Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Kurama değinen. Kılgın veya kılgısal deyimi karşıtıdır. Öğretisel anlamında da kullanılır. Bir anlamda görgül deyiminin de karşıtıdır, çünkü bilgi görgül düzeyden kuramsal düzeye sıçramıştır. Görgül ve kuramsal, bilgi edinme sürecinin iki basamağıdır. Duyumsal deneyimler ve gözlemler, öğrenme sürecinin ilk basamağı olan görgül düzeyin algılarıdır.

Ne var ki kuram kurma, öğrenme sürecinin ikinci basamağı olan kuramsal aşamada gerçekleşir. Bu aşama, direk olarak duyumsal algıların sonuçlarına değil, düşünceleştirilmiş nesnel gerçekliğin mantıksal-soyut yansısına dayanır.

Ne var ki bu aşamada duyumsallıkta ussallık (eş deyişle görgülde kuramsal) ve ussallıkta duyumsallık (eş deyişle kuramsalda görgül) öğeleri rol oynarlar. Bundan ötürüdür ki görgül ve kuramsal, sıkıca birbiriyle bağımlıdır; biri olmadan öteki de olmaz ve biri daima ötekine dönüşebilir.
-Alinti-
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular