ının düzenli olarak göç ettiğini biliyor muydunuz? Bu bilginin ilginçliğinin yanı sıra, ın bu göçler sırasında gezinmek için kullandıkları farklı araçlar daha da ilginç!

1545157005838.png


Göçmen bir kuşun kendi yolunu bulmak için kullanabileceği bir haritası yoktur, ne de durup yol tarifi isteyebilir. O zaman, Dünyadaki en az 4.000 kuş her yıl nasıl başarılı bir şekilde göç eder?

Kuşlar nasıl geziniyor?
Bir kuşun güvenli bir şekilde eve geldiğinden emin olmak için kendince kullanabileceği çeşitli araçlar vardır. Kuşlar, günün saatini hissetmek için güneşi kullanabilirler ve gece kuşları bile güneşi kendileri rehberlik etmek için kullanırlar. Gece kuşları, güneşi gece boyunca bir referans olarak kullanmadıklarından, yıldızları kendilerini yönlendirmek için kullanırlar.

, dünyanın manyetik alanını nasıl kullanır?
Bazı kuşların da gagalarında az miktarda mineral “manyetit” vardır. Manyetit, bir kuşun pusulası gibi çalışır ve dünyanın manyetik kutuplarının yönünü ölçmelerine yardımcı olmak için kendisini Dünya’nın manyetik alanıyla hizalar.

Neden göçmen kuşlar kaybolmazlar?
Kuşlar, dağ zirveleri, vadiler, nehirler gibi tanıdık yerleri yollarını bulmaya yardımcı olmak için kullanırlar. Bilim adamları kuşlarda göç ve göçmenlik örüntüleri alanındaki araştırmalarına devam etmekteler ve aynı zamanda kuşların navigasyon sistemlerinde, kuşun koku duyularının rolüne de incelemeye başladılar.​
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)